Çok Okunanlar

ABC Özel | Barbaros Şansal: Duruma seyirci kalmayı içime sindiremiyorum!

MYK sonrası CHP'li Salıcı'dan Mansur Yavaş açıklaması

Mecliste oy birliği ile kabul edildi: Başörtüsü takmaları yasaklandı

İşte Kılıçdaroğlu'nun ittifak modeli

Polis, kimlik kontrolü sırasında 'Akrep'ten ateş açtı: 1 yolcu öldü

TSK'yı kapatacaksanız FETÖ'cüleri buraya yerleştiren hükümeti kapatın önce!

Emekli Tuğgeneral Ali Er, TSK’nin yapısında olağanüstü değişiklikler yapılan kararnamenin Türk Silahlı Kuvvetleri’nin emir komuta sistemini felç edeceğini bildirdi. İktidarın ülkenin güvenliğinden çok kendi siyasi güvenliğini düşündüğünü belirten Ali Er, kararnameyi Cumhuriyet’e şöyle değerlendirdi:

Stratejik akıl yok: Bu kararın arkasında herhangi bir stratejik aklın olduğunu söyleyebilmek çok güç. Bunlar TSK’nin sahip olduğu potansiyelin kullanılmamasına yönelik bir karar. MSB’de kuvvet komutanlıklarını yönetecek, bunların bütün faaliyetlerine yön verebilecek bir akıl, karargâh yapısı yok. Kuvvet komutanlıklarını doğrudan bakana bağlamak, benim bunların muharebe etkinliklerine şu an ihtiyacım yok demektir. Kuvvet komutanlıkları otursun oturdukları yerde demektir.

Böyle yapısal değişiklik olmaz: İktidar, YAŞ’taki orgeneralleri çıkarmakla TSK içindeki atamalar ve kadrolaşmalarla personel üzerindeki oynamalarla yapısal bir değişiklik yapamaz. Özellikle TSK’nin yapısal bir değişikliği için siyasal kararlar alınıyorsa, kuvvet yapısı komuta yapısı ve stratejk konseplerin ayrı ayrı düşünülmesi lazım. Eğer iktidar olarak ülke savunmasıyla ilgili siyasi kararınız yoksa bunun altında verdiğiniz kararlar sadece ve sadece tek bir işe hizmet eder: İktidarın kendi güvenliğini nasıl sağlayacağı. Bu kararlar ülkenin güvenliğinin nasıl sağlanacağına ilişkin değildir.

Parlamento denetim dışı: Yanlış hatırlamıyorsam anayasanın 117. maddesinde şunu söylüyor: Hükümet ülke savunmasıyla ilgili TBMM’ye karşı sorumludur. Şimdi bu güne kadar anayasanın bu maddesine göre almış olduğu milli güvenlik stratejileri çerçevelerindeki adımlar bir anda değiştiriyor. Ve hiçbir parlamenter denetim ve yönlendirmeye ihtiyaç duyulmadan fiili uygulamalara meşruiyet getirecek kararnameler ile bu yapılıyor. Bizim anayasamız ülke savunması konusunda sorumluluğu hükümete, denetimini de anayasal olarak meclise vermiştir. Bunlara bakarsanız gidişat iyi değil.

O zaman iktidar da kapatılsın: Eğer TSK lağvedilecekse FETÖ teröristlerini zamanında buraya yerleştiren iktidarı da kapatın, partileri de kapatın. Siyasi aklı da kapatın. Bütün geleceğimiz subay olan öğrenciler sokağa atılıyorlar. Bunun siyasi bir akılla da insani bir vicdanla da izah etmek çok zor. Herkes büyük bir suskunluk içinde asker tu kaka.

FET֒cüleri atalım dendiğinde hayır dediniz: Kurulmak istenen üniversitenin bir benzeri Amerika’da da var. Ben de Amerikalıların üniversitesinden mezunum. Sivil diyorsunuz. Üç bin tane subay atılıyor. Sivilleri mi atayacaksınız bu ülkede? İmam Hatip’ten buraya girildiğinde buraya sızma engellenecek mi? 14 yıldan beri Silahlı Kuvvetler, bu FETÖ terör örgütü, bunların orduda kalması uygun değildir diyordu. Ne oldu? Hayır dendi. Siz onlar dindar insanlar, zarar gelmez dendi. Türkiye bitti.

TSK’yi felç edersiniz: Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın kuvvet komutanlıklarına emir meselesi... Bir orduda emir komuta birliği yoksa, orası sadece emir verilmiş bir ünitenin küçük bir gücüne döner. Emir komuta zinciri bütün disiplinlerindeki kuvvetlerin tek hedefe yönelmesidir. Emir komuta sistemi bir insan vücudunun sinir ağıdır. Eğer siz sinir ağına dışarıdan giriş yaparsanız ordu da felç olur. Cumhurbaşkanı, Başbakan ve MSB hepsi emir verme yetkisinde. Aynı konuda üç tane emir verildi. Ne olacak?

İlgili Haberler

Güncel

Nahit Duru Yerel Seçimler ve CHP'nin belirsizlikleri

Güncel

Fazıl Say'dan yanıt: Yazık! Elimde olsa...

Güncel

AKP'li başkandan bekçi alımı için torpil listesi

Güncel

Ender Helvacıoğlu | Haziran Ayaklanması'nı kim kışkırttı?

Güncel

Diyanet'ten skandal LGBTİ+ fetvası

Güncel

Kavacık üzümünün üstüne mermer fabrikasının tozu yağıyor

Güncel

TKP Genel Sekreteri Kavala soruşturmasındaki o ifadeye ne dedi

Güncel

Meteoroloji, Marmara için uyardı

Güncel

Silopi'de deprem

Güncel

İstanbul'da 39 ilçede binlerce kişiye GBT

Güncel

3 işçinin hayatını kaybettiği ruhsatsız maden ocağının sahibi tutuklandı

Güncel

Altı sığınmacı kampı kapatıldı