darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

AKP'nin Anayasa taslağını hazırlayan isimden Berberoğlu itirafı

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Merdan Yanardağ: Aynı gemide değiliz!

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

'Türkiye IMF'den borç almaya ikna edilmek istendi'

Türkiye'nin önündeki büyük tehlike: Beyin kaybı!

Almanya'nın saygın ve önemli yayınlarından Deutsche Well'de yer alan Türkiye değerlendirmesi oldukça önemli noktalara değiniyor. DW editörü Judith Hartl tarafından kaleme alınan haber-analizde Türkiye'de Erdoğan-AKP iktidarının kamu kurumlarına yerleşmesi için önün açtığı Fethullah Gülen Cemaati ile hesaplaşma süreci adı altında ülkenin bilim üretim merkezlerinin tek sesli hale getirilmeye çalışıldığı ve bunun ülkeden önemli bir beyin göçü yaşanmasına sebep olacağının altı çiziliyor. İşte DW'de yer alan yazının tamamı: 

Türk hükümetinin sindirme girişiminde bulunması yeni bir gelişme değil. Bilim insanlarına yıllardır baskı yapılıyor. Yüksek Öğretim Kurumu YÖK yıllar önce rektörlerin yerlerini değiştirip hükümetin çizgisindeki isimleri üniversitelere atamaya başlamıştı. Kalan son dört rektöre de bin 600 dekanla birlikte yol verildi.

Yüksek okullardaki akademik personelin yurtdışına çıkması yasaklandı. Konferans ve araştırma amacıyla olduğu kadar burslu ya da özel yurtdışı seyahati yapamayacaklar. Uygulama, 2014 yılında açılan ve son derece başarılı olan İstanbul'daki Türk – Alman Üniversitesi için de geçerli. Yurtdışındaki Türk akademisyenlere de derhal Türkiye'ye dönmeleri tebliğ edildi.

AKP'nin zihniyet bekçileri terfi ediyor

Bundan sonra nelerin olacağı bellidir. Dekanlık hiyerarşisi AKP taraftarlarıyla doldurulacak ve onlar da nasıl öğretim verildiğini denetleyecekler. Şimdiden ihbarcılık yapılması isteniyor. En zararsız eleştiri bile okulla ilişkinin kesilmesine yetiyor. Bütün bunlar, Gülencilerin sızdığı üniversiteleri 'temizlemek' gerekçesiyle yapılıyor.

Bu uygulamadan olumsuz etkilenenler açısından feci bir durumdan söz edilebilir. Akademisyenler işsiz kalacaklar, hayal kırıklığı içinde kariyerlerinin yıkıldığını görecekler ve mevcut siyasi ortamda gelecekleri olmayacak.

Bu Türkiye'yi orta ve uzun vadede felakete sürükleyecektir. Ülke modern ve demokratik Türkiye için ihtiyaç duyulan akademisyenlerini, entelektüellerini, hür düşünenlerini, yaratıcılarını kaybedecektir. Onlar vatanlarını sevseler ve yürekleri kararsa da ülkelerini terk etmekte tereddüt göstermeyeceklerdir. Düşünce özgürlükleri kısıtlanmadan ve en zararsız eleştiriden dolayı uzaklaştırılmaktan ya da tutuklanmaktan korkmadan sadece yurtdışında çalışabileceklerdir.

Avrupa bilim dünyası tavır koymalı

Erdoğan yönetimindeki Türkiye entelektüel kan kaybına uğrayacaktır. Görülebilir zaman içinde bunu idrak etmesi ihtimal dahilinde değildir.

Bilim insanları ve akademisyenler ülkelerinden ayrılırken Alman ve Avrupa bilim dünyası kesin tavır takınmalıdır. Sadece Türkiye'deki gelişmeleri eleştirip endişelerini dile getirmek yetmez. Aynı zamanda mağdurlara destek de verilmeli onlara kucak açılmalıdır. Çünkü, geçici bir keyfi yönetim yüzünden bilgi, fikir ve vizyon birikiminin heba edilmesine göz yumulamaz.

İlgili Haberler

Dünya

Bolton: İran'ı Suriye'den çıkarma konusunda Rusya, İsrail, ABD hemfikir

Dünya

Hollanda'da Apple mağazasında tablet patladı: 3 yaralı

Dünya

ABD'den 'Irak' uyarısı: ABD vatandaşları için tehlike oluşturuyor

Dünya

'ABD darbeyi tekrarlamak istiyor'

Dünya

Mısır'dan ekonomi yönetimi: Ekonomiye tehdit oluşturan sitelere yasak, girenlere hapis cezası

Dünya

Türk karikatüristin çizimi İtalya'yı birleştirdi

Dünya

Kolombiya'dan vatandaşlara sevişmek için saat uyarısı

Dünya

Yüzme festivali: 4500 kişi nehirde yüzdü

Dünya

Irak Federal Mahkemesi seçim sonuçlarını onayladı

Dünya

İran'dan yeni savaş jetleri tanıtımı

Dünya

Kerkük-Erbil karayolu bugün yeniden trafiğe açıldı

Dünya

İsveç'te inekler çıplaklar plajına girebilecek: İnsanlar kadar ineklerin de hakkı