unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Tutuklu yazar Aslı Erdoğan'a İsveç'ten ödül!

Ödülün verilme gerekçesinde “Yeni yarattığı yazarlık ve o küçük doğruların hapishanesini kırmak için kullandığı dil' nedeniyle Erdoğan’ın ödüle layık görüldüğü belirtiliyor.

Murat Kuseyri'nin Evrensel'de yer alan haberine göre, İsveç PEN Kulubü Başkanı Ola Larsmo, ödülün açıklanması dolayısıyla medyaya “Aslı Erdoğan tarihte totaliter rejimlerle başı belaya girmiş bir çok önemli yazar gibi yeni edebiyatıyla rejime boyun eğmedi ve susmadı. O, daha önce Tucholsky Ödülleri alan Nuruddin Farah, Svetlana Aleksijevitj ve Masha’nın geleneklerini sürdürdü. Türkiye’nin en önde gören yazarlarından birinin edebiyatın terörizm olarak suçlandığı bir ülkede duruşmasız tutuklu bulunması her şeyi ortaya koyuyor' açıklamasını yaptı.

Erdoğan’ın İsveçce kitaplarını yayımlayan Yayıncı-Yazar Per Bergström de, Erdoğan’ın yazıları ve eylemleriyle toplumun zayıf ve baskı altında bulunan kesimleriyle kesintisiz bir dayanışma içinde olduğu için özgür düşünceye tahammülsüz bir rejim tarafından cezaevine atıldığını söyledi.

İsveç’in en yüksek tirajlı gazetelerinden Svenska Dagbladet de, bugün, Nuray Sancar ve Fatih Polat’ın Aslı Erdoğan’la yaptıkları söyleşiyi yayımladı.

Söyleşiyi İsveçceye çeviren Gazeteci-Yazar Kurdo Baksi, gazetemize “Erdoğan’ın Evrensel’de yayımlanan söyleşisinin çevirisini tamamladıktan hemen sonra İsveç PEN’in ona ödül verdiği haberini almam beni çok sevindirdi. Bu ödül, Türkiye’deki cezaevlerinde yatan tüm aydın, yazar ve gazetecilerine verilen bir destek ve Erdoğan rejimine ise bir tokattır. Bu ödülün Aslı ve Türkiye’deki cesur aydınlar açısından çok büyük önemi var. Uluslararası kamuoyu Aslı ve cezaevindeki aydınlara sahip çıkıyor ve AKP rejiminin baskı ve tutuklamalarına karşı nazik bir yanıt veriyor' açıklamasını yaptı.

İsveç PEN, düşünce ve ifade özgürlüğü için mücadele edenleri onurlandırmak için 1984 yılından bu yana her yıl sürgünde, tehdit altında veya cezaevinde bulunan bir yazar veya gazeteciye ödül veriyor.

Tuckholski Ödülü’nü alan yazarlar arasında Salman Rüştü, Teslime Nesrin, Samir El Yusuf ile Türkiye’den Asiye Güzel Zeybek ve Muharrem Erbey de bulunuyor.

Alman Yazar Kurt Tucholski, 1930’lı yılların başında Hitler Nazizminden kaçarak İsveç’e sığınmıştı. İltica talebinin kabul edilmemesi üzerine bunalıma girenTucholski, 1935 yılında intihar ederek yaşamına son vermişti.

Kaynak: BirgünÇok Okunanlar

Muharrem İnce'nin ekibinin topladığı imza sayısı belli oldu

CHP'li Aksünger: Muharrem Bey'in sonuç monuç aldığı yok

Diğer cemaat ve tarikatlara operasyon geliyor mu? Yandaş yazar yanıtladı...

Teknosa'da işler böyle yürüyor!

Hakan Şükür'den tepki çeken 15 Temmuz mesajı

İlgili Haberler

Kültür Sanat

Google 'Cumhuriyetin Divası'nı unutmadı

Kültür Sanat

Mabel Matiz: Dayatılan eril rol kabusumdu

Kültür Sanat

Kubrick'in 60 yıllık kayıp senaryosu bulundu

Kültür Sanat

Şahan Gökbakar'dan iş ilanı

Kültür Sanat

Grup Yorum üyeleri Fransa'ya iltica etti

Kültür Sanat

Pir Sultan Abdal anılıyor

Kültür Sanat

Fazıl Say'dan yeni açıklama: Bu hatalardan dönelim

Kültür Sanat

17'nci Kadıköy Çocuk Tiyatro Festivali başladı

Kültür Sanat

Küçük İskender: Son sözüm bu olsun...

Kültür Sanat

Bakanlık RTÜK'e Mustafa Sandal klibi için 'hemşire' incelemesi başvurusu yaptı

Kültür Sanat

Bu hafta 10 film vizyona girecek

Kültür Sanat

Antalya Avusturya Kültür Günleri başlıyor