unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Tribünlerde taraftar yok: Futbol can çekişiyor

Egemen Yıldırım / Sporcope

Spor Toto Süper Lig’de şampiyonluk, Avrupa kupalarına katılma ve küme düşmeme savaşları ligin bitimine 10 hafta kala kızışmasına karşın taraftarlar bunu pek önemsemiyor. Zira statlarımız, tıpkı geçen sezon olduğu gibi yine boş vaziyette ve bırakın La Liga, Premier Lig ve Bundesliga gibi ligleri, bu ülkelerin 1, hatta 2 altındaki liglerdeki statlar bile Türkiye’deki statlardan daha çok taraftar çekiyor.
 
Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair çıkarılan 6222 sayılı kanun ve sonrasında zorunlu hale getirilen e-bilet ve Passolig uygulaması taraftarların statlara gelmemesindeki en büyük unsur olarak gözükse de işin asılın öyle olmadığı apaçık ortada.
 
3 Temmuz süreci, kulüplerimizin birçok nedenden dolayı Avrupa kupalarından ihraç edilmesi ve sahada sergilenen vasat futbol taraftarların futboldan aldığı keyfin azalmasında en az 6222 sayılı kanun ve e-bilet ile Passolig uygulaması kadar etkili.
 
Rakamlar her şeyi açıklıyor

Ülkemizde birçok yeni stat açılmasına ve Avrupa standartlarına yükseltilmesine karşın taraftarların gereken ilgiyi göstermemesi rakamlara da net olarak yansımış durumda.
 
Geçtiğimiz sezon Süper Lig’de toplamda 2.389.711 kişi statlarda maç izledi. Maç başına ortalama ise 7800 kişi oldu. Statların doluluk oranı %27 seviyesinde kaldı.
 
Bu sezonun ilk 24 haftalık verilerine baktığımızda ise toplamda 1.780.513 kişinin statlarda maç izlediğini ve stat başına ortalamanın 8200 olduğunu görüyoruz. Statların doluluk oranında ise geçtiğimiz yıla göre %1’lik bir artış söz konusu.
 
Rakamsal olarak bir miktar artış olduğu gözlense de Avrupa’nın en büyük liglerine sahip olan İngiltere, İspanya ve Almanya’nın 1. ve 2. ligleriyle kıyaslandığımızda durumun ne kadar kötü olduğu daha açık ortaya çıkıyor.
 
Bundesliga’da boş yer yok!

Statların doluluk oranında Avrupa bazlı başı çeken ülke Almanya. Hem Bundesliga hem de Bundesliga 2’deki statlarda taraftarlar boş koltuk bulmakta bir hayli zorlanıyor.
 
Bundesliga’da bu sezon şimdiye kadar statlara toplamda 9.632.254 kişi gitti. 42.700’lük ortalamanın yakalandığı ligde statların doluluk oranı % 91 seviyesinde seyrediyor. Geçtiğimiz sezonun toplamında ise 13.335.058 kişi statlarda takımını desteklerken, 43.500 kişi ortalama ile statları %92 oranında doldurmayı başardı.
 
Bundesliga 2’de ise rakamlar Bundesliga’ya göre daha az ancak Türkiye’nin 2 katından fazla! Bu sezon şu ana kadar toplamda 4.220.584 kişi statlarda yer alırken, stat başına 18.500 ortalamayı %60 doluluk oranıyla sağlamış durumdalar.
 
Geçtiğimiz sezonun genelinde ise Bundesliga 2’de statların yüzde 60’ı dolarken toplam 5.408.265 kişi stat başına 17.600’lük ortalama oluşturdular.
 
İngiltere sayıca çok, ortalaması düşük

İngiltere Premier Ligi’ne baktığımızda toplam taraftar sayısının Bundesliga’dan fazla olduğunu görüyoruz. Ancak ortalama olarak Bundesliga’nın gerisindeler.
 
