darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Abdulkadir Selvi'den Brunson iddiası

Erdoğan'ı istifaya davet etti

'CHP'de uzlaşı sağlandı, kurultay talebi ertelendi'

Canlı yayında ilginç 'dolar' kavgası: Ben sizinle aynı gemide değilim

'Türkiye’nin ÖSO’yla ortak hareket etme kararı yanlış'

Eski genelkurmay başkanı İlker Başbuğ iktidarın Suriye politikasını eleştirerek, Türkiye’nin Beşar Esad yönetimiyle doğrudan temas kurması gerektiğini savundu. Başbuğ, “Kısa vadede zor bir karar olsa da, uzun vadede Suriye’de kalıcı barış için başka bir alternatif yok' ifadesini kullandı.

Başbuğ,  Washington’da yayın yapan The Hill gazetesine 'ABD- Türkiye ilişkilerinde sorun yaratan ne ve neler yapılmalı?’ başlıklı makalesinde, iki ülke ilişkilerinin Suriye’de ABD’nin PYD’ye desteği ve Fethullah Gülen Cemaati nedeniyle bozulduğunu belirtip, çözümler önerdi.

Başbuğ, ABD’nin PYD’ye, Türkiye’nin de ÖSO’ya verdiği desteği 'taktiksel yaklaşımlar’ olarak nitelerken, Ankara’nın ÖSO’yla ortak yürüttüğü Fırat Kalkanı operasyonu için şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’nin ÖSO’yla ortak hareket etme kararı yanlış ve Türkiye bu politikayı, uzun vadeli çıkarı için gözden geçirmeli; bu çıkar, güney sınırında istikrarlı bir komşudan geçiyor' ifadesini kullandı.

'BÖLGESEL ÇÖZÜM ARANMALI’

Başbuğ, 'iki ülkenin de Suriye krizine gerçek ve sürekli çözüm bulmak için Rusya ve İran gibi bölgesel aktörlerle biraraya gelmesi gerektiğini’ belirterek, şu ifadeyi kullandı:

“Bu çözüm Türkiye’ye yönelik DAEŞ ve PYD tehditlerini yenilgiye uğratma stratejilerini içermekle birlikte, aynı zamanda büyük resmi de gözetmeli. ABD, Türkiye, Rusya ve İran’ın hepsi Suriye’nin toprak bütünlüğünün korunduğunu görmek istiyor ve farklılıklarını aşmak için biraraya gelmeliler.

ABD açısından bu, hem Türkiye’ye hem de birleşik bir Suriye’nin bütünlüğüne gerçek bir tehlike yönelten PYD’ye desteğe son vermek anlamına geliyor. Türkiye açısından da, Esad hükümetiyle doğrudan diyalog kurmak anlamına geliyor. Bunlar kısa vadede zorlu kararlar olabilir, İran ve Rusya’yla ortak zemin bulmak zor olacaktır fakat Suriye’de kalıcı barış için başka alternatif yok.'

Başbuğ makalesinin sonunda, iki ülke ilişkilerinin düzelmesi için ABD’nin Fethullah Gülen’i iade etmesi gerektiğini de belirtti. 

İlgili Haberler

Güncel

Adıyaman'da PKK'lılar mermer şantiyesini ateşe verdi

Güncel

AB'den serbest bırakılan Yunan askerlere ilişkin açıklama

Güncel

Yiğit Bulut: Türk - Rus İmparatorluğu tezinden asla vazgeçmedim

Güncel

Tıp uzmanı, bahçesinde yaşadığı hastanenin bankında ölü bulundu

Güncel

Sulama kanalına düşen çoban boğuldu

Güncel

Maltepe'de silahlı soygun

Güncel

'Türkiye yıl sonunda NATO'dan çıkabilir'

Güncel

FSM'de trafik kazası: 1 ölü

Güncel

ABD'den Türkiye'ye yeni yaptırım sinyali!

Güncel

Kur artışı elektrik üretimini de vurdu

Güncel

Bursa'da yolcu otobüsü devrildi: 1 ölü 38 yaralı

Güncel

Cumhurbaşkanlığı sistemine geçti Atatürk'ü kaldırdı