Çok Okunanlar

Çorlu'da öğrencilere 'sabah namazı' dayatması

AKP'yi üzecek anket sonuçları: AKP ve CHP baş başa

Türkeş 'Fesli Kadir' için ne demişti?

ADD Başkanı Süheyl Batum'a Fenerbahçe'den istifa çağrısı

Yandaşların 'Atatürk' yalanı bitmiyor... Gerçek saniyeler içinde ortaya çıktı!

TRT 'Evet' için kolları sıvadı

Referandum hazırlıklarının başlaması için Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dan yanıt beklenirken, TRT 1 ve TRT Haber kanallarında sosyal medyada yayılan sporcuların, sanatçıların ve bakanların yer aldığı “evet kampanyası' videosu için 2 dakikalık geniş bir haber yapıldı. Ancak “hayır kampanyası' videosuna hiç yer verilmedi. Referandum kampanyası için 16 Ocak’ta kurulduğu belirtilen TRT Radyo Haber’de de Nuh Albayrak, Kurtuluş Tayiz, Saadet Oruç gibi isimlerin yanı sıra Cumhurbaşkanlığı Başdanışmanlarından İlnur Çevik’e program yaptırıldığı, söz konusu programlar canlı yayımlandığı için herhangi bir denetimden de geçmediği ifade edildi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yanı sıra, siyasi partiler anayasa değişikliği referandumu için meydanlara inmeye hazırlanırken, devletin kanalı TRT de “evet' kampanyası için çalışmalara başladı.

TRT’nin haber bültenlerinde, tartışma programlarında, sadece “evet' propagandasına uygun yorumcular konuşturuluyor. Hükümete yakın medyanın temsilcilerinin yanı sıra; kabine üyeleri, AKP’li milletvekilleri, AKP’li hukukçular, hemen hemen her gün TRT ekranlarında yorum yapıyor.

Buna bir örnek olarak sosyal medyada yayılan, sporcuların ve sanatçıların “evet' oyu verilmesi için yer aldıkları videonun TRT’de yayımlanmasına dikkat çekiliyor. 25 Ocak tarihinde hem TRT 1’de TRT Haber kanalının haber bültenlerinde Rıdvan Dilmen, Murat Boz ve Arda Turan ile AKP’li siyasetçilerin başlattığı “Güçlü Türkiye için Evet' kampanyasına 2 dakikalık geniş bir haber olarak yer verildi. Ancak seçmeni “hayır' vermeye davet eden ve yine sosyal medya üzerinden başlatılan kampanyaya hiç yer ayrılmadı.

Öte yandan TRT, yeni bir radyo kanalı açtı. “TRT Radyo Haber' 16 Ocak’ta dinleyenlere “merhaba' dedi. Radyo Haber’in sabah saat 07.00’de yayına “besmele' ile başladığı öğrenildi. Radyo Haber’de, “Son Nokta', “Haber-Yorum', “Türkiye Gündemi', “Başkent Gündemi' isimli programlarda ise ağırlıklı olarak anayasa değişikliği ve referandum konularının ele alındığı ifade edildi.

Hükümete yakın medyanın bilinen isimleri Avni Özgürel, Nuh Albayrak, Sevda Türküsev, Ferhat Ünlü. Saadet Oruç, Kurtuluş Tayiz, Meryem Gayberi’nin yanı sıra, Cumhurbaşkanlığı başdanışmanlarından İlnur Çevik’in TRT Haber Radyo’da yapımcı veya sürekli konuk olarak görev yapması dikkat çekiyor. Söz konusu isimlerin programlarının birçoğunun canlı olarak yayımlanması gerekçesi ile denetimden geçmediği ifade ediliyor. TRT’nin daha önce de haber radyosu için girişimde bulunduğuna dikkat çekiliyor. İlkinin 1993- 1996 yıllları arasında yayın yaptığı, ancak daha sonra kapatıldığı belirtiliyor. İkinci kanalın ise 2010 yılında açıldığı, Haziran 2011 seçtimleri için yayınlar yaptığı ifade ediliyor.

AVRUPA DA UYARDI AMA

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi’nin önceki gün oy çokluğu ile kabul ettiği “Avrupa’da Gazetecilere ve Medya Özgürlüğüne Karşı Saldırılar' başlıklı raporda TRT’nin bağımsızlığının kuvvetlendirilmesi gerektiği, aksi halde ifade özgürlüğünün zarar göreceği uyarısı yapıldı.,

Sayısız ceza aldı ama ...

TRT son 10 yılda yapılan referandum ve seçim yayınları nedeniyle 69 yayın durdurma, 11 uyarı cezası aldı. TRT, 2010 anayasa değişikliği referandumunda da sadece “evet' kampanyasını haberleştirdiği için YSK tarafından uyarılmıştı. 24 Temmuz 2010’da YSK tarafından verilen kararda, “TRT’nin seçim döneminde yapılacak yayınlarda, anayasadaki objektiflik, eşitlik, serbestlik ve dürüstlük kavramlarını gözeterek daha dikkatli davranması ve yasalara uygun yayın yapılması gerektiği' ifadeleri kullanılmıştı.

İlgili Haberler

Medya

Jet Sosyete dizisinde olay sansür

Medya

Fatih Altaylı, Adnan Oktar'a kızgın: Bana bir daha mektup yazma

Medya

Gazeteci Ali Ergin Demirhan gözaltına alındı

Medya

Kürşat Bumin hayata veda etti

Medya

Karar Gazetesi: Baskılarla karşı karşıyayız

Medya

Can Ataklı'dan 'Hüsnü Mahalli' tepkisi!

Medya

Akit'i 10 Kasım'da mide ağrısı tutuyor... Yine aynısını yaptı!

Medya

Ahmet Hakan: Ben seni hayli geç keşfettim Atam

Medya

2019 YKS tarihleri açıklandı

Medya

Gazeteci Sedat Sur'a hapis cezası verildi

Medya

Habertürk'te 'kadına yönelik şiddet' programına kadın düşmanı konuklar

Medya

Fatih Tezcan'dan medyayı karıştıracak iddia... Cevap gecikmedi!