Ada’da geçtiğimiz sezon toplam 13.701.098 kişi maçları stattan takip etti. Yüzde 94’lük doluluk oranına sahip olan Premier Lig takımları, statlarda ortalama 36.000 kişi tarafından takip edildi. Bu sezon ise şimdiye dek Premier Lig takımlarını toplamda 10.421.260 kişi statta izledi ve stat başına 36.300 ortalamayı %95’lik doluluk oranıyla yakaladı.
 
Premier Lig’in bir altı olan Championship’teki rakamlar, Türkiye’deki seyircilerin toplamının neredeyse 4 katı fazla! Geçtiğimiz sezon toplamda 9.834.157 kişinin statta maç takip ettiği Championship’te statlardaki seyirci ortalaması 17.800 olurken, doluluk oranı %70’e ulaştı.
 
Championship’te bu sezonun rakamlarına bakacak olursak, şimdiye dek toplamda 7.386.157 kişi mücadeleleri stattan takip etti. 17.300 ortalamanın yakalandığı ligde doluluk oranı %66 seviyesinde seyretti.
 
İspanya 2. Ligi’yle çekişiyoruz!

Gelelim La Liga’ya… İngiltere Premier Ligi’nin en büyük rakibi olan İspanya La Liga, seyirci konusunda Ada’nın biraz gerisinde kaldı ama yine de Türkiye’nin 10 katından fazla seyirciye sahip!
 
Geçtiğimiz sezon toplamda 10.180.894 kişi La Liga maçlarını stattan izledi. Stat başına ortalamanın 26.700 olduğu İspanya’da doluluk oranı yüzde 71 seviyelerinde seyretti. Bu sezon ise şimdiden 7.643.899 kişi La Liga takımları için statlara akın etti. Ortalamanın 27.300 olduğu La Liga’da statların doluluk seviyesi %69 civarında.
 
Türkiye’nin en ciddi şekilde çekiştiği Avrupa Ligi İspanya 2. Ligi! Başka ligler de mutlaka vardır ancak sürekli kıyas halinde olduğumuz ülkelere baktığımızda en ciddi rakibin İspanya 2. Ligi olması, sorunun ciddiliğinin en büyük kanıtlarından.
 
İspanya 2. Ligi’nde geçtiğimiz sezon toplamda 3.907.949 kişi stattan maç izledi. Stat başına ortalama 8400 kişi olurken doluluk oranı %44 oldu.
 
Bu sezon ise şimdiden 2.211.830 kişi İspanya 2. Ligi’ni stattan izledi ve bu rakam Türkiye’deki seyirci sayısından fazla. Stat başına ortalama 7100 olurken doluluk oranı %38 seviyesinde.Çok Okunanlar

'Adnan Oktar'ın isteyip de elde edemediği tek kadın benim'

Sayın Başkan...

Merdan Yanardağ'dan kritik 15 Temmuz yorumu

Mehmet Akif'in torunundan İsmail Kahraman'a tepki!

Koç Üniversitesi'nden duyuru: Üç kişinin ilişiği kesildi!

İlgili Haberler

Spor

Tour de France'ın 9. etabını Degenkolb kazandı

Spor

Dünya Kupası Fransa'nın!

Spor

Fenerbahçe'de sıcak gelişme!

Spor

Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde şampiyon belli oldu!

Spor

Tartışma bitmiyor: Türkler milli takımda olmak zorunda mı?

Spor

Dünya Kupası'nda final günü: Fransa-Hırvatistan maçının ilk 11'leri

Spor

Aatif Chahechouhe: 'Fenerbahçe'den ayrılmayı düşünmek bile istemiyorum'

Spor

Burak Yılmaz kamptan ayrıldı

Spor

Resmen açıkladı! 'Beşiktaş'tan teklif aldım'

Spor

Dünya Kupası'nda final günü

Spor

David Badia Fenerbahçe'de

Spor

Başpehlivan Kara, Kırkpınar güreşlerini bıraktığını açıkladı