darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

'Türkiye IMF'den borç almaya ikna edilmek istendi'

Türkiye'nin masada olmadığı Kıbrıs zirvesi başladı!

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Danışmanı Espen Barth Eide, Kuzey Kıbrıs lideri Mustafa Akıncı ve Kıbrıs Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis, BM Kıbrıs sorununa çözüm bulmak için BM gözetiminde sürdürülen müzakerelerin en önemli aşamalarından biri için İsviçre'nin Mont Pelerin kasabasında buluştu.

Mont Pelerin'de beş gün sürmesi planlanan müzakereler öncesi basın toplantısı düzenleyen BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, Mont Pelerin'de olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, İsviçre hükümetine ev sahipliği için teşekkür etti. Ban, Akıncı ve Anastasiadis'e Ada'da çözüm için verdikleri çabadan dolayı övgüde bulunarak, "Son 18 ayda iki liderin yürüttüğü süreçte önemli aşama kaydedildi" dedi. Kıbrıs sorununda hala çözüm bekleyen hassas ve önemli konular olduğuna dikkat çeken Ban, "Her iki liderin de güçlü taahhüt ve kararlılıkla bu konuları çözmek için burada olduklarını biliyorum. İki lider de müzakerelerde kritik bir noktaya geldiler" ifadesini kullandı. Kıbrıs'ta her iki toplumun bekletilerinin de yüksek olduğuna işaret eden Ban, Akıncı ve Anastasiadis'in liderlik vasıfları ve cesaretlerinin müzakerelerde daha önce hiç olmadığı kadar ilerleme kaydedilmesine neden olduğunu söyledi. 'KIBRIS İNSANLARA MUAZZAM UMUT VERİYOR'

Ban, Kıbrıs'ta her iki toplumun da beklentilerinin yüksek olduğunun altını çizerek, çözüme giden yolun liderlerin elinde olduğuna vurgu yaptı.
"Kıbrıs, uzun zamandır süregelen çatışmalara barışçıl yoldan müzakerelerle çözüm bulunacağına dair insanlara muazzam umut veriyor" diyen Ban, kendisinin iki lidere de BM adına desteğini ve taahhütünü göstermek için görüşmelere katıldığını dile getirdi.

BAN'DAN TÜRKİYE, YUNANİSTAN VE İNGİLTERE'YE ÇAĞRI

Ban, görüşmelerde toprak konusunun en önemli gündem maddelerinden biri olacağına dikkati çekerek, "Özellikle başta garantör ülkeler Türkiye, Yunanistan ve İngiltere ile birlikte uluslararası toplumun tamamına Ada'daki bölünmüşlüğe son vermek için her iki liderin de çabalarını destekleme çağrısında bulunuyorum" dedi. 

'TÜRKİYE'NİN MASAYA OTURMASINI ATİNA ENGELLEDİ'

Zirve öncesinde açıklama yapan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Türkiye'nin zirveye katılmasını Atine'nın istemediğini ifade etmişti.  

İlgili Haberler

Dünya

Bolton: İran'ı Suriye'den çıkarma konusunda Rusya, İsrail, ABD hemfikir

Dünya

Hollanda'da Apple mağazasında tablet patladı: 3 yaralı

Dünya

ABD'den 'Irak' uyarısı: ABD vatandaşları için tehlike oluşturuyor

Dünya

'ABD darbeyi tekrarlamak istiyor'

Dünya

Mısır'dan ekonomi yönetimi: Ekonomiye tehdit oluşturan sitelere yasak, girenlere hapis cezası

Dünya

Türk karikatüristin çizimi İtalya'yı birleştirdi

Dünya

Kolombiya'dan vatandaşlara sevişmek için saat uyarısı

Dünya

Yüzme festivali: 4500 kişi nehirde yüzdü

Dünya

Irak Federal Mahkemesi seçim sonuçlarını onayladı

Dünya

İran'dan yeni savaş jetleri tanıtımı

Dünya

Kerkük-Erbil karayolu bugün yeniden trafiğe açıldı

Dünya

İsveç'te inekler çıplaklar plajına girebilecek: İnsanlar kadar ineklerin de hakkı