Çok Okunanlar

Portakal'dan Erdoğan'a 'edepsiz' yanıtı

Her bölüm aynı kıyafet için dudak uçuklatan rakam

Yoksulluğun fotoğrafını paylaşan öğretmen görevden alındı!

Abdullah Gül 55 milletvekiliyle yeni parti kuracak

Türbanlı kadından Gökçek'e mini etek yanıtı: Gece eğlenmeye devam edeceğiz...

Tutuklanan Tuğgeneral: Emrimi geri almasam tanklar İstanbul'a gidecekti!

Askeri darbeye destek verdiği iddiasıyla tutuklanıp Edirne F-Tipi Yüksek Güvenlikli Kapalı İnfaz Kurumuna konulan tutuklu Arı savcılıktaki ifadesinde, “Emir bana Genelkurmay Başkanlığı’ndan 'Sıkıyönetim Direktifi’ olarak geldi. Bu direktifi aldıktan sonra hemen Kolordu Komutanımı aradım. 5 dakika sonra talimatı geri alıp kışladan tankları durdurdum. Tanklar kesinlikle şehre girmedi. Asker kişiliğimin aldığımız eğitim ile Genelkurmay'dan aldığımız emir komutasında anlık veya kısa süreli tereddütler yaşayarak emri verdim, doğru olmadığını düşünerek tankları geri kışlaya dönmesi hususunda talimat verdim. Tankları çıkarırken sonuçta ne düşündüm bilemiyorum ama o direktiflerin refleksi ile hareket ettim. Ancak sonra yanlış olduğunu düşünerek şehir merkezine girmeden, kışlanın çıkışında tankları durdurdum. Ben tankların çıkması hususunda talimatı Ali Yarbaya verdim. 5 dakika sonra durdurulması ve geri dönmesi hususunda Binbaşı Bülent Yılancı’ya talimat verdim. Şu anda tam olarak hatırlamıyorum ancak tanklar çıkmadan önce mi, sonramı Kolordu Komutanı ile İstanbul’daki darbe karşıtı kuvvetlere destek amacıyla 100 tane yaya unsur ve tankların çıkması hususunda görüştüm. Ben tankların çıkmasıyla ilgili görüş beyan edince, kolordu komutanımız sadece yaya unsurlar çıkacak o da saat 06.00’da çıkmaya hazır olacak şeklinde bir emir verdi. Bu emirden sonra komutanım anlaşıldı dedim ve tankları durdurdum' diye konuştu.

İSTANBUL'A GİDECEKTİ...

Hidayet Arı, Genelkurmay'dan gelen emirle kışlada bulunan tankları İstanbul’a takviye amaçlı göndermek için emir verdiğini daha sonra geri çektiğini anlattığı ifadesinde şunları söyledi:

“Ben tankları direktif doğrultusunda İstanbul’da ki birliklere takviye amacıyla çıkmasına yönelik emri verdikten belki 5 dakikalık bir süre içerisinde, kesinlikle meskun mahalden 1 km mesafede yerleşim bölgelerine girmeden, emrin direktifin kendi içerisinde tutarsızlığı bilgi kirliliğini de değerlendirerek ayrıca, direktif geldikten hemen sonra verilen İstanbul’u takviye et emri konusunda yaşadığım tereddüdü Kolordu Komutanıyla paylaştıktan hemen sonra, belki 3-5 dakika içerisinde 6 adet tankı geri kışlaya dönmesini sağladım. Bu kışlada 67 tane daha tank vardı. Önceki beyanımda söylediğim gibi ben Genelkurmay'dan geldiği sandığım ve tarafıma muhabere astsubayı tarafından getirilen emrin sıhhati konusunda çelişkiler yaşadım. Tutarsızlıklarını da bildiğim için bu süreci en zararsız bir şekilde devlete, millete, halka zarar vermeden ya da böyle bir kalkışmaya alet olmadan savdığımı düşünüyorum. Suç işleme kastım kesinlikle olmamıştır. Elimdeki imkânları hiçbir şekilde suistimal konusu yapmadım. Tarafıma yönetilen ya da ima edilen suçlamalar beni çok üzüyor. Sonuç olarak direktifte belirtilen ve tugayımız tarafından yerine getirilmesi istenilen hususlar, (İlde sıkıyönetim kapsamında kontrol ve denetimin sağlanması gümrük kapılarının kapanması v.s) ve müteakip zamanda tatbik edilmemiştir. Ben çok rahat bu şekilde hiçbir zaman ülkeme zarar verecek bir şey yapmadığımı söyleyebilirim. Ancak verilen direktiflerin askeri hiyerarşi içerisinde tutarsız olduğunu değerlendirerek kısmen tereddütlü tavırlar çizdim. Ancak hiçbir zaman bunlar suç işleme kastına yönelik şeyler değildi. Kesinlikle suçlamaları kabul etmiyorum.'

İlgili Haberler

Güncel

3 yaşındaki Alperen'in serviste ölümüne ilişkin davada 3 kişiye hapis cezası

Güncel

3 yaşındaki Alperen'in serviste ölümüne ilişkin davada 3 kişiye hapis cezası

Güncel

Tren faciasına ilişkin üç TCDD görevlisi tutuklama talebi ile mahkemeye sevk edildi

Güncel

AKP'liler yumruk yumruğa birbirlerine girdi!

Güncel

Sosyal medya fenomenlerine vergi incelemesi! Gelirini beyan etmeyen…

Güncel

Yılmaz Vural'ın evine hırsız girdi

Güncel

Munzur'daki tüm HES ve baraj projeleri iptal edildi

Güncel

'15 Temmuz şehidinin' oğlundan Yeni Şafak'a ağır sözler: Sizin başka işiniz yok mu

Güncel

İGDAŞ üzerinden seçim vaadi: İndirim yok, borcu üç takside bölelim

Güncel

Hamdi Alkan'ın eski ve yeni eşi kanka oldu! 'Artık bunların aşılması gerek'

Güncel

Kanal İstanbul'un ilk konut projesi belli oldu

Güncel

Vicdansızlar, köpeklere zehirli et verip öldürdüler