Çok Okunanlar

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

FETÖ ile suçlanan Arda Turan ve Okan Buruk için karar verildi

Gizli çalışmanın ayrıntıları ortaya çıktı!

Can Ataklı isyan etti: Bana akıllı troll yollayın

Selvi: İstanbul için Kılıçdaroğlu'nun gönlünde yatan ismi biliyorum

Umut Oran: Osmanlıcılık söylemi otoriterliği maskeliyor

Sosyalist Enternasyonal Başkan Yardımcısı, CHP’li Umut Oran, AKP’nin artık sıklıkla dile getirdiği Osmanlıcılık söylemi ile alternatif tarih yazmaya giriştiğini ve bu sayede kendinden olmayan her kesimi ötekileştirerek, halkın zihninde “kötü' olarak kodladığına işaret ederek, kimi uyarılarda bulundu.

Umut Oran, “İstanbul’un fethi kutlamaları da bu anlamda tıpkı Osmanlıcılık söylemi gibi otoriterliğin maskesidir. Öyleyse AKP’nin propaganda makinesinin bundan sonraki adımının 'düşmanı’ görünür kılmak olacağı ve kutuplaştırmayı arttıracağı tahmin edilebilir. AKP’nin uygulamaları, otoriterliği gizleyen 'Osmanlıcı Yeni Düzene’ karşı olan Cumhuriyet Halk Partisinin ve başta Aleviler olmak üzere her grubun tehdit altında olduğunu göstermektedir' dedi.

ALTERNATİF TARİH YAZMA ÇABASI

CHP’li Umut Oran, konuyla ilgili olarak bugün yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

Dünyanın her yerinde devleti eline geçirmek için uğraşan partiler, hareketler, kişiler hedeflerine ulaşmak için “alternatif' bir tarih yazımına girişmişler ve kendi çıkarlarına uygun olarak yeni tanımlar yaratmışlardır.

“ÖTEKİLEŞTİRİP KÖTÜLEME'

İdeolojik olarak net ve yetkin olmasalar da böylesi gruplar için kabaca çerçevesi çizilmiş, varsayımsal bir “iyiler cephesi'; her türlü melanetin sebebi olarak gösterilen “ötekilerle' tamamlanmaktadır. Böyle durumlarda anlatıların gerçekliğinden, tarihselliğinden ya da mantığından daha önemli olmak üzere her şey kutuplaştırmanın, şeytanlaştırmanın ve nefretin aracı olarak kullanılır. “Ötekiler' her anlamda kötü olarak kodlanırken ötekine ait olmayan şeylerse kutsallaştırılmıştır.

OSMANLICILIK ÖRTÜSÜ ALTINDA 2016 MODEL TİRANLIK

Bu anlamda kitlelere dayatılan Osmanlıcılık söylemi; Osmanlı’nın tarihsel gerçeklerinden, medeniyetin yönünden, toplumun genel ihtiyaçlarından bağımsız bir “hayali iyidir' ve bu alanın dışındakiler de “kategorik kötü' olarak tanımlanmaktadır. Masalların dilini referans alan bu yaklaşım bir yanıyla kitlelere “şaşalı bir kurtuluş reçetesi' olarak sunulurken diğer yandan en büyük nefretlerin de inşacısı haline dönüşmektedir. Yerli, milli başkanlık söylemi de aslında “Osmanlıcılık “örtüsü altında dayatılan 2016 model tiranlıktır!

FETİH KUTLAMASI: OTORİTERLİĞİN MASKESİ

İstanbul’un fethi kutlamaları da bu anlamda tıpkı Osmanlıcılık söylemi gibi otoriterliğin maskesidir. İşaret edilen ve semboller yoluyla kitlelere aktarılmak istenen “büyüklüğün' yerli yerine oturmasının tek koşulu “kategorik kötülerin' de varlığının abartılması ve “büyütülmesidir'.

CHP VE ALEVİLER İÇİN UYARI

Öyleyse AKP’nin propaganda makinesinin bundan sonraki adımının “düşmanı' görünür kılmak olacağı ve kutuplaştırmayı arttıracağı tahmin edilebilir. AKP’nin uygulamaları, otoriterliği gizleyen “Osmanlıcı Yeni Düzene' karşı olan Cumhuriyet Halk Partisinin ve başta Aleviler olmak üzere her grubun tehdit altında olduğunu göstermektedir.

PLANSIZ TEPKİLERDEN KAÇINMALI

Bu itibarla Cumhuriyet Halk partisi başta olmak üzere tüm muhalefet unsurlarının “yeni sürece' dair alternatif analizler yapmaları, kendi gündemlerini yaratabilecek örgütlenme modellerini bulmaları veAKP’nin istediği zamanlarda değil halkın yararına olan dönemlerde kitlesel güçlerini kullanmaları zaruridir. Gelinen nokta; tepkisel, plansız, altyapısız hareketlerden kaçınmayı ve proaktif düşünmeyi gerektirmektedir.

 

İlgili Haberler

Politika

'TFF Başkanı Yıldırım Demirören, İddaa ihalesine giriyor'

Politika

Belediyenin borç batağındayken, maliyeti 500 bin lira tutan kitap bastırdı

Politika

TOKİ, günde 28 bin TL tazminat ödüyor

Politika

Çeşme Plajı'ndaki işletmeleri kaldıran belediye, plajı halka açtı

Politika

Ankara Gar Katliamını fotoğrafladı...Mahkeme 'Orada olduğuna dair delil yok' dedi

Politika

YARSAV'ın tutuklu eski başkanı Arslan'a Cumhurbaşkanı'na hakaretten dava

Politika

Kılıçdaroğlu'nun AİHM'in Demirtaş kararı hakkındaki yorumu

Politika

AKP: Ankara ve İstanbul adaylarımız belli oldu

Politika

AKP'nin Antalya adayı belli oldu

Politika

Gökçek, Özhaseki'ye desteğine karşılık bakın ne istiyor?

Politika

'Erdoğan AİHM'e başvurunca oluyor da, Demirtaş başvurunca mı bağlamıyor?'

Politika

'Asgari ücretlilerden vergi alınmasın' teklifini AKP ve MHP reddetti