", "author": { "@type": "Person", "name": "www.abcgazetesi.com" }, "publisher": { "@type": "Organization", "name": "www.abcgazetesi.com", "logo": { "@type": "ImageObject", "url": "https://cdn-photo.pivol.com/16396/imgs/190420181810218089950.png", "width": 152, "height": 55 } } }

darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Süpermarket zinciri Erdoğan'ın boykot çağrısına uymadı

Türkiye'den dünyaya açılan akıllı oyuncak projesi: Toyji

Tablet ve akıllı telefon kullanımının çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri yıllardır süregelen derin bir tartışma konusu. Ebeveynler, akıllı cihazların çocuklar üzerindeki olumsuz etkileri ile çocuklarını teknolojiden koparmanın sakıncaları arasında çoğu zaman ikilem yaşıyor. İşte Türkiye’den bir girişim, bu ikileme son vermek ve akıllı cihazların olumsuz etkilerini olumluya dönüştürmek üzere yola çıktı. ITÜ Arı Teknokent’te Tabtoy adıyla başlayan proje, Toyjimarkasıyla Kickstarter’da fonlanmaya başladı.

1-020.png
“Dünyanın ilk akıllı oyuncak platformu' olduğunu vurgulanan Toyji, akıllı cihazların çocukların motor becerileri üzerindeki olumsuz etkileri ve yol açabileceği odaklanma sorunlarını gidermeyi hedefliyor. Çocukları sanal dünyanın baskın etkisinden kurtarıyor ve onlara dokunarak motor becerilerini de geliştirebilecekleri somut oyuncaklar sunuyor. Elbette bu oyuncaklar sanal dünyaya entegre edilmiş oyuncaklar. Her biri 3B olarak çıktısı alınabilen, değiştirilebilen gerçek oyuncaklar. Birer kontrol aygıtı görünümünde çocuklarla tabletler arasında girerek, çocukların tablete değil gerçek dünyaya dokunmasını sağlıyor. Toyji’nin eğitici oyunları Bluetooth bağlantısı ile çalışıyor ve şu anda hem iOS hem de Android sürümleri mevcut.

Toyji, müzikten kodlamaya birçok alanda eğitici içerikleri, eğlenceli ve anlaşılabilir şekilde sunuyor. Aileler yemek saatleri, ekran süresi ve uyku saatleri konusunda gerekli ayarları girebiliyor. Bu anlamda çocuğun sağlıklı bir yaşam sürdürebilmesi de desteklenmiş oluyor.

2-110.jpg

Projenin sahibi olan Royo Bilişim’in kurucu ekibi Cem Nahit Köne (CEO), Rahim Öner (CTO) ve Can Soylu (COO); oyun dizaynı, oyun geliştirme, IT, gömülü sistemler, pazarlama ve startup geliştirme konularında toplamda 19 yıllık tecrübeye sahip. Üç yaşında bir kız babası olarak Köne’nin projeyle kurduğu duygusal bağ da projenin hedef kitlesiyle çok sıkı bir ilişki ve empati halinde ilerletildiğine işaret ediyor.

3-082.jpg

Son iki senede 3-6 yaş grubundaki 80’den fazla öğrenciyle pilot projeler gerçekleştiren ve aileler ile kullanım testleri yapan ekip, aldıkları geri bildirimler sayesinde Toyji’yi geliştirdiler ve şu anki haline getirdiler. Toyji, 2017 sonbaharında piyasalarda olacak. 25.11.2016 - 09.01.2017 tarihleri arasında ise Kickstarter aracılığıyla pazar fiyatının altında ön sipariş vermek mümkün.

İlgili Haberler

Bilim ve Teknoloji

Trump şimdi de Huawei ve ZTE'yi yasakladı!

Bilim ve Teknoloji

Araştırmaya göre, kablosuz internet 'silah ve patlayıcı tespitinde kullanılabilir'

Bilim ve Teknoloji

ABD'de yeni bir uçan dinozor türü keşfedildi

Bilim ve Teknoloji

Google, her durumda sizi izliyor

Bilim ve Teknoloji

Bilgisayar korsanlarından 'sextortion' ile şantaj

Bilim ve Teknoloji

40 bin yıllık tay fosili bulundu

Bilim ve Teknoloji

NASA, 'Güneş'e dokunacak' aracını uzaya fırlattı

Bilim ve Teknoloji

'Twitter'a TC kimlik no ile girilsin'

Bilim ve Teknoloji

Kilo almayı önleyen ilaç geliştirildi

Bilim ve Teknoloji

NASA uzay aracının Güneş'e yolculuğu ertelendi

Bilim ve Teknoloji

Milyonların beklediği oyun, indirmeye açıldı

Bilim ve Teknoloji

44 yeni öte-gezegen keşfedildi