Çok Okunanlar

Metropoll anketi: AKP'de oy kaybı, kriz kaygısı ve enflasyon

Atatürk'e hakaretten tutuklanan gericiye siyasi partiden ziyaret!

Bir konkordato ilanı da Türkiye'nin en büyük hayvan işletmesinden

Buldan: AKP ile görüşeceğimiz tarih ve saati buradan açıklıyoruz!

TBMM'yi karıştıran 5.maddede 'geri adım attılar'

TSK'daki Cemaat yapılanması hakkında kitap yazan gazeteci Demirağ serbest bırakıldı

Bu sabah, Fethullahçı Terör Örgütü (FETÖ) soruşturması kapsamında gözaltına alınan Yeniçağ gazetesi yazarı Yavuz Selim Demirağ, Savcılık kararıyla serbest bırakıldı. TSK'daki Cemaat yapılanması hakkında hazırladığı araştırma kitabıyla tanınan Demirağ'ın FETÖ soruşturmasında gözaltına alınması tepki çekmişti. Demirağ serbest bırakılmasının ardından -Odatv'nin haberine göre- şunları söyledi:

"Çok acemice yapılan bir operasyon. Ben 1982 yılından beri ömrümü FETÖ ile mücadeleye adadım. Beni aldıktan sonra biraz telaşlandılar. Basının serbest bırakılmamda büyük etkisi oldu. Yani bırakmak zorunda kaldılar. Savcının talimatıyla bıraktılar. Savcının karşısına dahi çıkarılmadım. Avukatım benim için çok çaba sarf etti. Polisler, eşimin ve çocuklarımın önünde bana kelepçe takmadılar. Ama araca bindirilince ters kelepçe yaptılar. Fakat polisler kibardı. Kolum acımasın diye kelepçeyi de bol bıraktılar. Benimle birlikte alınanların yarından önce çıkmaları mümkün değil. Elazığ ve Bursa'dan getirilecekler var. Polisler beni bırakırken, 'bu kadar iş yoğunluğunun içinde yanlışlıklar oluyor' mealinde laflar söylediler."

NE OLDU?

Yeniçağ gazetesi yazarları, ülkücü kökenli Yavuz Selim Demirağ, Servet Avcı ve Adnan İslamoğulları ile eski MHP milletvekili Turan Yaldır bu sabah FETÖ soruşturması kapsamında gözaltına alınmıştı.

Polis, Yeniçağ gazetesi yazarı Yavuz Selim Demirağ’ın Ankara’daki evinde sabahın erken saatlerinde arama yaptı. Demirağ'ın evindeki bazı evraklara ve bilgisayarına el konuldu. 

Yavuz Selim Demirağ, Cemaat’in TSK’daki yapılanmasını anlattığı, "İmamların Öcü" adlı kitabıyla biliniyordu. Cemaatin TSK içindeki yapılanmasını deşifre eden en önemli çalışmalardan biri olan bu kitap nedeniyle Demirağ, son dönemde sık sık televizyon proğramlarına çıkıyordu.

KIRMIZI KEDİ YAYINEVİ AÇIKLAMA YAPTI

Yavuz Selim Demirağ’ın gözaltına alınmasına, gazetecinin “İmamların Öcü' kitabını yayımlayan, cumhuriyetçi sol eğilimli Kırmızı Kedi Yayınevi de tepki gösterdi. Kırmızı Kedi Yayınevi yaptığı yazılı açıklamada, “Yazarımız Yavuz Selim Demirağ bir an önce serbest bırakılmalı, yapılan yanlıştan hızla dönülmelidir' dedi. 

Açıklama şöyle:

“Yazarımız Yavuz Selim Demirağ'ın bu sabah erken saatlerde evinin polis tarafından basıldığını ve gözaltına alındığını büyük bir şaşkınlıkla öğrendik. “İmamların Öcü - Türk Silahlı Kuvvetleri'nde Cemaat Yapılanması' kitabını kaleme alan Yavuz Selim Demirağ'ın FETÖ ile mücadelede yaptığı katkılar bütün kamuoyunun malumudur. Demirağ 15 Temmuz darbe girişiminden 14 ay önce yayımlanan kitabında gelmekte olan felaketi yazmış, TSK içindeki FETÖ kadrolarını isim isim açıklamıştı. O dönemde cemaatin saldırılarına uğrayan Demirağ'ın şimdi FETÖ ile ilgili soruşturmalar kapsamında gözaltına alınması en hafif deyimle tuhaftır. Bu gözaltı, bütün söylenenlere rağmen söz konusu terör örgütüyle mücadele etme niyetinin ya da yeteneğinin olmadığını göstermektedir.

İlgili Haberler

Güncel

İDO iç hatlarını kapatıyor!

Güncel

Orhan Veli Kanık vefatının 68. yılında anılıyor…

Güncel

Gerici Akit: Kitap fuarına öğrenci taşınmamalı

Güncel

AKP'li Uslu, vatandaşlık hakkı verilen Suriyeli sayısını açıkladı

Güncel

Ahmet Kural'ın eski sevgilisi: Sıla için şahit olurum

Güncel

Andımız'ın yazarı Reşit Galip'in, 'Tarihçi Gençlere Mektubu'

Güncel

Meteoroloji uyardı: Kar İstanbul'un kapısına dayandı

Güncel

FBI: ABD'de nefret suçları art arda 3 yıldır yükseliyor

Güncel

Öğretmenler atama bekliyor, 10 bin bekçi daha alınıyor!

Güncel

Foça'da patlama sesi

Güncel

İdil Kültür Merkezi'nde gözaltına alınan 5 kişi tutuklandı

Güncel

Atlı polisler göreve başladı