darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

'Ekonomide korkulan senaryo gerçekleşmek üzere'

Merdan Yanardağ: Erdoğan, kararname ile bir gecede herkesin mülküne el koyabilir!

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Alman basını: Erdoğan'ın fikrini değiştirmesi için fazla zamanı kalmadı

'Türkiye'nin Suriye politikası, Erdoğan'ın kişisel çıkarlarını koruma çabası'

Shafaqna Enstitüsü'nden Catherine Shakdam, Türkiye'nin Suriye politikasının sadece Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kişisel çıkarlarını koruma amacı taşıdığını söyledi.

Erdoğan, Çırağan Sarayı'nda düzenlenen 'UNESCO Gastronomi Kenti: Gaziantep' programında yaptığı konuşmada, "Türkiye kendisine yönelik her tehdide ve saldırıya karşı cevabını fazlasıyla veriyor, vermeye de devam edecektir. Geldiğimiz yer artık bir meşru müdafaa durumudur. Hiç kimse Türkiye'nin kendisine yönelik terör eylemleri karşısında meşru müdafaa hakkını sınırlayamaz, bunu kullanmasına da engel olamaz" ifadelerini kullanmıştı.

'ERDOĞAN, TERÖR ÖRGÜTÜNÜ YOK ETMEYE ÇALIŞMIYOR'

Sputnik'in sorularını yanıtlayan Shakdam, "Erdoğan, terörü yok etmeye çalışmıyor, terörü Suriye'de kapsamlı bir istikrarsızlığın silahı olarak kullanmaya çalışıyor. Çünkü amacı, Osmanlı İmparatorluğu'nu yeniden kurmak. Ankara'nın iradesine saygı duyacak ülkelerden koloniler kurmayı hedefliyor. Bugün içinde yaşadığımız gerçeklik bu" yorumunu yaptı.

'TÜRKİYE'NİN SINIRÖTESİ OPERASYON DÜZENLEMESİ ABSÜRT'

Türkiye'nin ulusal güvenlik gerekçesiyle sınırötesi operasyon yapma isteğini tamamen absürt bulan Shakdam, sözlerini şöyle sürdürdü: "Türkiye ve Suudi Arabistan, imparatorluklarını ve uluslararası hukuk ihlallerini meşru kılmaya çalışıyor. Sırf terör tehdidi altında olduğunuzu öne sürerek, Suriye'ye düzenlediğiniz saldırının normal olduğunu savunamazsınız."

'TÜRKİYE NEDEN RUSYA GİBİ YAPMIYOR?'

"Madem Erdoğan Suriye'ye yardım etmek istiyor, o zaman neden Şam ile temas kurmaya çalışmıyor? Neden uluslararası hukuka uygun hareket eden Rusya'nın yaptığını yapmıyor?" sorularını yönelten Shakdam, dış politikada doğru adımlar atabilmek için ülkelerin duygulardan bağımsız hareket etmesi gerektiğini vurguladı.

Bu bağlamda Erdoğan'ın ülkesine yardım etmediğini savunan Shakdam, "Ancak Erdoğan yalnız kalmayacak. Çünkü Suudi Arabistan, Erdoğan'a yardım edecek. İki ülke de Batılı güçlerin savaşa dahil etmeye çalışıyor. Suudi Arabistan, ABD'de çok güçlü bir lobiye sahip ve ABD'nin birçok mali çıkarını kontrol ediyor. Batılı güçler tehlikeyi anladı ve güç dengesi bozulduğunda bu, felaketin reçetesi olacak" değerlendirmesinde bulundu.

İlgili Haberler

Dünya

Elon Musk kendi haline ağladı: Istırap dolu bir yıldı

Dünya

Rusya'dan ABD'ye nota

Dünya

Rusya yeni bombardıman uçağını tanıttı

Dünya

SDF-Şam görüşmelerine ilişkin Kürt yetkiliden ilginç açıklama!

Dünya

Çin'den Türkiye'ye destek

Dünya

16 yaşındaki lise öğrencisi, Apple'ın ana sistemini hackledi

Dünya

Makam aracını bıraktı, 23 bin liralık bisiklet aldı

Dünya

FSB: Ermenistan-Türkiye sınırını geçen bir Gine vatandaşı gözaltına alındı

Dünya

Arap medyasından, Katar'ın Türkiye'ye yaptığı 15 milyar dolarlık yatırıma tepki

Dünya

İran'da çatışma: 4 asker yaralı

Dünya

Meksika'da kadın manken yasağı

Dünya

Kabil'deki saldırıları IŞİD üstlendi