darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Kriz kapıda: Vatandaşı işsizlik ve aşsızlık bekliyor!

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği

ABD Büyükelçiliğine saldıranların fotoğrafları ortaya çıktı

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

'Ankesörlü telefon' operasyonlarına ilişkin dikkat çeken yazı: Diğer ucunda kim var?

Türkiye'nin 'Çevre Tehdidi Haritası' çıkartıldı

İnsan ve Doğa Haklarından Sorumlu CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeynep Altıok, 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde Türkiye'nin Çevre Tehdidi Haritası'nı çıkardı ve bir basın açıklaması gerçekleştirdi.

Altıok'un, iktidarın yağma politikalarının yarattığı çevre tahribatına dikkat çektiği açıklaması şu şekilde:

Bugün 5 Haziran Dünya Çevre Günü ve maalesef ülkemizde çevre adına kutlayabileceğimiz en ufak bir gelişme yok. 

Türkiye’nin doğası tam anlamıyla vahşi bir talan ekonomisine teslim edilmiş durumda. 

Özellikle enerji, maden, ulaştırma ve inşaat sektörü Türkiye’yi yağmalıyor. Barajlarla ekosistem değişiyor, HES’lerle akarsular kuruyor, RES’lerle ormanlar kesiliyor, yollarla, havalimanlarıya, köprülerle Türkiye’nin doğasın talan ediliyor. 

Yaban hayatı ve hayvan hakları adına Türkiye bir adım ilerlemiyor. Kanun tekliflerimiz raflarda duruyor hiçbir şekilde Meclis gündeme gelmiyor, getirilmiyor. 

TÜRKİYE İKİ YILDA 33 BASAMAK GERİLEDİ

Amerikan Yale Üniversitesi’nin 2015 “Dünya Çevre Performansı Endeksi' raporuna göre Türkiye son iki yılda 33 basamak birden geriledi. “Doğa ve Yaban Hayatı Koruma' kategorisinde 100 üzerinden 22,5 puan alarak 180 ülke içinde 177’nci oldu. Doğa ve yaban hayatının korunmasında Türkiye, iç savaş ve diğer felaketlerle mücadele eden Irak, Suriye, Libya ve Haiti’nin bile gerisinde kaldı.

Türkiye 1990 yılına göre iklim değişikliği ve küresel ısınmayı artıran karbondioksit emisyonlarını yüzde 125 artırdı. Üstelik bu artıştan çok daha fazlasını 2030’a kadar yapmayı taahhüt etti. Bu demektir ki daha fazla termik santral, daha fazla duble yol, daha fazla köprülerle hükümet iklimi daha çok değiştirecek. Türkiye iyi olan hiçbir şeyi yüzde 125 artıramazken, kötü olan sera gazı emisyonlarını son 24 (1990-2014) yılda yüzde 125 artırdı! 

e9911d92-d83d-401a-91d5-43515ddf42ea.jpg

Türkiye’nin gerileme kaydettiği diğer ana kategori ise “Ormanlar' oldu. Uydu verileri, 14 yılda 178 bin hektar alanın ormanlaştığını, 333 bin hektarın orman kaybettiğini gösteriyor. Sadece İstanbul’da havaalanı, yol, köprü projeleri için kesilen ve kesilecek ağaç sayısı 3 milyon. Türkiye’nin akciğerleri yok ediliyor! 

Türkiye artık alarm veriyor. İmar uygulamaları, rant ve talan için feda edilen çevre, kirlilik, yok edilen su kaynakları, çölleşme, karbondioksit emisyonu ile yarınlarımızı göremiyoruz. 

İZMİR YOK EDİLİYOR

CHP olarak Türkiye Çevre Tehdidi Haritasını çıkardık. Haritada da görüldüğü üzere Türkiye doğusunda batısına, kuzeyinden güneyine 200’e yakın çevresel tehditle karşı karşıya. Burada Ege Bölgesi ve İzmir’e özel bir vurgu yapmak gerekiyor. İzmir endüstriyel atıklar ve buna bağlı kirlilikten termik santrale, HES ve baraj projelerinden RES’lere ve ona bağlı orman ve çevre talanına; balık çiftliklerinde kirletilen su kaynaklarına kadar onlarca çevre tehdidi ile karşı karşıya. Enerji, maden ve ulaştırma sektörü İzmir’i yok ediyor. 

CHP olarak bireyi doğa ile bütün olarak ele almaya, toplumun çevreyle uyumlu bir şekilde kalkınmasını savunmaya devam edeceğiz. Gelecek kus¸aklara yönelik olarak, insanca ve sagˆlıklı yas¸am kos¸ullarını temin edebilmek için tüm kaynakların es¸itlikçi ve adil bir s¸ekilde kullanılmasını savunacağız. Dogˆa, çevre ve kent politikalarını dogˆa dostu büyüme anlayıs¸ı çerçevesinde s¸ekillendirilmesi için var gücümüzle çalışacağız. Her insanın ve canlının bir arada, temiz ve korunmus¸ bir dogˆada yas¸amasının anayasal bir hak olarak güvence altına alınması için, dogˆayı korumanın temel ahlaki bir sorumluluk oldugˆu bilinciyle, “dogˆa hakkı' konusunda farkındalık yaratmak ve bu hakkın korunması için mücadelemiz sürecek! 

Türkiye sahipsiz değil. Biz varız, CHP var. 

İlgili Haberler

Güncel

Trabzon'da yangın: 80 dönüm alan zarar gördü

Güncel

Almanya'dan İnsani Yardım Vakfı yasağına onay çıktı

Güncel

Hakkari'de 2 PKK mensubu öldürüldü

Güncel

Kaçan kurbanlık koçlar drone ile bulundu

Güncel

Tunceli'de patlama!

Güncel

Sosyal medya Atatürk'ün o videosuyla bayramlaşıyor

Güncel

Kurban bayramı rezilliği: Hayvanlar havasızlıktan öldü

Güncel

ABD Büyükelçiliği'ne ateş eden zanlıların ifadeleri ortaya çıktı

Güncel

Brunson'ın ilginç talebine savcıdan onay

Güncel

Kurban Bayramı tatilinde 4 günlük kaza bilançosu: 56 ölü, 261 yaralı

Güncel

Öğrenciler dayatılan liselere yerleştiriliyor!

Güncel

AKP'li vekil imam kardeşini danışman yaparsa... Cami lojmanından çıkmıyor!