darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

Beyaz Saray'dan sert Türkiye açıklaması!

'Türk sığınmacılara hazır olmalı ve onları kabul etmeliyiz'

Rainews24 haber kanalına konuşan Laura Boldrini, her şeyden önce ne olduğunu anlayamayan ve zor anlar yaşayan Türk halkına dayanışma ve yakınlığını ifade etmek istediğini söyleyerek, “Onlar, yakınındaki insanların tutuklandığını, işinden kovulduğunu görüyorlar' dedi.

“SİVİL DARBE İZLENİMİ VERİYOR'
Boldrini, uluslararası toplumun darbe girişimini kınamakla çok iyi yaptığını, ancak bugün Türkiye’de olanların hukukun üstünlüğünden uzak göründüğünü dile getirerek, “Darbe, kesinlikle demokrasiyi getiren araç olamaz. Ancak şimdi Türkiye’de olanlar gerçekten de bir sivil darbe izlenimi veriyor' iddiasında bulundu.
İtalya devlet protokolünün üç numaralı ismi, çok sayıda hukuk insanının, eğitimcinin, kamu çalışanının görevlerinden uzaklaştırılması, tutuklanmasının hukukun üstünlüğüyle örtüşmediğini belirtti. 
Bir ülkenin sadece seçimler yaparak demokratik olamayacağını, her türlü kurala uyarak demokratik olabileceğini ifade eden Laura Boldrini, “Aksi halde artık demokratik değildir' diye konuştu.

“TÜRK SIĞINMACILARA HAZIR OLMALIYIZ'
Boldrini, bu durumda Avrupa’nın neredeyse Türk sığınmacıların gelişine hazır olması gerektiğini de söyleyerek, “Cenevre Sözleşmesi’ne göre bireysel özgürlüklere saygı duyulmaması halinde kaçan mültecileri kabul etmeliyiz. Ne yazık ki şimdi Türkiye’de olan da budur' diyerek, mevcut durumda Türkiye’de bireysel özgürlüklere saygı duyulmadığına işaret etti.

“TÜRKİYE İLE ANLAŞMA YAPMAK YANLIŞTI'
AB’nin, hukukun üstünlüğüne saygı duymayan ülkelerle uzlaşamayacağını kaydeden Boldrini, sığınmacılarla ilgili Türkiye ile yapılan anlaşmanın da yanlış olduğunu öne sürdü.

1998-20112 yılları arasında Birleşmiş Milletler (BM) Mülteci Yüksek Komiserliği Sözcülüğü de yapmış olan Boldrini bunu, “Çünkü bu ülke, gerekli sivil koşullara sahip değildi. İlkelerden ve yetkilerden feragat edildi. Sığınmacılara garanti edilmesi gereken şeyler, kendi vatandaşlarına dahi sağlanmadı' diye açıkladı.
Şimdi AB’nin, hakların korunması konusunda kolektif hareket etmesi gerektiğini de ekleyen Boldrini, “Bir acil durumla başa çıkmak için Avrupa’yı insan hakları kıtası haline getiren temel haklar ve ilkelerden feragat edemeyiz. Pes edersek onlar kazanmış olur, çünkü ilkelerimizden feragat eden biziz' diye sözlerini sürdürdü.
Geçtiğimiz günlerde gerek Boldrini gerek bazı siyasi parti temsilcileri AB’ye, Türkiye ile yaptığı anlaşmayı derhal durdurması çağrısı yapmıştı.
Esma ÇAKIR/ROMA, (DHA)
 

İlgili Haberler

Dünya

Parkta yürüyen çocuğu yıldırım çarptı

Dünya

IMF'den Türkiye açıklaması

Dünya

Suriyeliler, ABD varlığı nedeniyle evlerine dönmekten korkuyor

Dünya

'İsrail'i tanımayı askıya almanın vakti gelmiştir'

Dünya

ABD, Türkiye'de yapılacak olan 'Suriye zirvesi'ne katılacak mı?

Dünya

ABD Başkan Yardımcısı Pence: Türkiye, Trump'ın kararlılığını test etmemeli

Dünya

Cenova'da 12 ay süreyle OHAL ilan edildi

Dünya

İtalya'da göçmenlere ırkçı saldırı

Dünya

Beyaz Saray'dan sert Türkiye açıklaması!

Dünya

İdlib operasyonu için geri sayım

Dünya

Tanıdık senaryo! 'İnanç sömürüsüyle' ABD'de rahipler, 70 yılda yüzlerce çocuğa istismarda bulundu

Dünya

ABD'li dergiden önemli iddia: Tesadüfen nükleer savaş başlatılabilir