Çok Okunanlar

Habertürk TV eski Genel Müdürü gözaltına alındı: Hakkımı helal etmiyorum

Bir zamanlar FETÖ güzellemesi yapıyordu... 'Gezicilerin başları kesilmelidir'

Ekrem İmamoğlu, İstanbul Valisi Yerlikaya'yı ziyaret etti: Yorum yağdı...

Baba Vanga'nın kehanetleri iki lideri korkutacak!

2019'da Türkiye'yi bekleyen neler?...Daha kötüsü kapımızda

Trump’tan Filistin için provokatif adım

2016 aralık ayının son haftasında Birleşmiş Milletler’in İsrail’in yeni konut yapımını durdurması için sunulan karar tasarısı, Obama yönetiminin çekimser kalması sonucu onaylanmış, bunun üzerine İsrail ve ABD arasında gerilim artmıştı.

Trump, seçim kampanyası boyunca İsrail ile olan ilişkilerin geliştirileceklerini ve Tel Aviv yönetimine güçlü bir destek vereceklerini açıklamıştı. Trump aynı zamanda Obama yönetiminin BM önergesine çekimser kalmasını da güçlü bir dille eleştirmişti. 

Seçimleri kazanan Donald Trump’ın ABD başkanı olarak işe başlamasının ardından İsrail yönetimi de yeni yerleşim yeri projelerini hızlandırdı. Kudüs Belediye Meclisi’nden geçen tasarıya göre İsrail Doğu Kudüs’e 566 yeni konut yapacak.

Trump ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasında yapılan telefon görüşmesinde, İsrail-Filistin sorunu tartışıldı. Görüşmede, Trump İsrail’in işgal politikasına desteğini resmen açıkladı.

Öte yandan İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Hotovely, ABD yönetiminin İsrail ile ilgili olan açıklamalarının iki ülke arası dostluğu gösterdiğini söyledi. Sözlerine, ABD’nin Ortadoğu’daki karışık durumu anladığını söyleyerek devam eden Hotovely açıklamasını İsrail’in bölgedeki tek demokratik ülke olduğunu ve ABD’nin İsrail’i güçlü tutmaya devam etmek istediğini belirterek tamamladı.

Beyaz Saray’dan yapılan son açıklamada ABD’nin İsrail Büyükelçiliği’nin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınmasına ilişkin projeye başlandığı belirtildi. 

Buna karşılık Batı Şeria’nın Bethlehem şehrinde, Filistinlilerin Trump karşıtı protestolarında Filistin’in başkentinin Kudüs olması nedeniyle ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınmasına tepki gösterildi. Kararı protesto eden on binlerce Filistinli, durumun savaş sebebi olduğunu ifade etti. İsrail’in BM’ye rağmen yeni yerleşim yerlerini onaylaması da kalabalık tarafından büyük tepki gördü.
 

 

İlgili Haberler

Dünya

Alevilere yönelik katliamlarda adı geçen El Kaide bağlantılı örgütün lideri öldürüldü!

Dünya

Ukrayna: Kerç Boğazı'nda olanlar kriz değil savaş

Dünya

Fransa'da 'acil saldırı uyarısı' seviyesine geçildi

Dünya

Çin'den Kanada'ya 'Huawei' misillemesi: Eski diplomat gözaltına alındı

Dünya

İngiltere Başbakanı May hakkında güven oylaması yapılacak

Dünya

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, 'Zenginlerin cumhurbaşkanı değilim' konuşmasını "altın oda"da yaptı

Dünya

Putin'in Stasi kimliği Almanya'da bulundu

Dünya

İspanya'da asgari ücrete yüzde 22 zam

Dünya

Çin'in ABD'ye yapacağı misillemede hedef tahtası Apple olacak

Dünya

Fransa'da operasyon başladı

Dünya

Facebook kampüsünde bomba alarmı

Dünya

'ABD'nin İran'a yaptırımlarının parçası değiliz'