Çok Okunanlar

'Hanımefendi danışmanı'ndan Atatürk düşmanına: 'Yanındayız kardeşim'

Suudi Arabistan'dan Türkiye'ye boykot çağrısı

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

'İstanbul'un AKP adayı artık belli'

Mansur Yavaş, adaylığına ilişkin 'doğru haberi' paylaştı

Ümit Zileli: FETÖ avı muhalif avına döndü

Gazeteci Tuncay Mollaveisoğlu ve  Ümit Zileli Rusya'nın Sesi Radyosu'nda Burası Türkiye programında gündemi değerlendirdi. Yeniçağ gazetesi yazarı Tuncay Mollaveisoğlu, "15 Temmuz darbe girişiminin AK Parti hükümetine değil, Türk Silahlı Kuvvetleri'ne karşı yapıldığını" söyledi.

Erdoğan'ın son zamanlarda Büyük Ortadoğu Projesi'nden ayrıldığını belirten Mollaveisoğlu, Türkiye'nin Rusya ve Suriye politikalarını değiştirmesinden sonra Silahlı Kuvvetleri yıpratmaya yönelik böyle bir girişimin başladığını ileri sürdü. RS FM'de yayımlanan Burası Türkiye programına katılan gazeteci Tuncay Mollaveisoğlu şunları söyledi:

"Bu girişimin AK Parti iktidarına karşı yapıldığına dair bir algı var. Ama öyle değil. Bütün kumpas davalarının temeline baktığımız zaman Ergenekon, Balyoz, Ayışığı, Poyrazköy ve ötekilerin hepsinde içeri alınanlar Atatürkçüydü. Bunlar bölgesel çıkarlarımızın Amerika ile çatıştığını yüksek sesle söyleyen komutanlardı. Şimdi bütün bu operasyonların odağında Atatürkçü ve bölgesel çıkarlarımızın Amerika ile çatıştığını söyleyen komutanlar vardı. AKP İktidarı neredeyse 12-13 yıldır Büyük Ortadoğu Projesi'ni Türkiye'ye dayattı. Yakın zamanda Tayyip Erdoğan bu siyasetten dönüş sinyalleri vermeye başladı. Dış politikada Rusya ile iyi ilişkiler kurmak için adım attı, Suriye ve İran ile görüşmelerin önünü açtı. Büyük Ortadoğu Projesinin dışında Türkiye'de bölgesel anlamda yeni ittifaklar kurmaya çalışıldığı politikanın temelleri atıldığı anda bu operasyon gerçekleşti. Neden TSK diyorum çünkü bu politika değişikliğinin temel sebebi TSK. AKP'nin yola getirilmek için darbeye ihtiyacı yok ama TSK'nın dönüştürülmesi için TSK'ya içeriden bir darbe girişimine ihtiyaç vardı ve tam da bu yapıldı."

'FETÖ AVI MUHALİF AVINA DÖNÜŞTÜ'

Programa bağlanan bir başka gazeteci Ümit Zileli ise hükümetin başlattığı FETÖ'cü avına değindi. Devlet kurumlarının içinin boşaltıldığını belirten Zileli, "Bu isimler madem biliniyordu şimdiye kadar neden işlem yapılmadı" diye sordu. Zileli şunları aktardı:

"Genelkurmay Başkanı yanındaki yaverden habersizken bir anda 50 bin küsur insanı görevden alıyorsunuz, binlerce insanı açığa alıyorsunuz, binlerce insanı tutukluyorsunuz. Nasıl olabilir böyle bir şey?"
Devletin el yordamıyla değil, somut verilerle hareket etmesi gerektiğini vurgulayan Zileli sözlerine şöyle devam etti:

"Peki, kardeşim bugüne kadar neredeydiniz sorusu çıkıyor ortaya. Bu listeler demek ki zaten varmış. 24 saat içerisinde neler olduğunu düşünün. Bugün beşinci gün. Akıl almaz şekilde kadrolar boşaltıldı. Bu bir tiyatrodur diyenlere de çok şaşıyorum. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir oyun oynanamaz."

İlgili Haberler

Güncel

İstanbul çocuk hakları için mavi ışık yaktı

Güncel

FETÖ'nün 'askeri mahrem yapılanmasına' operasyon: 8 gözaltı

Güncel

Uçağın düşme nedeni belli oldu

Güncel

Suriye'de suikast düzenleyen IŞİD'li Trabzon'da yakalandı

Güncel

FETÖ'den tutuklu eski Yargıtay üyesi 'yine' tahliye edildi

Güncel

Türkiye, dünyada en fazla mayın bulunduran 3. ülke

Güncel

FETÖ ile suçlanan Arda Turan ve Okan Buruk için karar verildi

Güncel

Yasin Börü davasında önemli gelişme

Güncel

Emniyet Genel Müdürü: TOMA sayısını yüzde 77 artırdık

Güncel

KPSS davasında 8 sanığa hapis cezası

Güncel

İstanbul Havalimanı'nın film çekim tarifesi belli oldu

Güncel

AKP iktidarı dönemimde kadın cinayetlerinde yüzde 392 artış yaşandı!