Çok Okunanlar

Türkeş 'Fesli Kadir' için ne demişti?

ADD Başkanı Süheyl Batum'a Fenerbahçe'den istifa çağrısı

Çorlu'da öğrencilere 'sabah namazı' dayatması

Yandaşların 'Atatürk' yalanı bitmiyor... Gerçek saniyeler içinde ortaya çıktı!

Nagehan Alçı, AKP'nin İstanbul ve Ankara adayını açıkladı

Türkeş'ten Irak'a Başika yanıtı

BAŞBAKAN Yardımcısı Tuğrul Türkeş, Başika Kampı'nın uluslararası antlaşma ve bölgedeki yöneticilerle anlaşıldıktan sonra kurulduğunu hatırlatarak, Türkiye'nin, kendi sınırının, altının da güvenliğini sağlama zorunluluğu olduğunu söyledi. Türkeş, "Resmi ağızların, resmi açıklamalarının dışında bu konularda spekülasyonlar yapılması da, bilmeyenlerin boş konuşması da doğru değil" dedi.

Başbakan Yardımcısı Tuğrul Türkeş, bazı temaslarda bulunmak üzere öğleden sonra Adana'dan karayoluyla Gaziantep'e geldi. Türkeş, temasları kapsamında ilk olarak Gaziantep Valiliği'ni ziyaret etti. Vali Ali Yerlikaya ve protokol üyeleri tarafından karşılanan Türkeş, Valilik Şeref Defteri'ni imzalayıp kente ilişkin bilgi aldı.

Tuğrul Türkeş, Irak'ın Musul kentine harekat düzenleneceği yönünde spekülasyon ve yorumlar yapılmasının doğru olmadığını belirtti. Türkiye'nin, kendi sınırlarının altının da güvenliğini sağlama zorunluluğu ve mecburiyetinin olduğunu ifade eden Türkeş, şöyle konuştu: "Bir sabah Türkiye'deki iktidar ya da devlet adamları uyanıp, 'Biz Başika'ya mı gitsek?' diye akıllarına bir fikir gelip de oraya gitmiş değil. Bir kere son zamanlardaki bu uluslararası medyada, arenada bu çok yanlış sunuluyor. Irak'ta da kendini bilen bilmeyen, aklına geleni gelmeyeni söylüyor. Orada bir ihtiyaç vardı. Bunun bir kere çok iyi anlaşılması lazım. Hele de bu bölgedeki insanlarımızın çok daha iyi değerlendireceğini düşünüyorum. Düşününüz ki Türkiye'nin bin 358 kilometresinin altında ciddi bir devlet yapılanması yok, ciddi bir muhatabınız yok. Sınırınızı koruyamıyorsunuz, geçişleri tek taraflı kontrol edebiliyorsunuz vesaire. Irak'ta Başika Kampı'nda yapılan; oradaki gerek merkezi hükümetin, gerek bölgesel unsurların nizami bir eğitim görmesi ve böylelikle sınırın bu tarafına yüklenmiş olan güvenlik probleminin az da olsa sınırın altına da tatbik edilmiş bir çalışmadır. İşte şimdi kendini bilmezler çıkıyor, sanki Türkiye kendi kendine gitmiş gibi uluslararası antlaşması olmadan, o bölgedeki yöneticilerle anlaşılmadan öyle bir kampın orada tesis edilmesi mümkün değildi. Bugün de o sınır güvenliğini sağlayacak ciddi bir yapılanma oluşana kadar Türkiye'nin sınırın altının da güvenliğini sağlamakla ilgili zorunluluğu var, mecburiyeti var. Yoksa bu ülkedeki insanları nasıl koruyacaksınız? Bu ülkedeki insanların can ve mal güvenliğini nasıl koruyacaksınız? Musul'un orayı işgal eden unsurlardan kurtulması ayrı bir mesele. Şimdi bu ikisi de bölgesel olarak yakın olduğu için birbirine karıştırılıyor. Resmi ağızların, resmi açıklamalarının dışında bu konularda spekülasyonlar yapılması da, bilmeyenlerin boş konuşması da doğru değil."

İlgili Haberler

Politika

Ulaştırma Bakanı: Kanal İstanbul için 10 köprü yapılacak

Politika

AKP'yi üzecek anket sonuçları

Politika

‘Poşet'ten rant ve yağma çıktı

Politika

AKP'den Ankara'yı hareketlendirecek iddia

Politika

Erbaş'ın Mısıroğlu'na verdiği hediyede yer alan 'FETÖ' ayrıntısı

Politika

Abdulkadir Selvi: AKP'de ilginç bir şey oluyor

Politika

İlker Başbuğ: İmam Hatip Liselerinin sayısının artırılmasının nedenleri nedir?

Politika

Bilal Erdoğan çocukluğuna indi: Babamı cezaevine girerken göremedim, ona sarılamadım

Politika

Ahmet Türk, Kılıçdaroğlu ile görüşmesini anlattı

Politika

Vatandaş faturasını ödeyemiyor... Saray, bir yılda bin 300 konutun elektriğini tüketiyor

Politika

CHP ve İyi Parti'de 14 il için hareketlilik

Politika

Orhan Gencebay: Her dönemin adamı olmak bukalemunluktur