darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Kriz kapıda: Vatandaşı işsizlik ve aşsızlık bekliyor!

AKP'liler arasında 'havlama' polemiği

'Ankesörlü telefon' operasyonlarına ilişkin dikkat çeken yazı: Diğer ucunda kim var?

HDP'de dikkat çeken istifa: Parti içinde oligarşik bir yapı oluştu

ABD Büyükelçiliğine saldıranların fotoğrafları ortaya çıktı

UNESCO sadece tavsiyede bulundu!

UNESCO Dünya Miras Komitesi 40. Oturumu Kültür ve Dışişleri Bakanlığının ev sahipliğinde İstanbul Lütfü Kırdar Kongre Salonu’nda devam ediyor. Oturumda dünya genelinde tehlike altında olan 100 kültürel mirastan 40’ının tartışılması ise tamamlandı.

Evrensel'de yer alan habere göre, 100 kültürel miras arasında bulunan  ve sokağa çıkma yasağı sırasında tahrip edilen Diyarbakır’ın Sur ilçesinin durumu ise toplantıda görüşülmedi.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Kültürel Mirastan Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Necati Pirinççioğlu toplantıda Sur’un ele alınmadığını, sadece 27 Haziran’da Fransa’da yapılan hazırlık toplantısındaki karar taslağının sunulduğunu söyledi. 27 Haziran’daki karar taslağının da üye ülkelerin görüş ve katkılarına açılmadan toplantıda ele alındığını ifade eden Pirinççioğlu, “Bu karar taslağında da özetle devlete tavsiyeler sunuluyordu. 'Varlığın gelecekte daha fazla tahribat görmeyip korunması için sorumlu yetkililerin tüm önlemleri alması tavsiye edilmektedir. Ayrıca sorumlu yetkililer varlığın ve tampon bölgesinin korunma durumuna ilişkin geniş kapsamlı bir hasar tespit yapmasına tavsiye etmektedir’ şeklinde görüşlere yer veriliyor.

Ancak bu karar taslağı bile üye ülkelerin görüşlerine açılmadı. Bu taslak karar kabul edildi. Biz, Sur’a Cumhurbaşkanının, Başbakanın geldiğini ve dolayısıyla güvenlikle ilgili bir sıkıntı olmadığını ve diğer uzmanların da gelip incelemeler yapabileceklerini söyledik. Bir inceleme heyeti talebinde bulunduk. Ama Türkiye Cumhuriyeti adına orada bulunan yetkililer böyle bir talepte bulunmadıkları için sadece 27 Haziran’daki taslak geçti' dedi.

DÜNYA MİRASI İZLEME ÖRGÜTÜ: ESEF VERİCİ

Dünya Mirası İzleme Örgütü (World Heritage Watch), UNESCO oturumunda Sur’a değinilmemesine yaptığı yazılı açıklama ile tepki gösterdi. Açıklamada, oturumlarda Sur’un tartışılmamış olmasını 'esef verici’ olarak bulduklarını kaydeden örgüt, “Palmira gibi Dünya Kültür Mirası alanları aylarca hem UNESCO hem de uluslararası toplumdan büyük bir ilgi ve destek görmüşken Diyarbakır’ın tartışmaya açılmaması bir çelişki yaratmaktadır' dedi.

 

İlgili Haberler

Yaşam

Bursa'da yangın

Yaşam

Doğu Anadolu'da sağanak bekleniyor

Yaşam

Samsun'da deprem

Yaşam

Metro İstanbul'dan 'logo değişikliği' açıklaması

Yaşam

Bandırma'da makilik alanda yangın

Yaşam

Trabzon'un Araklı ilçesinde deprem

Yaşam

Kurban Bayramı'nın 'acemi kasap' bilançosu: 7 bin 88 kişi hastanelik oldu

Yaşam

Silahlı bayram kutlaması: 6 yaşındaki çocuk yaralandı

Yaşam

Bursa'da bir kişinin kafasına keçi düştü

Yaşam

TEM'de intihar girişimi

Yaşam

Yalova'da 'askıda bayramlık giysiler' sürprizi

Yaşam

Meteoroloji'den bayram uyarısı!