unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Trump’tan Filistin için provokatif adım

2016 aralık ayının son haftasında Birleşmiş Milletler’in İsrail’in yeni konut yapımını durdurması için sunulan karar tasarısı, Obama yönetiminin çekimser kalması sonucu onaylanmış, bunun üzerine İsrail ve ABD arasında gerilim artmıştı.

Trump, seçim kampanyası boyunca İsrail ile olan ilişkilerin geliştirileceklerini ve Tel Aviv yönetimine güçlü bir destek vereceklerini açıklamıştı. Trump aynı zamanda Obama yönetiminin BM önergesine çekimser kalmasını da güçlü bir dille eleştirmişti. 

Seçimleri kazanan Donald Trump’ın ABD başkanı olarak işe başlamasının ardından İsrail yönetimi de yeni yerleşim yeri projelerini hızlandırdı. Kudüs Belediye Meclisi’nden geçen tasarıya göre İsrail Doğu Kudüs’e 566 yeni konut yapacak.

Trump ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu arasında yapılan telefon görüşmesinde, İsrail-Filistin sorunu tartışıldı. Görüşmede, Trump İsrail’in işgal politikasına desteğini resmen açıkladı.

Öte yandan İsrail Dışişleri Bakanı Tzipi Hotovely, ABD yönetiminin İsrail ile ilgili olan açıklamalarının iki ülke arası dostluğu gösterdiğini söyledi. Sözlerine, ABD’nin Ortadoğu’daki karışık durumu anladığını söyleyerek devam eden Hotovely açıklamasını İsrail’in bölgedeki tek demokratik ülke olduğunu ve ABD’nin İsrail’i güçlü tutmaya devam etmek istediğini belirterek tamamladı.

Beyaz Saray’dan yapılan son açıklamada ABD’nin İsrail Büyükelçiliği’nin Tel Aviv’den Kudüs’e taşınmasına ilişkin projeye başlandığı belirtildi. 

Buna karşılık Batı Şeria’nın Bethlehem şehrinde, Filistinlilerin Trump karşıtı protestolarında Filistin’in başkentinin Kudüs olması nedeniyle ABD Büyükelçiliği’nin Kudüs’e taşınmasına tepki gösterildi. Kararı protesto eden on binlerce Filistinli, durumun savaş sebebi olduğunu ifade etti. İsrail’in BM’ye rağmen yeni yerleşim yerlerini onaylaması da kalabalık tarafından büyük tepki gördü.
 

 Çok Okunanlar

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

CHP'li Aksünger: Muharrem Bey'in sonuç monuç aldığı yok

Teknosa'da işler böyle yürüyor!

Hakan Şükür'den tepki çeken 15 Temmuz mesajı

İlgili Haberler

Dünya

Berlin'den Gülen'le ilgili sorulara istihbarat çekincesi

Dünya

Birleşmiş Milletler'den Libya uyarısı

Dünya

ABD'de bir Rus casusluk şüphesiyle gözaltına alındı

Dünya

Irak Başbakanı'ndan halkın taleplerine ilişkin açıklama

Dünya

Irak'taki protestolarda 53 kişi yaralandı

Dünya

Elon Musk'tan çirkin paylaşım

Dünya

Dünyanın en zengini bir günde servetine servet kattı

Dünya

Gazeteciden, Trump-Putin zirvesinde protesto

Dünya

İngiliz basınından şok iddia: 'Beyaz Dul'un hedefinde Türkiye var

Dünya

İngiltere Başbakanı May'den Rusya uyarısı

Dünya

Nijeryada fırtına: 25 ölü

Dünya

ABD, DTÖ'ye şikayet etti: Listede Türkiye de var