darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

'Türkiye Kültür Politikaları Ulusal Raporu' nerede?

CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılımlarıyla Seferihisar’da gerçekleştirilen Türkiye Sanat Çalıştayı’nın tartışma konularından biri olan Tükiye Kültür Politikaları Ulusal Raporu’nu TBMM gündemine taşıdı. 

Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’nın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye yazılı soru önergesi veren  CHP’li Zeynep Altıok, kültür politikalarının kültür hakkına dayandırıldığını, kültür hakkının ise en temel insan haklarından biri olduğunu vurguladı. Her insanın nasıl “egˆitim hakkı', “çalıs¸ma hakkı' varsa, bir de “kültür hakkı'nın olması gerektiğini belirten Altıok, kültüre eris¸imin seçkinlerin, varlıklı bir azınlıgˆın ya da kültür uzmanlarının tekelinde bir lüks aracı olmaktan çıkartılıp kültürden herkesin yararlanması, kültürün demokratikleşmesi için devletin çalışması gerektiğini söyledi. 

Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi Serhan Ada’nın gündeme getirdiği Türkiye Kültür Politikaları Raporu’nun kamuoyuyla paylaşılmamasını eleştiren Altıok; “1986 yılından bu yana, 28 ülke kültür politikaları raporunu hazırlayarak Avrupa Konseyi'ne sundu. Halen, 28 ülkenin kültüre dair yaptıgˆı çalıs¸maları, yasaları ve mevcut mevzuatın uygulanıs¸ını inceleyen raporlarına internet üzerinden erişilebiliyor. Türkiye ise bir kültür politikaları bilgi ve izleme sisteminin oluşturulması için 29. ülke olarak hazırlıklarını geçtiğimiz dönemde yaptı. Kültür ve Turizm Bakanlıgˆı tarafından "Türkiye Kültür Politikaları Ulusal Raporu' hazırlıkları sürdürüldü. Fakat Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın bu hazırlığı kamuoyuyla paylaşmadı. Kültüre erişimin temel bir insan hakkı olmasına rağmen Serhan Ada’nın da vurguladığı üzere “Türkiye Kültür Politikaları Ulusal Raporu' kamuoyundan gizlendi.' şeklinde konuştu. 

Zeynep Altıok, Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı’ya yanıtlaması istemiyle şu soruları yöneltti; 

1. Avrupa Komisyonu’na sunulması gereken “Türkiye Kültür Politikaları Ulusal Raporu' tamamlanmış mıdır? Avrupa Komisyonu’na sunulmuş mudur? 

2. Tamamlanmışsa ve sunulmuşsa eğer Türkiye Kültür Politikaları Ulusal Raporu nerededir? 

3. Bu rapor kamuoyundan saklanmakta mıdır? Kamuoyuyla paylaşılmış mıdır? Kamuoyuyla paylaşılmamışsa eğer kamuoyuyla paylaşılacak mıdır?

4. Bu çalışmayı kim veya kimler hazırlamıştır? Bu çalışma süresince sivil toplum örgütlerinden, akademisyenlerden görüş alınmış mıdır? Alınmışsa eğer kimlerden ve hangi kurumlardan alınmıştır?

İlgili Haberler

Kültür Sanat

Şişko Nuri'nin cenazesinde büyük vefasızlık!

Kültür Sanat

50 bin toplu iğne ile hayat bulan tablolar

Kültür Sanat

Edremit'te, Enis Berberoğlu ve Eren Erdem'le dayanışma

Kültür Sanat

Ara Güler Müzesi açıldı

Kültür Sanat

Yeşilçam'ın 'Şişko Nuri'si yoğun bakımda

Kültür Sanat

Türkiye'nin Oscar adayı belli oldu

Kültür Sanat

Çankırı'da 8.5 milyon yıllık gergedan fosili bulundu

Kültür Sanat

Bu hafta 9 film vizyona girecek

Kültür Sanat

Edremit Kitap Fuarı'nda 'Komünist Başkan' izdihamı…

Kültür Sanat

100. yılı anısına... 'Müzeyyen'

Kültür Sanat

Soul müziğin efsanesi Aretha Franklin hayatını kaybetti

Kültür Sanat

Tarih kokan müzeler bayramda açık olacak: İşte ziyaret saatleri...