Çok Okunanlar

Nihat Genç hakkında suç duyurusu... 'Suçüstü yakalandılar'

Türkiye ‘Kaşıkçı' dedikçe Selman paraları akıtmış

Can Ataklı: Nerede savcılar, bu ajanlık değil mi?

AKP'li vekil: 'Trenin önüne atlayıp ölüyor bunlar'

Economist: AKP hükümeti yeni düşmanlar yaratmak zorunda

Türkiye 'Kürdistan'ın davetiyle katılacağız' dedi ama IKBY doğrulamadı!

Musul'un 25 kilometre kuzeydoğusunda yer alan Başika bölgesinde Türk askerinin varlığı, son günlerde Irak ve Türkiye arasındaki ilişkilerin tekrar gerilmesine yol açtı. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) savunma gücü olan Peşmerge denetimindeki Başika bölgesinde 600 civarında Türk askeri bulunuyor. Ezidilerin daha önce yoğunlukta olduğu Başika'ya IŞİD zaman zaman havan toplarıyla saldırıyor. ABD de yaptığı açıklama ile Türkiye'nin blgede bulunan askerlerinin illegal olduğunu belirtti. Irak Parlamentosu da dün aldığı kararla Türk askerlerinin ülkeden çıkartılması için karar almıştı. Bu kararın üzerine Dışişleri Bakanlığı bir açıklama yayınlayarak kararı kınamış bugün sabah saatlerinde de Irak'ın Ankara Büyükelçisi'ni Dışişlerine çağırmıştı.

'BAŞİKA'DA ABD ASKERİ YOK, SADECE TÜRK ASKERİ VAR'

Öte yandan ABD'nin de Başika bölgesinde bir askeri üs kurmak için çalışma yapmaya başladığı iddia edildi. Konuyla ilgili Sputnik'ten Hikmet Durgun'a konuşan Başika Cephesi Peşmerge Komutanı Livan Nurettin, Sputnik'e özel açıklamalarda bulundu. Başika bölgesinde ABD'nin bir askeri üs kurduğu iddialarının yalan olduğunu belirten Nurrettin, bölgede herhangi bir ABD askeri ve yetkilisinin bulunmadığını söyledi. Başika bölgesine şimdiye kadar herhangi bir ABD askerinin gelmediğini ifade eden Nurettin, Başika'da sadece Türk askerinin bulunduğunu kaydetti.

'TÜRK ASKERİ SAYISI DA HALA AYNI'

Türkiye'nin Başika bölgesine askeri takviye yaptığı iddialarının da gerçeği yansıtmadığını ifade eden Nurettin, Türk askeri sayısının hala aynı olduğunu dile getirdi. Nurettin, Türk askerinin sayısının bölgede ne kadar olduğu yönündeki soruyu ise güvenlik ve askeri bir mesele olduğu gerekçesiyle söyleyemeyeceklerini kaydetti. 

BAŞİKA'DAKİ TÜRK ASKERİ MUSUL OPERASYONUNA KATILACAK MI?

Başika bölgesinde bulunan Türk askerinin Musul operasyonuna katılıp katılmayacağının henüz netleşmediğini aktaran Nurettin, bu sorunun ülkeler arası sorun olduğunu ve yakında netleşeceğini kaydetti. Musul operasyonu için Peşmerge'nin son hazırlıklarını yaptığını ifade eden Nurettin, operasyonun yakın zamanda başlayacağını da sözlerine ekledi.
 

İlgili Haberler

Dünya

'Kaşıkçı cinayeti, Suudi Arabistan, Rusya ve Çin'e baskı yapmak için kullanılıyor'

Dünya

Cohen: Trump'ın yalanlarından bıktım

Dünya

'Rus Ortodoks Kilisesi'nin Türkiye'ye rahip gönderme kararı yasa dışı'

Dünya

First lady Melania Trump yeni saç stiliyle alay konusu oldu

Dünya

Sarı Yelekliler vazgeçmiyor: Paris'i 8 bin polis koruyacak

Dünya

Shakira'ya vergi davası!

Dünya

AB Liderler Zirvesi sonuç bildirgesi

Dünya

Macron'dan yarın için flaş çağrı

Dünya

Stalin'in telefon rehberi açık arttırma ile 241 bin TL'ye satıldı

Dünya

Macaristan'da 'köle yasası' protestosu sürüyor

Dünya

Kosova'nın ordusunu kurma kararına AB ve NATO'dan tepki

Dünya

Mali'de silahlı saldırı: 42 ölü