unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Umberto Eco’nun kütüphanesi… Milano mu, Bologna mı?

Umberto Eco’nun 33 bin cilt kitap ve 1.200 tarihi metinden oluşan kütüphanesi hangi şehre gidecek? Eco’nun dünyaya geldiği Bologna mı, yoksa iki yıl önce yaşama veda ettiği Milano mu sahiplenecek yaza

Aslı Kayabal - ABC Haber Merkezi

Tüm dünyadan nadir kitap koleksiyoncularının iştahını kabartan kütüphanede mevcut yapıtların toplam değerinin 2 milyon avroyu aştığı sanılıyor. Yazarın birbirinden değerli ilk basımların koleksiyoncusu da olduğunu düşünürsek, bu kitapların değerinin Londra’ya okyanus ötesinde düzenlenecek müzayedelere katılması durumunda değerinin ikiye katlanacağı öne sürülüyor.

Umberto Eco, çağdaş İtalyan edebiyatının en önemli isimlerinden biri. “Gülün Adı” başlıklı romanıyla tüm dünyada ünlenen Eco’nun kütüphanesi, Bologna ile Milano’yu karşı karşıya getirdi. Bu mücadelenin Bologna ayağında Eco’nun kurucusu olduğu ve yıllarca ders verdiği DAMS üniversitesi ile Bologna belediyesi var. Üniversite bu zengin koleksiyonu sahiplenecek uygun bir yapı önerirken, kütüphanenin araştırmacıların hizmetine açılabileceğini duruyor. Bologna belediyesi ise kaynak arayışı çerçevesinde ekonomik bir katkı verebileceğini, bu yönde Eco’nun mirasçılarına hemen bir teklif ileteceklerine dikkat çekiyor.

Öteki aday Milano, Eco’nun ailesiyle birlikte yaşadığı şehirdi. Yayınevlerinin başkenti Milano’da Milanesiana kültür şenliğinin mimarı Elisabetta Sgarbi’yle birlikte La Nave di Teseo yayınevine can verdi Eco. Kütüphaneyi kimin sahipleneceği konusunda Pinacoteca di Brera’nın müdürü James Bradburne da devreye girdi.

Bradburne’ün hedefi en kısa zamanda yatırımcılara ulaşarak Eco’nun koleksiyonunu tarihi Braidense kütüphanesine kazandırmak. Bu girişimle uzun zamandır göz ardı edilen Braidense’ye can vermek. Brera’nın yöneticisi James Bradburne, Eco’nun kütüphanesinin kültürel yönden zenginliği dikkate alındığında Milano’yu cazip bir turistik merkeze dönüştürebileceği görüşünde. Bradburne’nun anımsattığı üzere Eco’nun hayatta iken “Gülün Adı”nda geçen nice mekanın Braidense’nin mekanlarını çağrıştırdığını söylediği de bir başka ayrıntı.

Milano ve Bologna şimdilik Eco’nun ailesinden gelecek haberi bekliyor. 33 bin kitap ve 1.200 antik metnin yasa gereği İtalya’da kalacağına şüphe yok. Umberto Eco’nun istediği gibi bu kütüphane, araştırmacılara ve okurlara açık tutulacak. Kütüphanenin geleceği tartışıla dursun Eco’nun , Milano’da Sforzesco kalesinin yakınında ikamet ettiği evi ile Trivulziana kütüphanesi arasında gizli bir geçit düşlediği, geceleyin bu geçitten süzülerek kitapların arasına gömülmeyi hayal ettiği anlatılıyor.

Kitaplar Eco’nun sırdaşıydı, ölümünden sonra da arzuladığı gibi cenazesi, ziyaretçiler için kütüphanesinde bekletilmişti.

 

 

 

 

 

 

Fotoğraflar

 

 

 

 

 

 Çok Okunanlar

Can Ataklı'dan çok konuşulacak Baykal iddiası

Hulusi Akar'dan skandal hata

10 bin bekçi neden alındı? Cevabına inanamayacaksınız

Merdan Yanardağ: Metiner'le olmuyor, Mehmet Uçum gibi isimlere ihtiyaçları var

Mehmet Görmez'in adını vermekten kaçındığı tarikat lideri kim?

İlgili Haberler

Kültür Sanat

2018 Homeros ödülü Haluk Şahin'e verildi

Kültür Sanat

Sinemalarda bu hafta: 9 film vizyona girecek

Kültür Sanat

Narcos: Macera Meksika'da devam ediyor

Kültür Sanat

1700 yıllık bir Aristokrat

Kültür Sanat

Eski bilgisayar parçaları sanat eserine dönüştü

Kültür Sanat

Mayakovski 125 yaşında

Kültür Sanat

Fatma Girik'i 40 yıldır taciz ediyor: Yargılanmasına bugün başlandı

Kültür Sanat

Türk oyuncu Spiderman'de

Kültür Sanat

Türkiye'nin ilk köy filminin çekildiği Nilüfer'de ‘Köy Filmleri Festivali' yapılacak

Kültür Sanat

Uluslararası Adana Film Festivali hazırlıkları başladı

Kültür Sanat

Steven Wilson Türkiye'ye geliyor

Kültür Sanat

Cura öksüz kaldı