darbeicindedarbegif.gif

Tuzhurmatu'da Türkmenler ile peşmerge çatışması sürüyor

Irak'ın Salahaddin iline bağlı Tuzhurmatu ilçesinde Kürdistan Yurtseverler Birliği'ne (KYB) bağlı Peşmerge güçleri ile Haşdi Şabi çatısı altında yer alan Türkmen milisler arasındaki çatışmaların devam ettiği belirtildi. 

İlçedeki son duruma ilişkin AA muhabirine konuşan, Kürdistan Demokrat Partisi (KDP) Sorumlusu Faruk Ahmed, "Haşdi Şabi ile Peşmerge güçleri arasında çatışmalar devam ediyor. İlçe merkezinin tüm giriş-çıkışları Peşmerge tarafından kontrol ediliyor." dedi.  

Tuzhurmatu'daki Kürt mahallelerini KYB'li Peşmergelerin koruduğunu belirten Ahmed, "Türkmenlerin evlerini ise Haşdi Şabi'ye bağlı milisler koruyor. İlçe merkezinde yaklaşık bin 500 milisin konuşlandığını tahmin ediyoruz." diye konuştu.

POLİS ARACI TARANDI, PARTİ BİNASI ATEŞE VERİLDİ

Haşdi Şabi üyelerinin şehirde bir polis aracını taraması sonucu üç polis öldü.

İlçede bulunan Rûdaw muhabiri, dün akşam saatlerinde Şii milislerce Cumhuriyet Hastanesi yakınlarında bir polis aracının tarandığını bildirdi. Açılan ateşte üç polis hayatını kaybetti.

Öldürülen polislerin Federal Hükümet’e bağlı olduğu öğrenildi.

Yine bugün Şii milislerin Kürdistan İslami Topluluk Partisi'nin (Komel) binasını ateşe verdiğine dair görüntüler sosyal medyaya yansıdı.

23 Nisan akşamı Şii milislerin Tuzhurmatu’da tanınan Kürt gencin evine el bombası atması üzerine çıkan çatışmalarda 12 peşmerge ve sivil öldü, 20 kişi yaralandı. Çatışmalarda 40 dolayında Türkmen milis öldürülürken 67 milis yaralandı.

GÖÇ BAŞLADI

İlçe merkezinde taraflar arasında tansiyonun yükselmesi ve çatışmaların şiddetlenmesinden sonra, Türkmen ve Kürt mahalleleri arasına yüksek beton bloklar yerleştirildiği gözlendi. Çatışmalar ve karşılıklı fırlatılan havan toplarından dolayı birçok ev ve iş yerinin zarar gördüğü, bazılarının tamamen yandığı tespit edildi. 

Tuzhurmatu'da çatışmaların başladığı 23 Nisan'dan bu yana can güvenliği tehlikesiyle birçok Kürt ve Türkmen aile, evlerini terk edip başka bölgelere sığınmak zorunda kaldı. 

İlçede kalmayı tercih edenler ise keskin nişancıların hedefi olmamak için elektrik ve diğer temel ihtiyaçlardan yoksun bir şekilde durumun normale dönmesini bekliyor.

Bölgede çatışmanın sona ermesi ve ateşkesin sağlanması için Haşdi Şabi'ye bağlı Bedir Tugayları Komutanı Hadi Amırli ve KYB'li yetkililerin bugün bir araya gelmesi bekleniyordu, ancak söz konusu toplantının gerçekleşmediği ve başka bir güne ertelendiği kaydedildi. Çok Okunanlar

Ahmet Hakan, Atatürk'e hakaret eden gericiye böyle sahip çıktı

Özdağ'dan 'Akşener istifa etti' iddiasına ilişkin açıklama!

Anıtkabir'de Atatürk'e hakaret eden gerici kadın tutuklandı

Hocaların hocası iktisatçıdan ürküten uyarı: IMF programı gündeme gelebilir

Toplu tecavüzün şifresi: Tatlı yiyecek miyiz?

İlgili Haberler

Dünya

Financial Times: ABD- Türkiye ilişkilerinde 'iyileşme' umudu ortadan kalktı

Dünya

Güzellik kraliçesine idam cezası!

Dünya

İran: Pompeo'nun açıklamaları ikiyüzlü ve ahmakça

Dünya

Avrupa basını Mesut Özil'i konuşuyor

Dünya

Trump ve Juncker bu hafta görüşecek

Dünya

İşte Almanya'nın ''Sahte diplomaların'' efendileri

Dünya

Milletvekili yolsuzluk iddiası nedeniyle intihar etti

Dünya

Japonya tarihinin en yüksek sıcaklığını yaşıyor

Dünya

Erbil'de valilik binasına silahlı saldırı: 3 saldırgan öldürüldü

Dünya

Pompeo'dan İran yönetimine sert sözler!

Dünya

Ürdün'den Suriye'deki 422 cihatçının geçişine izin

Dünya

Toronto'da silahlı saldırı: Çok sayıda yaralı var