Çok Okunanlar

Saray'dan Fenerbahçe mesajı: FETÖ faşistlerinin yapamadığını...

Kadın ve erkekler farklı saatlerde sevişmek istiyor

Milli Eğitim Bakanlığı'nda 'Ülkücü' çatlağı

İhsan Eliaçık'tan Diyanet İşleri Başkanı'na ‘şeytan' cevabı

İçki yasaklansın diyen Erkan Petekkaya'nın 'alkol sorunu'nu Nurgül Yeşilçay anlattı

TÜRGEV'in Kılıçdaroğlu'na açtığı dava reddedildi

Türkiye Gençlik ve Eğitime Hizmet Vakfı (TÜRGEV), CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun kullandığı “rüşvetin merkezi' sözünü yargıya taşıdı. Ankara 19. Asliye Hukuk Mahkemesi, Sevda Tepesi, 17/25 Aralık operasyonlarına ilişkin dosyayı getirtip inceleyerek, TÜRGEV’in 100 bin liralık manevi tazminat talebini reddetti.

MAHKEME BELGELERİ İNCELEDİ

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, 2014 yılı içerisinde farklı tarihlerde yaptığı konuşmalarda, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın oğlu Bilal Erdoğan’ın yönetim kurulu üyesi olduğu TÜRGEV’in 'rüşvetin merkezi’ olduğunu iddia ederek, “...ihale veriliyor. Rüşvet de TÜRGEV’e ödeniyor. İhale alanların rüşvet verdikleri bir yer daha var. Adı TÜRGEV...' sözlerini sarf etti. Kılıçdaroğlu’nun bu sözleri nedeniyle TÜRGEV, Ankara 19. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne 100 bin liralık tazminat talebiyle dava açtı. TÜRGEV avukatı dava dilekçesinde, Kılıçdaroğlu’nun asılsız, hukuki mesnetten uzak iddialarla müvekkilinin kişilik haklarına, saygınlığına, onuruna ağır saldırıda bulunduğun iddia etti.

Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik de mahkemeye verdiği cevap dilekçesinde, müvekkilinin açıklamalarının tamamının doğru olgulara dayalı olduğunu, kamu yararı çerçevesinde toplumu aydınlatma güdüsüyle hareket edildiğini belirtti. Avukat Çelik, Kılıçdaroğlu’nun “TÜRGEV rüşvetin merkezi' ifadesini doğruluğunu ispatlama adına, 'Sevda Tepesi’ olarak adlandırılan Üsküdar’daki taşınmaza ait tapu kaydının, 17/25 Aralık yolsuzluk operasyona ilişkin dosyaların, ses kayıtlarının getirtilmesini istedi. Avukatın talebi üzerine mahkeme, söz konusu tapu kaydı ve soruşturmaların dosyalarını getirterek inceledi.

turgev-in-kilicdaroglu-na-actigi-dava-reddedildi-157698-1.jpg

'BELGELER DOĞRULUYOR’

Hürriyet'ten Mesut Hasan Benli'nin haberine göre, Avukat Celal Çelik, esasa ilişkin son beyanında, mahkemenin getirip incelediği Sevda Tepesi ve yolsuzluk operasyonuna ilişkin belgelerin Kılıçdaroğlu’nu haklı çıkardığını savunarak, şu değerlendirmeyi yaptı: “Zira gelen tapu kaydında malik olarak yazılı Abdullah Bin Abdulaziz’in; Suudi Arabistan’ın 23 Ocak 2015 tarihinde vefat eden Kralı olduğu sabittir. Öte yandan 99.999.990 USD’lik usulsüz aktarımın, (Kraliyete ait) Royal Protokol tarafından (Kral henüz ölmeden önce) 26 Nisan 2012 tarihinde yapıldığı, önceden Vakıfbank tarafından mahkemenize gönderilen yazı ile anlaşılmıştı. Dünyanın hiçbir ülkesinde bir vakfa karşılıksız olarak 99.999.990 USD’lik para aktarımı yapılmadığı ve yapılmayacağı gerçeği de gözetildiğinde haklılığımız daha da pekişmiş olmaktadır. Soruşturma dosyasında, Genel Başkanımızın dava konusu eleştirilerini doğrulayan ve haklı kılan binlerce veri bulunmaktadır.'

DAVA REDDEDİLDİ

Davanın karar duruşması 30 Haziran’da yapıldı. TÜRGEV’in avukatı Selma Yıldız dosyaya gelen belgeler ve müzekkere cevaplarının Kılıçdaroğlu’nun iddialarını ispatlar nitelikte olmadığını savundu. Kılıçdaroğlu’nun avukatı Celal Çelik de dava dosyasına gelen belgelere dikkat çekerek, “Fezlekelerde birçok kez TÜRGEV adı geçmektir. Vakıflar Bankası’ndan gelen yazıda ve Sevda Tepesi tapu kayıtları dikkate alındığında gönderilen paraların bağış olmadığı anlaşılmıştır. Bütün bunlar müvekkilin iddialarını doğrulamaktadır' dedi. Mahkeme savunmalarının ardından TÜRGEV’in açtığı davanın reddine karar verdi.

İlgili Haberler

Güncel

TBB İnsan Hakları Onur Ödülü Tahir Elçi'ye

Güncel

Törende Cem Yılmaz yine yaptı yapacağını: ‘Tam çıtır sevgili buldum derken'

Güncel

Hepsiburada'dan Sarı Yelek 'indirimine' yanıt

Güncel

Can Ataklı'dan, 'tek parti dönemi faşistti' diyen yönetmene sert tepki!

Güncel

Ankara'da ev baskınları: HDP Ankara il yöneticisi ve gazeteci Kırkaya da gözaltına alınanlar arasında

Güncel

Roma dönemine ait mozaik, çöp konteyneri altında

Güncel

AKP'li patrondan 'Sarı Yelekliler' üzerinden ölüm tehdidi!

Güncel

AKOM'dan flaş uyarı: Zehirlenmelere dikkat

Güncel

Pitbull ve Dogo besleyenlere para cezası

Güncel

Bozkurt Güvenç hayatını kaybetti

Güncel

Kafasına taktığı naylon poşetle yasaya destek verdi

Güncel

Uyarılar art arda geldi: Öğleden sonra...