unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Türkiye ve İsveç arasında "cinsel istismar" krizi

İsveç Dışişleri Bakanı Margot Wallström'ün Twitter hesabından yaptığı paylaşıma Ankara sert tepki gösterdi. İsveç'in Ankara Büyükelçiliği geçici maslahatgüzarı Hedvig Klara Erika Hogg Lohm Dışişleri Bakanlığına çağrıldı.

Deutsche Welle Türkçe'de yer alan habere göre Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Wallström'ün iddialarını, "Bir dışişleri bakanına yakışmayan, yalan ve yanlış bilgi üzerinden yapılmış bir açıklama" olarak değerlendirdi. Çocuk istismarını engelleme ve buna karşı mücadele için Türk hükümetinin son derece kararlı olduğunu vurgulayan Çavuşoğlu, "15 yaş altı çocuklara yönelik istismara verilecek cezayı artıran bir yasayı da Meclisimiz kabul etti" diye konuştu.
İsveç Dışişleri bakanı Margot Wallström, dün Twitter hesabından yaptığı paylaşımda "Türkiye'de 15 yaşın altındaki çocuklarla cinsel ilişkiye izin veren karar geri alınmalıdır. Çocukların şiddet ve cinsel istismara karşı daha az değil, daha fazla korumaya ihtiyacı var" ifadelerini kullanmıştı.

Türk Anayasa Mahkemesi (AYM), temmuz ayında aldığı kararla, Türk Ceza Kanunu'nun 103'üncü maddesinin birinci fıkrasında yer alan "15 yaşını tamamlamamış çocuklara yönelik her tür cinsel davranışın cinsel istismar sayılacağına" yönelik hükmü iptal etmişti. AYM, iptal kararının yürürlüğe gireceği 13 Ocak 2017 tarihine kadar yasamadan çocuğun cinsel istismarı suçlarıyla ilgili yeni bir düzenleme yapmasını talep etmişti.Davayı Anayasa Mahkemesi'ne taşıyan Bafra Ağır Ceza Mahkemesi, TCK'nın ilgili maddesinin 4 yaşındaki bir mağdurla 14 yaşındaki bir mağdura yönelik cinsel istismar suçuna aynı cezai müeyyideyi öngördüğü gerekçesiyle Anayasa'ya aykırı olduğunu savunmuştu.

Avusturya'ya kınama

Kısa süre önce Avusturya'nın başkenti Viyana'daki Schwechat Uluslararası Havalimanı’ndaki haber panosunda yayınlanan "Türkiye, 15 yaş altındaki çocuklarla cinsel ilişkiye izin veriyor' başlıklı haber, Türk Büyükelçi'nin müdahalesiyle yayından kaldırılmış, Ankara'daki Avusturya Büyükelçiliği Maslahatgüzarı cumartesi günü Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmıştı. Öncesinde de aynı havalimanındaki haber panosunda Krone Zeitung tarafından yayımlanan 'Türkiye tatili sadece Erdoğan’a destek vermektir’ şeklinde bir yazı yer almıştı.Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsveçli bakanın tweet'inin ve Avusturya'da ortaya çıkan haberlerin, 'Avrupa'daki ırkçılık, İslam ve Türk karşıtlığı eğilimini yansıttığı' açıklaması yaptı.Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, Viyana'daki Schwechat Uluslararası Havalimanı’nın, “saygınlığı bulunmayan bir gazete tarafından yayınlanan sorumsuz, çarpık ve yanlış mesajların yayılmasına alet edilmesinin' şiddetle kınandığı belirtildi.Çok Okunanlar

10 bin bekçi neden alındı? Cevabına inanamayacaksınız

Yeni Türkiye: Atatürk'e Anıtkabir'de büyük hakaret!

'O eskort kız aklımdan çıkmıyor'

Fitch, 7 şirketin notunu düşürdü

Nurcuların hedefinde o polis müdürü var

İlgili Haberler

Dünya

ABD ile Rusya arasında 'Suriye' görüşmesi

Dünya

Suriye'de cihatçılara ait İHA düşürüldü

Dünya

Endonezya'da deprem: Ölü ve yaralılar var

Dünya

28 kilo kokaini yanlış ülkeye yolladılar

Dünya

İsrail askerleri Down sendromlu Filistinli genci gözaltına alıp darp etti

Dünya

İran'da çatışma: 11 asker hayatını kaybetti

Dünya

G20 Toplantısı Buenos Aires'te başladı

Dünya

Ailesinin desteğini alamayan milletvekili adayı intihar etti

Dünya

Hindistan'da bir Müslüman inek yüzünden linç edildi

Dünya

Facebook, o firmayla işbirliğine son verdi

Dünya

İsrail'den Gazze'ye tank atışı

Dünya

İran'da çatışma: 11 ölü