darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

'TSK personel kanununda darbe mağdurları için de hak tanınsın'

CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan ve Antalya Milletvekili Mustafa Akaydın, Milli Savunma Komisyonuna da sundukları teklifle, mevcut yasalarla tanınmış olan 1971 Askeri Muhtırasından 2011 yılına kadar yargı denetimine kapalı idari işlemler veya Yüksek Askerî Şûra kararları ile Türk Silahlı Kuvvetlerinden ilişiği kesilenlere, vefatları hâlinde hak sahiplerine tanınan başvuru hakkının, aynı tarihler arasında yargı denetimine açık işlemler sonucu ilişiği kesilen ve hak kaybına uğramış olan kişilere de tanınmasını önerdiler.

BİNLERCE DARBE MAĞDURUNA YENİ HAK TANINSIN

Kanun teklifiyle ilgili bilgi paylaşan CHP Denizli Milletvekili Kazım Arslan şu sözleri kullandı:

“Darbe dönemlerinde askeri okul öğrencisi olan binlerce genç, ayrıca fakülte, yüksekokul ve Astsubay Hazırlama Okulu öğrencileri, hiçbir gerekçeyle açıklanamayacak şekilde ordudan atıldılar. Haklarını arayan bu öğrenciler, darbe şartları altındaki yargı süreçlerinde elbette olumlu sonuç alamadılar. Şimdi darbe ürünü yargılamaların ve hak kayıplarının geç de olsa önüne geçmek, devletin görevidir. Biz, darbe döneminin siyasi şartları sonucu, haklarında yürütülen ve yargı denetimine kapalı idari işlemleri evrensel hukuk kurallarına uygun sonuçlanmadığı için hak kaybına uğrayan askeri personele tanınmış olan yasal hakların, bu defa yargı denetimine açık işlemler sonucu orduyla ilişiği kesilen ya da görevinden alınan askeri personele de tanınmasını hedefliyoruz.

ASKERİ OKUL ÖĞRENCİLERİNİN HAKLARI TESLİM EDİLMELİ

Askeri okullardan, fakülte ve yüksekokullardan darbe döneminde atılan dönemin gençleri haklarını aradı fakat o günün koşullarında sonuç alamadılar. Şimdi yeni bir düzenleme getirelim, 926 sayılı TSK Personel Kanunu, 1632 sayılı Askeri Ceza Kanunu ve 211 sayılı TSK İç Hizmet Kanununa göre subaylar ve astsubaylarla aynı hükümlere tabi olan, orduyla ilişiği kesilmiş eski Harp Okulları, Fakülte Yüksekokulları ve Astsubay Hazırlama Okulları Öğrencilerine de bir defalığına bir başvuru hakkı tanıyalım.'

YARGI YOLU YERİNE BAKANLIK KOMİSYON KURSUN

Kanun teklifi, askeri darbe dönemlerinde orduyla ilişiği kesilmiş bu askeri öğrencilerin, subay ve astsubaylarla aynı kanunlara tabi olduğunu belirtiyor ve bu subay ile astsubaylara tanınan hakların darbe mağduru askeri öğrencilere de uygulanmasını öneriyor. Teklifle, eski askeri öğrenciler yeniden bir mahkeme yolu aramak yerine kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren Milli Savunma Bakanlığına başvuracak. Bakanlık başvuruları incelemek için bir komisyon kuracak ve darbe döneminde yargı denetimine açık tutulmuş, ancak dönemin şartları gereği olumsuz sonuçlanmış davalara konu olan idari işlemlerin hukukiliğini denetleyecek.

KOMİSYON DARBE MAĞDURLARININ HAKKINI TESLİM ETSİN

Başvuru uygun görülürse, Emekli Sandığı Kanununa tabi sigortalıyken ilişiği kesildikten sonra denkliği bulunan bir fakülte veya yüksekokuldan mezun olanlar ile ilişiğinin kesildiği tarihteki emeklilik için zorunlu asgari süreyi bu yasanın yürürlük tarihinde doldurmuş olanlar, askeri okuldan mezun olmuş sayılacaklar. Böylece darbe mağduru askeri öğrencilere yargı yoluna başvurmadan, komisyon eliyle mezuniyet olanağı getirilecek.

MEZUN OLAMAYANLARA FAKÜLTE HAKKI TANINSIN

Kanun teklifi, darbe dönemlerinde orduyla ilişiğinin kesildiği tarihteki emeklilik için zorunlu asgari süreyi bu yasanın yürürlük tarihinde doldurmamış ve ilişiği kesildikten sonra herhangi bir denkliği bulunan okula kayıt yaptırmamış olan öğrencilere de yol açıyor. Teklife göre; Harp Okulları, fakülte ve yüksekokulları ile astsubay meslek yüksekokulları öğrencilerine, sınıf ve branşlarına uygun fakülte ve yüksekokullara yatay geçiş yapma hakkı tanınacak. Öğrenime devam ve yatay geçiş esasları, Milli Savunma Bakanlığı, Yüksek Öğretim Kurumu ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından müştereken hazırlanacak bir yönetmelikle belirlenecek.'

İlgili Haberler

Politika

Dolardaki artış basını da vurdu: Aydınlık gazetesi ara verdi

Politika

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay: Türkiye güvenli liman olmaya devam edecek

Politika

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği

Politika

Yıldırım'dan ABD Büyükelçiliği'ne saldırı açıklaması!

Politika

Bahçeli'den erken seçim açıklaması

Politika

''Kürtaj dede'' doların yükselişini böyle yorumladı: İçimizdeki hain Trump kafalılar...

Politika

Uğur Gürses, Hürriyet'ten neden ayrıldığını açıkladı

Politika

Şüphelilerin yakalanmasının ardından: ABD'den Türkiye'ye teşekkür

Politika

USA Today'e yazan Çavuşoğlu: Güney kanadının muhafızlığını yapıyoruz

Politika

Araç kiralama devinden iflas erteleme talebi

Politika

CHP lideri Kılıçdaroğlu'dan bayram mesajı

Politika

'Bayrama da tecritte giriyorlar'