darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Mesleği yaptırtmıyorlar: İntihar eden babayı haberleştiren gazeteci gözaltında

Kutup soğukları geliyor

'Louis Vuitton müslümanlarısınız'

Polisler tek tek fişlenip kodlanmış: A4, AKT, ADGA, B4, EBL

800 şubesini kapatacak olan banka, 26 bin 500 kişiyi çıkaracak

'Türkiye, Nusra, Ahrar ve IŞİD'e 2 milyar dolar para verdi’

Reza Zarrab’ın büyük ortağı olan Babek Zencani’nin İran’da yapılan yargılaması esnasında elde edilen bilgilere göre Türkiye’nin Suriye’deki iki Kaideci örgüt olan Nusra ve Ahrar’a doğrudan 1 milyar dolar, IŞİD’e ise Dubai üzerinden 1 milyar dolar teslim ettiği iddia ediliyor.

İran’da yapılan yargılama neticesinde idam cezası alan Zencani’ye dair İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin, “Suç sadece Zencani’ye yıkılarak uluslararası aktörlerin suçlarının üzeri örtülmeye çalışılıyor' demesiyle süreç bir başka boyut kazandı. Zencani’nin ifadelerinden yola çıkılarak iki ayrı kayıp kalemden bahsediliyor.

137 MİLYON DOLAR 3 BAKANA VERİLDİ, GERİSİ NEREDE?

Bunlardan ilki Türkiye’de verdikleri 8.5 milyar dolarlık rüşvet. Zencani bunun 137 milyon dolarını bizzat üç bakana rüşvet olarak teslim ettiğini kabul ediyor. Ancak paranın geriye kalan 8 milyar 363 milyon dolarlık kısmına dair bilgisinin olmadığını, bu paradan Reza Zarrab’ın haberdar olduğu iddialar arasında.

Kayıp 20 milyar dolar

Diğer kalem ise 20 milyar dolarlık bölüm. Mahkemedeki iddiaya göre, bu para da dönen rüşvet çarkı içerisinde kullanılıyor. Ancak buradaki iddialar daha da kritik. Bu paranın ağırlıklı olarak devletlerin gizli ve suç teşkil eden işlerinde kullanıldığına dair delillerden bahsediliyor.

CİHATÇILARA PARA AKITILDI

İran’da ve Batı’da dile getirilen iddialara göre bu paranın iki milyar dolarlık kısmı İran’ın eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad tarafından İsrail’le savaşan Hizbullah’a, Irak ve Suriye’de Kaideci gruplarla mücadele eden İran’a yakın milislere ve Filistin’deki örgütlere gönderildiği yönünde. Diğer kısımda ise Türkiye’nin bu paranın 1 milyar dolarını El Kaide’nin Suriye kolu Nusra Cephesi ve Kaide’nin lideri Zevahiri’nin kişisel temsilcisinin kurduğu Ahrar’uş Şam’a verildiği yönünde. Devamında ise Türkiye Dubai üzerinden bir milyar dolar da IŞİD’e transfer ediyor. Bu paranın IŞİD’den gelen petrole yönelik bir ödeme mi yoksa doğrudan yapılan yardımlardan mı olduğuna dair detay bulunmuyor.     

Türkiye’nin Suriye’de savaşan Nusra’yı terör örgütü listesine almasına rağmen örgüte sıcak yaklaştığı biliniyor. İdlib’in Fetih Ordusu denen cihatçı terör örgütü tarafından işgali esnasında Türkiye açık destek sunmuştu. Fetih Ordusu da aslen Nusra ve Ahrar’dan oluşuyor. Kaideci Ahrar, Türkiye’de özellikle İHH’nın pek çok davetiyle paneller verdi ve destek gördü. Bu ilişkiler bütünü de iddiaları destekler nitelikte.

Ahmedinejad’ın görevinin sonlanmasının ardından da sık sık Türkiye’ye gelmesinin, bu ilişkilerin üzerinin nasıl örtüleceğine dair Türkiye ile yürüttüğü ortak çalışmanın bir parçası olduğu tahmin ediliyor.  

Kaynak: Nokta Dergisi

İlgili Haberler

Güncel

Reyhanlı saldırısının planlayıcısı Yusuf Nazik tutuklandı

Güncel

3. havalimanında yine 'iş kazası'

Güncel

Meteorolojiden fırtına uyarısı

Güncel

Siirt'te sokağa çıkma yasağı kaldırıldı

Güncel

HDP eski Eş Genel Başkanı Yüksekdağ'ın tutukluluğuna devam kararı

Güncel

Mahkeme 'çocuğa cinsel taciz' sanığını serbest bıraktı, savcı tutuklama istedi

Güncel

Ünlü oyuncu trafik kazası geçirdi

Güncel

Kadıköy'de derbi öncesi kan aktı

Güncel

Eren Erdem'e küfür eden kişi cezasını böyle ödeyecek

Güncel

FETÖ şüphelisi 9 askerden 3'ü tutuklandı

Güncel

Ünlü oyuncu Melek Baykal hastaneye kaldırıldı

Güncel

Erdoğan-Guterres görüşmesi başladı