Çok Okunanlar

Habertürk TV eski Genel Müdürü gözaltına alındı: Hakkımı helal etmiyorum

Bir zamanlar FETÖ güzellemesi yapıyordu... 'Gezicilerin başları kesilmelidir'

Baba Vanga'nın kehanetleri iki lideri korkutacak!

Hedef gösterilmişti! Fatih Portakal hakkında suç duyurusu

2019'da Türkiye'yi bekleyen neler?...Daha kötüsü kapımızda

Ülkenin en köklü liselerinden Ankara Atatürk Lisesi de karanlığa sırtını döndü!

İstanbul Erkek Lisesi öğrencileri ile başlayan ve kısa süre içerisinde ülkedeki liselilerin AKP'nin dayattığı gerici ve baskıcı diktatörlük atmosferine bir başkaldırı hareketi halini alan 'Liseli isyanı'na bir destek de Türkiye'nin en önemli liselerinden birisi olan Ankara Atatürk Lisesi mezunlarından geldi. 

Can Yücel'den Orhan Veli'ye dek ülke sanat, siyaset ve entelektüel hayatının köşe taşı isimleri mezun eden Ankara Atatürk Lisesi mezunlarının yayınladığı bildiri şu şekilde:

LAİK, DEMOKRAT, AYDIN MEZUNLARIMIZIN İZİNDEYİZ…

1886 yılında kurulmuş, Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarından biri olan Ankara Atatürk Lisesi öğrencileri olarak her gün bir başka örneği ile karşılaştığımız, gerici yapılanmaya karşı bizler de sesimizi yükseltiyoruz.  Disiplini, eğitim kalitesi, Türkiye’nin dört bir yanına dağılmış başarılı mezunları ile tanınan AAL; Ahmet Hamdi Tanpınar, Orhan Veli, Oktay Rıfat, Prof. Dr. Gazi Yaşargil, Can Dündar, Tayfun Talipoğlu, Hasan Cemal, Sinan Çetin, Kenan Işık, Mustafa Bumin, Mehmet Barlas, Can Yücel, İlber Ortaylı gibi isimlerin yetiştiği; sadece derslerin işlenmeyip hayata, ülkenin gidişatına dair her zaman söyleyecek sözü olan, her görüşten bilim insanı, sanatçı ve siyasetçinin yetişmesini sağlayan bir yuvadır. Bundan dolayıdır ki ülkemizi ilgilendiren her mesele bizim de meselemizdir. Geleneğimiz ve donanımımız haksızlık gördüğümüzde sesimizi yükseltmemizi söyler.
Görüyor, duyuyor ve yaşıyoruz ki;
Liseler bu yönde bir ihtiyaç olmamasına rağmen İmam Hatipleştiriliyor.
Ders kitaplarında çağdaş yaşama aykırı olan modellemeler yerleştiriliyor; kadınları ikinci sınıf gören,  medeni hukuk yerine din ve töreleri referans alan bir üslup yerleştirilmeye çalışılıyor.
Hükümet yanlısı okul yönetimleri öğrencileri ve öğretmenleri muhbirliğe teşvik ediyor, muhbirlik ödüllendirilerek dayanışma ruhu öldürülerek her alanda iktidar tarafından izlendiğimiz tedirginliği verilmek isteniyor.
Eğitim kalitemiz giderek düşüyor. Sorgulama kültürü olmayan ve tek referansı kutsal kitaplar olan kişiler bilim kurumlarının başına getiriliyor. Kimsenin hiçbir işine yaramayacak gülünç işler bilimsel proje gibi sergilenerek bilim itibarsızlaştırılıyor.
Liseler de üniversiteler de sorgulayan, tartışan, yeni fikirlere açık bilim kurumları olmaktan uzaklaştırılıp ezbere dayalı eğitim veren, yaratıcılıktan uzak birer fabrikaya dönüştürülmek isteniyor.
AAL öğrencileri olarak, gerici, bilimsellikten uzak, cinsiyetçi ve dayatmacı bu eğitim sistemini kabul etmiyoruz, onlar bize ne dayatırsa dayatsın, bizler dünyanın kalanı ile buluşacak her alanda var olmaya devam edecek ve bu karanlıkla mücadelemizi sürdüreceğiz. 
Ankara Atatürk Liseli Demokrat Öğrenciler

İlgili Haberler

Güncel

Acil Durum Yönetim Merkezi'nden flaş uyarı! 20 saat sürecek...

Güncel

Yayın yasakları ve Meclis arasında bağlantı: Çok tuhaf bir ayrıntı ortaya çıktı

Güncel

SIPRI: Türkiye silah üretimini arttırıyor

Güncel

Marmaray seferleri yapılamıyor

Güncel

Kaş'ta çıkan hortum seraları vurdu

Güncel

Avrupa'ya iltica başvurusunda rekor artış!

Güncel

Gerici Yeni Akit yine saldırıyor: Hedefte Kaynak Yayınları ve yazarı var

Güncel

İki rahibe yarım milyon doları kumarda yedi

Güncel

Darbe metnini okumuştu...Şimdilerde ne yapıyor?

Güncel

Kadınlar, çocuklar tehlikede: İşte can sıkıcı veriler...

Güncel

İstanbul İklim Değişikliği Sempozyumunda 'kar' uyarısı

Güncel

Liselilerin taciz isyanı Meclis gündeminde