darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

AKP'den yerel seçim hamlesi

Trump'tan flaş Türkiye açıklaması!

Trump'tan Türkiye'ye yeni tehditler

SDF-Şam görüşmelerine ilişkin Kürt yetkiliden ilginç açıklama!

Van Gogh'un çalınan tabloları mafya evinden çıktı

Yetkililer, iki tablonun, bir örgütlü suç çetesini yakalamak için düzenlenen operasyon sırasında ortaya çıkarıldığını bildirdiler.1882 tarihli “Scheveningen’de Deniz Manzarası' ve 1884 tarihli “Nuenen’deki Reform Kilisesi’nden Çıkan Cemaat' adlı tabloların, kokain ticaretiyle uğraşan uluslararası bir uyuşturucu şebekesine ait evlerden birinde gizlendiği öğrenildi. Yetkililer, tablolarının ele geçirilmesinin, örgütlü suça karşı mücadelede kazanılan önemli bir zafer olduğunu belirttiler.

Tabloların hakikiliği Van Gogh Müzesi’nden bir uzman tarafından doğrulandı. Van Gogh Müzesi müdürü Axel Rüger, açılacak davada kanıt olarak kullanılacakları için iki tablonun Hollanda’ya ne zaman geri verileceğini bilmediğini söyledi. Rüger, “Onca yıl sonra bulunacakları aklımın ucundan bile geçmiyordu. Hiç kuşkusuz, 14 yıllık bir bekleyişten sonra hemen müzeye gönderilmelerini isterdik. Ama biraz daha sabretmemiz gerekecek; İtalyan yetkililerin desteğine güvenebileceğimizden eminim' dedi.

Van Gogh Müzesi’nden yapılan açıklamada, tabloların çerçevelerinden çıkarılmış olduğu, manzara resminin sol alt köşesinde küçük bir hasar bulunduğu, bunun dışında iki tablonun da iyi durumda olduğu belirtildi.
2002 yılındaki soygun, FBI tarafından en önemli 10 sanat suçundan biri olarak nitelenmişti. Hırsızlar, Van Gogh Müzesi’ne binanın damından girdikleri için güvenliğe ve kameralara takılmaktan kurtulmuşlardı.
“Maymun' lakabıyla tanınan Octave Durham ve suç ortağı Henk Bieslijn, suç mahallinde DNA’larına rastlanması üzerine tutuklanarak yargılanmış, iki sanat hırsızı dörder yıl hapis cezasına çarptırılmış, ama çalınan yapıtların izi bulunamamıştı.

Van Gogh’un erken dönem yapıtlarından “Scheveningen’de Deniz Manzarası', Van Gogh’un Lahey’de geçirdiği iki yıldan müze koleksiyonuna kalan tek resim; ayrıca, sanatçının yaptığı iki Hollanda deniz manzarası resminden biri.
“Nuenen’deki Reform Kilisesi’nden Çıkan Cemaat' ise, Van Gogh’un 1884’te annesi için yapmış olduğu daha küçük boyutlu bir resim. Tabloda, sanatçının babası Theodorus’un vaaz verdiği bir kilise betimleniyor. 

Kaynak:Kültür Servisi
 

İlgili Haberler

Kültür Sanat

Ara Güler Müzesi açıldı

Kültür Sanat

Yeşilçam'ın 'Şişko Nuri'si yoğun bakımda

Kültür Sanat

Türkiye'nin Oscar adayı belli oldu

Kültür Sanat

Çankırı'da 8.5 milyon yıllık gergedan fosili bulundu

Kültür Sanat

Bu hafta 9 film vizyona girecek

Kültür Sanat

Edremit Kitap Fuarı'nda 'Komünist Başkan' izdihamı…

Kültür Sanat

100. yılı anısına... 'Müzeyyen'

Kültür Sanat

Soul müziğin efsanesi Aretha Franklin hayatını kaybetti

Kültür Sanat

Tarih kokan müzeler bayramda açık olacak: İşte ziyaret saatleri...

Kültür Sanat

Nuri Bilge Ceylan TIFF Onur Listesi'nde

Kültür Sanat

Çeburaşka'nın yaratıcısı Eduard Uspenskiy hayatını kaybetti

Kültür Sanat

Sovyetlerin en ünlü çizgi film karakterlerinin yaratıcısı hayatını kaybetti