darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Kriz kapıda: Vatandaşı işsizlik ve aşsızlık bekliyor!

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği

'Ankesörlü telefon' operasyonlarına ilişkin dikkat çeken yazı: Diğer ucunda kim var?

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

ABD Büyükelçiliğine saldıranların fotoğrafları ortaya çıktı

'Türkiye Kürt muhalefetin başını kesti!

Ülkenin en çok satan gazetesi Corriere della Sera gazetesi haberi, Sebahat Tuncel'in polis tarafından sürüklendiği fotoğrafla birlikte manşetten verdi. Gazete, "Baskı: Kürt yanlısı liderler hapiste" üstbaşlığı ile "Türkiye'de tutuklamalar. Avrupa'dan suçlama: Demokrasi yara aldı" başlığını kullandı.

BBC Türkçe'nin aktardığına göre, gazetede Antonio Ferrari imzalı ve "Diktatörlük empoze etmek için son freni de söktü" başlıklı bir yorum yazısı da yer aldı.

Yazıda, "Türkiye'de olanlar korkunç. Yalnızca Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schultz'un söylediği gibi 'korku verici bir sinyal' değil. Aynı zamanda, kurumsal ahlakın sınırlarının artık kalmadığının da kanıtı. Sultan'ın baltası, planlarına karşı çıkan herkesi vuruyor" denildi.

"HDP, Erdoğan'ın anayasayı değiştirmesine ve Videla ya da Pinochet'ye dönüşmesine tek engel" diyen Corriere yazarı, partililerin bu yüzden tutuklandığını belirtti. Yazıda, AB kurumlarına da "Endişeli açıklamalar maalesef artık yeterli değil" diye seslenildi.

Sol kanattaeki Il Manifesto da baş sayfasından "Saltanat" manşetini attı ve "Erdoğan'dan yeni ve gerçek bir darbe: Türkiye, Kürt muhalefetin başını kesti" diye yazdı.

Ekonomi-politika gazetesi Il Sole 24 Ore, baş sayfasında "Erdoğan Avrupa ve Batı ile köprüleri attı" başlığını kullandı. Gazetedeki analiz yazısında "Türkiye içeride ve dışarıda savaş halinde, yalnızca silahlarla değil fikirlerle de yapılan bir savaş" ifadesi kullanıldı ve şöyle devam edildi:

"Washington ve Brüksel, adet gereği itirazda bulunduktan sonra da (Ankara ile) çalışmaya devam edecek... Burada soru şu: Birlikte iş yaptığımız ancak bize şantaj yapan bir başka reise daha müsaade edebilir miyiz? Cevabı biliyoruz."

"Büyük güçlere meydan okuyan Kürt Obama"

Katolik Kilisesi'ne bağlı Avvenire ise, "Türkiye geri dönülmez noktaya ulaşmış gibi görünüyor. Çünkü dün yaşananlardan sonra iç savaş patlak verebilir ya da her türlü muhalefet tamamen susturulabilir" diye yazdı. Gazetede Selahattin Demirtaş ile ilgili bir profil yazısında ise "Büyük güçlere meydan okuyan 'Kürt Obama'" başlığı kullanıldı.

İtalya Dışişleri Bakanı Paolo Gentiloni dün Twitter'a yazdığı mesajda "Demirtaş ve HDP'li diğer milletvekillerinin gözaltına alınmasından endişe duyuyorum. İtalya, meclisteki muhalefetin haklarına saygı gösterilmesi çağrısı yapıyor" demişti.

Başbakanlık kaynakları da Ansa haber ajansına yaptıkları açıklamada Başbakan Matteo Renzi'nin Türkiye'deki gelişmeleri büyük endişe içinde takip ettiğini ve "milletvekili dokunulmazlıklarının kaldırılmasının siyasi amaçla kullanılmasının kabul edilemeyeceğini" söylemişti.

İlgili Haberler

Dünya

Cihatçılar yine ABD korumasında: Çok güçlü bir yanıt veririz

Dünya

ABD basını eski avukatın itirafını yorumladı: Trump'ın başkanlığının en korkunç günü

Dünya

Facebook'tan İran ve Rusya kararı: Yüzlerce hesap kapatıldı

Dünya

Bahreyn, Katar'a vize vermeyi durdurdu

Dünya

Vanuatu'da 6,5 büyüklüğünde deprem

Dünya

Yunanistan yargısı: 8 firari askere iltica hakkı verildi

Dünya

Trump'ın avukatı ve kampanya direktörü itirafçı oldu!

Dünya

Venezuela 7.3 büyüklüğünde deprem

Dünya

Bahreyn, Katar'a vize vermeyeceğini duyurdu

Dünya

Endonezya'da balina köpekbalığının üstüne çıkan dalgıçlar tutuklandı

Dünya

NASA, Ay'ın yüzeyinde su buzulları bulduklarını duyurdu

Dünya

Köpeğini timsahtan korumaya çalışan kadın hayatını kaybetti