Çok Okunanlar

'Şarkıcı'dan Fatih Portakal'a tehdit: Seni elime bir verseler...

Bakan 'düzeltti': Makarna ve kömür dağıtmıyoruz, nakit dağıtıyoruz

Canan Karatay: Yüzde bin 500 kanıtlandı kanser yapıyor

İşte CHP'nin belediye başkan adayları!

CHP lideri Kılıçdaroğlu'na hakaret eden Süleyman Soylu tazminat ödeyecek!

'Türkiye bu kaosa neden dahil oluyor?

CHP Mersin Milletvekili ve Parti Meclisi Üyesi Fikri Sağlar, Başbakan Binali Yıldırım'ın yanıtlaması için verdiği soru önergesinde, ABD ile Rusya arasında son dönemde gerginliğe neden olan Suriye'deki kaosa Türkiye'nin neden dahil olduğunu sordu.

CHP'li Fikri Sağlar'ın söz konusu soru önergesi şöyle:

 Türk Silahlı Kuvvetlerinin Suriye’nin kuzeyindeki Cerablus’a girmesinin üstünden yaklaşık 40 gün geçti. Resmî açıklamalar önce Karkamış’ın hemen karşısında bulunan kentteki IŞİD mevzilerini dağıtmak için bu harekâtın yapıldığını söylese de, Cumhurbaşkanı Erdoğan gün içinde yaptığı açıklamada “Artık son, bu işin burada noktalanması lazım dedik. Sabah 04.00 itibariyle DAİŞ, PYD gibi terör örgütlerine bir operasyonu ordumuz başlatmıştır' dedi. 

Ancak iddialara göre, görünürde hedef IŞİD olsa da, esasen bölgede etkinlik kazanan Kürtlere yönelik bir operasyonun varlığıdır. Dün yapmış olduğunuz grup toplantısında Amerika’nın sözünü tutmadığını ve bu çerçevede YPG’nin Membic’i terk etmeyeceğini dile getirdiniz. Anlaşılan o ki; YPG’nin Membic’i terk etmemesi ile savaş yeni bir boyut kazanacak. 

Rusya ve Amerika’nın Suriye politikasında anlaşamaması ve karşılıklı restleşmeleri savaşa yeni bir boyut kazandıracaktır. Rusya’nın Esad yönetimine olan desteğini artırmak ve ABD’nin Doğu Akdeniz’de devriye gezen savaş gemilerinden Şam’a yönelik herhangi bir saldırı durumunda cevap vermek adına Şam’a “gladyatör' lakaplı füze avcısını yerleştirmesi ile Amerika ile anlaşmazlık derinleşmiştir. Sınırlarımızın dışında yaşanan bu kaosa Türkiye’nin de dahil olması, yurtiçinde yeni çatışmalara ve olası terör faaliyetlerine neden olacaktır. 

Suriye’ye ne için, kim için girildiği kamuoyu tarafından pek anlaşılmasa da, Suriye’de TSK’nin içinde bulunduğu durum endişe ve merakla izlenmektedir. Çıkan haberlere göre, Fırat Kalkanı Harekatı’nda ortaya çıkan bilançonun çokta iyimser olmadığı öne sürülmektedir.

Bu çerçevede:

Star Gazetesinin 3.10.2016 tarihli manşet haberi; “Dabık’ta büyük savaş yaşanacak. ÖSO, on gün içinde harekete geçmek için Türkiye’nin onayını bekliyor' olarak olmuştur. Bu iddia doğru mudur?

Rusya’nın ve Amerika’nın anlaşamadığı Suriye politikasında, savaşın yeni hedefler ve silahlarla yön değiştireceği açıktır. Bu kaosa Türkiye neden dahil olmaktadır?  

24 Ağustos’tan beri Fırat Kalkanı Harekatı’nda kaç şehit verilmiştir? Kaç yaralımız vardır, yaralıların durumları nasıldır?

24 Ağustos’tan beri Fırat Kalkanı Harekatı’nda TSK’ya ait kaç tank, top, zırhlı araç kullanılmıştır? Bunların kaçında zayiat verilmiştir?

24 Ağustos’tan beri Fırat Kalkanı Harekatı’nın maddi bilançosu ne olmuştur?

24 Ağustos’tan beri Fırat Kalkanı Harekatı’nda Suriye’nin hangi bölgelerine girilmiştir?

Cumhurbaşkanı, TSK’nın 15.000 askerle bu savaşa katılacağını BM’lere gitmeden önce Hürriyet gazetesine açıkladı. TSK’nın böyle bir kararı var mıdır?

Fırat Kalkanı Harekatı’nın gerçek hedefleri nelerdir?  Türkiye’nin muhtemel kazanımları ve kaybettikleri neler olacaktır?

Seçim Bölgem Mersin’den, hemşerim, Ali Gölgeli ve diğer askerlerimiz ne uğruna şehit düşmüştür? Mehmetçikler için vicdanınız sızlamıyor mu?

İlgili Haberler

Politika

5 yıllık memurluğunu izinle geçirip Saray'a atandı

Politika

CHP'de adaylığı konuşulan Erdem Gül'den açıklama

Politika

ÖDP Genel Başkanı Alper Taş-Kılıçdaroğlu görüşmesinde mutabakata varıldı

Politika

Uğur Mumcu'nun eşi Güldal Mumcu'dan Erdoğan'a 'Fatih Portakal' tepkisi

Politika

Suçluların yargılanmadığı 'Hayata Dönüş' operasyonunun üzerinden 18 yıl geçti

Politika

'Gökçek, AKP Ankara adayı Özhaseki'ye desteğini geri çekti'

Politika

'ABD, YPG yerine Suriyeli Peşmergeler'i konuşlandıracak'

Politika

Beyaz Saray'dan Gülen açıklaması: Trump sadece bir bakacağını söyledi

Politika

Papağana işkence TBMM Genel Kurulu'nda

Politika

Murat Özdemir için karar verildi

Politika

'ABD, manipülasyon için Kürtlerden daha iyi bir araç bulamaz'

Politika

İran'ın Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani Türkiye'ye gelecek