YAZARLAR

Tüm Yazıları Haluk Şahin

Bir Anadolu Tragedyası?

15.03.2016 09:45

Faturalar gelmeye devam ediyor. Ağır faturalar... Kanlı, bombalı faturalar...

Daha kaç fatura geleceğini bilmiyoruz. Ama daha nicelerinin geleceğini biliyoruz. Hatta daha ağırlarının...

Nedenini daha önce yazmıştım: Türkiye 21. Yüzyılın başında bir kumar oynadı, siyasal iktidarı, demokrasiye inanmayan, onu kendi ideolojik hedeflerinin bir aracı sayan, hırslı ve fırsatçı bir kesime emanet etti. Onun, süreç içinde değişip demokratikleşeceğini umdu. Sistemin yeterli emniyet frenlerine sahip olduğu sanrısı ile kendisini aldattı.

Birileri de kefil olarak, alkışlayarak bu aldanışa yardımcı oldular.

Sonuçta kaçınılmaz olan oldu. Türkiye kaybetti. Fena kaybetti. 

Şimdi faturalar geliyor:

Ödün istiyorlar, kan istiyorlar, neler neler istiyorlar, tazminat ve toprak da isteyeceklerdir, hiç kuşkunuz olmasın.

                  ***

İşin kötüsü, ülkeyi kumar masasında batıranlar hala masadalar.  Hala, bir el daha oynarlarsa tüm kayıplarını çıkaracakları sanrısıyla restler çekiyorlar. 

Restleri görülüyor ve batık daha da büyüyor.

Gelen faturaların ağırlığı karşısında evdeki huzursuzluk gittikçe artıyor. Gerginliklerin, öfkelerin, kavgaların ardı arkası kesilmiyor. 

Odalardan küfürler ve hıçkırık sesleri duyuluyor...

Komşular kulak kabartmış dinliyorlar. Aralarında ellerini ovuşturanlar da var.

Bunun böyle devam etmeyeceği ortada. 

Kayıpların durması, kumarın daha fazla gecikmeden son bulması gerekiyor. Ancak bunun nasıl olacağını kimse bilmiyor. Kara bir yazgı yaşanıyor sanki. Dizginlerin tümüyle elden kaçtığı ve en kötü sona doğru gidilen bir Anadolu tragedyası...

                  ***

Kimi insanlar felaket dönemlerinde, içlerinde şimdiye kadar varlığının farkında bile olmadıkları saklı güçler olduğunu keşfederlermiş. Tükendikleri sanılan bir anda, asla yapamayacaklarına inandıkları şeyleri yaparlarmış. Adeta yeniden doğar ya da kendilerini yeniden doğururlarmış!

Şu anda nasıl olacağı belli olmasa da, Türkiyenin bir silkinmesi, yeniden bu coğrafyadaki kendine özgü "örnek" rolüne geri dönmesi gerekiyor. 

Başka çaresi yok!

Eğitim