Çok Okunanlar

Diyanet'in skandalları bitmiyor! Atatürk'e ağır gönderme

Gizli çalışmanın ayrıntıları ortaya çıktı!

Can Ataklı isyan etti: Bana akıllı troll yollayın

Selvi: İstanbul için Kılıçdaroğlu'nun gönlünde yatan ismi biliyorum

FETÖ ile suçlanan Arda Turan ve Okan Buruk için karar verildi

Ve başkanlık planının perde arkası ortaya çıktı!

AKP’nin, 15 Temmuz askeri darbe girişiminin ardından bir süre rafa kaldırdığı “Başkanlık sistemi' tartışmaları, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamaları ile yeniden hız kazandı. ANKA Ajansı’ndan Besti Karalar’ın iddiasına göre, AKP daha önce hazırladığı,“başkanlık sistemi' formülünden vazgeçiliyor. AKP “partili cumhurbaşkanı' ya da “yarı başkanlık' formülünü masaya yatıracak. Karar ise Pazartesi toplanacak olan AKP MKYK’da verilecek.

AKP’nin gündemi değişti. Mini Anayasa çalışmaları devam ederken başkanlık sistemi tartışmaları yeniden başladı.

BAHÇELİ RAHATLATTI

ANKA’nın edindiği bilgilere göre, 15 Temmuz’un ardından başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere partililere, “Böyle bir süreçte başkanlık sistemi gündeme gelmemeli sonra halka ne deriz' talimatının ardından, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin açıklamaları siyasette yeniden başkanlık sistemi tartışmalarını başlattı. AKP’li kurmayların, “Beklenmedik anda geldi ama rahatlattı' şeklinde yorumladıkları Bahçeli’nin açıklamaları şimdi siyasette yeni bir gündem oluşturdu.

AKP içerisinde, çok benimsenmeyen “Başkanlık sistemi' metni şimdi yeniden yazılacak. Partili hukukçular, “elimizde bulunan mevcut başkanlık sistemi Türkiye ihtiyaçlarını karşılamıyor. Uzun süreden beri bu formülü değiştirmeyi düşünüyorduk. Türkiye’ye en uygun formül partili cumhurbaşkanı ya da yarı başkanlık sistemi' şeklinde yorumluyorlar.

ÖNCE CUMHURBAŞKANI ARDINDAN MKYK VE LİDERLER

ANKA’ya verilen bilgilere göre, hafta sonu çok sayıda AKP’li hukukçu milletvekilinin Cumhurbaşkanı Erdoğan’la bir araya gelmesi bekleniyor. Başkanlık sistemi ile ilgili formüllerin konuşulacağı toplantının ardından, Pazartesi günü AKP’nin en yetkili organı olan Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK)’da masaya yatırılacak. Ardından Başbakan Binali Yıldırım, CHP ve MHP liderlerinden randevu isteyecek. Başkanlık sistemi ile ilgili görüşlerini soracak.

PARTİLİ CUMHURBAŞKANLIĞI FORMÜLÜ OLASILIĞI

AKP’li kurmaylara göre; Türkiye şartlarında en uyu formülün, partili cumhurbaşkanlığı formülü olduğunu dile getiriyorlar. Hukukçu milletvekillerine göre partili cumhurbaşkanı ya da yarı başkanlık sistemi arasında bir fark olmadığını belirtiyorlar. Kurmaylara göre; partili cumhurbaşkanlığı formülü olasılıklar arasında en güçlü formül. AKP’nin daha önce hazırladığı başkanlık sistemi formülünden ise vazgeçildi görüşü ağırlık kazanıyor. Başkanlık sistemi ile ilgili metin Pazartesi toplanacak MKYK’dan sonra yeniden yazılacak.

MİNİ ANAYASA PAKETİ DE ŞİMDİLİK BEKLEYECEK

Öte yandan başkanlık sistemi ile ilgili AKP’li kurmaylar, MHP’li kurmaylarla resmi olmasa da temaslara bugünden itibaren başlayacak. Kulislerde yeniden yapılacak başkanlık sistemi ile ilgili anayasa değişikliği AKP ile MHP arasında yürüyecek. Öte yandan, 15 Temmuz askeri darbe girişiminden sonra, AKP, CHP ve MHP’nin ortak metin üzerinde anlaştığı yaklaşık 7 maddelik mini anayasa paketi de şimdilik bekleyecek.

İlgili Haberler

Politika

'Asgari ücretlilerden vergi alınmasın' teklifini AKP ve MHP reddetti

Politika

AKP, Mersin ve Adana'yı MHP'ye bırakabilir

Politika

'Adayımız CHP'li olmalı, Mansur Yavaş üyemiz değil'

Politika

İşte Kılıçdaroğlu'nun ittifak modeli

Politika

AB ve Türkiye reform çabalarını görüşecek

Politika

'Avrupa ordusu kurmaya çalışmıyoruz'

Politika

Selahattin Demirtaş: Yargılandığım davalar ve isnatlar tümden çökmüştür

Politika

İhraç edilen Öztürk Yılmaz'dan ilk açıklama: Millet affetmez

Politika

HDP'li Ahmet Şık: Elinizde kalanın adına devlet değil çete denir

Politika

Öztürk Yılmaz CHP'den ihraç edildi

Politika

Kararlarını bağlayıcı bulmadığını söyleyen Erdoğan, AİHM'e neden başvurmuştu?

Politika

Buldan: AİHM'in Demirtaş kararına derhal uyulsun