darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Akit yazarından 3. havalimanı işçilerine: Bu itler, bitlendik diyorsa...

Erdoğan'ın diplomasını sorgulayan parti liderine ölüm tehdidi

20 milyar dolar kayıp

Kırmızı etten sonra balıkta da tehlike!

Yeni parti kuruluyor

Uzmanlar, Yenikapı mitingine 5 milyon kişinin katıldığı açıklamasını abartılı buluyor, gerçek sayı haberimizde

Aanadolu Ajansı (AA), Yenikapı mitinginde 5 milyon kişinin bulunduğunu belirten bir haber geçti ve ardından da bir infografik paylaştı. Ancak hesaplamalara göre bu rakama ulaşmak için tam beş Yenikapı miting alanı kadar yer gerekiyor. Yani uzmanlar bu rakamın çok abartılı olduğunu, katılımın ancak bir milyon kişinin biraz üzerinde bulunduğunu belirtiyor.

Cumhurbaşkanlığı tarafından düzenlenen ve AKP, CHP ve MHP liderlerinin de katıldığı İstanbul Yenikapı’daki “Demokrasi ve Şehitler Mitingi'ne kaç kişinin katıldığı tartışma konusu oldu. Anadolu Ajansı (AA) ve yandaş basın katılım sayısını “5 milyon' olarak duyurdu ancak tahmini rakam bunun oldukça altında. Bu fiziki ve matematiksel gerçek, "İktidar ve yandaş basın (AA dahil) politik nedenlerle yalan mı söylüyor" sorusunu akla getirdi.  

İstanbul Yenikapı’da deniz üzerine yapılan dolgu alan toplamda yaklaşık 680 bin metrekare. Ancak mitingler için kullanılan alan bunun epey altında. Dün yapılan mitingden AA’nın geçtiği havadan çekilmiş fotoğraflardan hareketle yapılan hesaplama, alanın yaklaşık 160 bin metrekaresinin miting için ayrıldığını gösteriyor. Ne var ki AA, dün 22:16’da geçtiği ikinci haberinde alanın 270 bin metrekare olduğunu öne sürdü.  Yani miting alanını masa başında 110 bin metrekare artırdı.

Miting gibi çok fazla sayıda insanın katıldığı organizasyonlarda kaç kişinin bulunduğunu hesaplamak için kullanılan “Kalabalık Yoğunluğunun Belirlenmesi Yöntemi'ni göre hesaplama şöyle yapılıyor: Normal kalabalıklar için iki metrekarede 1 kişi, yoğun kalabalıklar için metrekarede iki kişi, çok yoğun kalabalıklar için metrekareye 4 kişinin düştüğünü kabul ediliyor.

[Haber görseli]

GERÇEK RAKAM 1 MİLYON 80 BİN

Öncelikle AA’nın geçtiği “270 bin metrekare' rakamını kabul eder ve bu rakam üzerinden hesaplama yaparsak bile tablo şöyle: 

Miting alanın tamamının  'çok yoğun’ dolduğunu kabul edelim. “Kalabalık Yoğunluğunun Belirlenmesi Yöntemi'ne göre, çok yoğun kalabalıklar için metrekare başına 4 kişi düştüğünü kabul edersek miting alanına en fazla 1 milyon 80 bin kişi sığabilir. Yani gerçek rakam 1 milyon 80 bin kişi. Bu durumda, 5 milyon rakamı ise iktidarın ve yandaş medyanın yalanı oluyor.

İlgili Haberler

Politika

AKP'li yazarı isyan ettiren 'torpil' şartı

Politika

Erdoğan: Bizde kriz filan yok

Politika

Hulusi Akar'dan İdlib açıklaması

Politika

Can Ataklı, Brunson'un serbest kalacağı tarihi açıkladı

Politika

AKP'li belediye başkanının aracına silahlı saldırı

Politika

'Türk ordusu böyle itibarsızlaşıyor'

Politika

'Durun daha şirketler batacak, insanlar işsiz kalacak'

Politika

AKP'den ittifak açıklaması

Politika

Kılıçdaroğlu: 24 Haziran gecesi iyi bir sınav vermedik

Politika

Türk vatandaşı olmak artık daha ucuz...

Politika

İyi Parti'den ittifak açıklaması

Politika

'Esad'la ilk güzel sonuç alındı'