darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Veli Ağbaba ve Metin Feyzioğlun'dan 'Nasuh Mahruki' tepkisi

"Cumhurbaşkanı'na hakaret" suçundan tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilen Akut kurucusu ve Sözcü gazetesi yazarı Nasuh Mahruki,  adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

'DİKTATÖRLÜK NEDİR DİYORSANIZ, İŞTE BUDUR'

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, Nasuh Mahruki'nin tutuklanma talebiyle mahkemeye sevk edilmesine sert tepki gösterdi. ?CHP'li Ağbaba yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

"Binlerce insanın hayatını kurtaran, Türkiye’nin en saygın kurumlarından olan AKUT’un ve Nasuh Mahruki’nin hedef tahtasına konmasının nedeni ne? Yöneticilerinin yolsuzluğa karışması mı, başarısız bir dernek olması mı, derneğin teröre destek vermesi mi? Hiç biri değil. Tek bir nedeni var, Erdoğan’ı eleştirmesi. AKP yöneticilerinin dokunmayı bile ibadet saydığı birini eleştirmek Türkiye’de artık suç sayılıyor. En ufak bir eleştiriye dahi tahammül gösterilmeyen bir rejim ile karşı karşıyayız. Diktatörlük nedir diye sorarsanız, işte diktatörlük budur.

"ERDOĞAN'IN YARATMAYA ÇALIŞTIĞI REJİM 1940'LAR ALMANYASINDAKİ REJİMDİR"

AKP’nin ve Erdoğan’ın yaratmak istediği rejim 1940’lar Almanyasındaki rejimdir. Basit bir eleştiriye, devletin tüm imkanları ile gözleri dönmüşçesine saldırıyorlar. Erdoğan’ın anonsçusu arayıp “binanızı elinizden alacağız' diye tehdit ediyor, birkaç güne kalmıyor binadan çıkın kararı geliyor. Hemen ardından Mahruki’nin tutuklanması isteniyor. İşte diktatörlük budur. Hukukun ayaklar altına alındığı, eleştirilemez, söz söylenemez, bir tek adam diktası kurulmaya çalışılıyor. Ama bu ülkede hala korkmadan doğruları söyleyen, baskıya ve zulme karşı çıkan, sesini yükselten milyonlar varız. Biz baskılara boyun eğmeyecek, dikta rejimine geçit vermeyecek ve Türkiye “Bir'den büyüktür diyecek milyonlarız. Umutsuzluğa kapılmadan, milyonlar olduğumuzun bilinciyle Türkiye’yi içine düştüğü karanlık düzenden aydınlığa çıkaracağız.' ifadelerini kullandı.

"DEMOKRASİNİN ÖZÜ ZATEN BUGÜN YÖNETENLERİN YARIN DEĞİŞEBİLECEĞİNİN KABUL EDİLMESİDİR"

Nasuh Mahruki'ye yönelik bir tepki de TBB Başkanı Metin Feyzioğlu'ndan geldi. Feyzioğlu yaptığı yazılı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

Nasuh Mahruki'nin Cumhurbaşkanını tehditten tutuklamaya sevkedildiğini öğrendim.

 İddia konusu televizyon programını izlemiştim. Mahruki'nin söylediği, hiçbir makam kimseye mülk değildir, birgün devleti yönetenler değişir, bugün suç işleyenler o gün yargılanır.

Bu bir düşünce açıklamasıdır. Eleştiri hakkının kullanılmasıdır. Demokrasinin özü, bugün yönetenlerin zaten yarın değişeceğinin kabul edilmesidir.

"Birgün devir degişecek" denmesinin tehdit olarak yorumlanması son derece yanlıştır.

Kişilerin yargılanıp yargılanmayacağına da zaten bağımsız ve tarafsız olmasını beklediğimiz savcılar karar verir. Tutuklama talebi üzerine Türk yargısının bu hususları dikkate alarak karar vereceğine inanmak istiyorum.

Konuyla ilgili İstanbul Barosu Başkanı Sayın Durakoğlu'nu bilgilendirdim. Türkiye Barolar Birliği İnsan Hakları Merkezi yetkilileri de şu an bu konu ile ilgileniyorlar. Ben de en yakından takip ediyorum."

İlgili Haberler

Güncel

Askeri bölgede yangın paniği

Güncel

Şenyaşar ailesinden AKP'li Yıldız'ın MKYK'ya seçilmesine tepki

Güncel

Antalya'da iş cinayeti: Akıma kapılan işçi öldü

Güncel

AVM güvenliği direnişteki market işçilerine saldırdı, bir işçi yaralandı

Güncel

Bedelli askerlik için başvuru sayısı açıklandı

Güncel

FT'den Brunson ve Halkbank krizine ilişkin çarpıcı iddia: Anlaşmayı Erdoğan'ın daha fazla imtiyaz talebi bozdu

Güncel

'Yanaktan makas alma' sanığına hapis yolu

Güncel

İBB'ye göre İstanbul böyle 'huzur kenti' olmuş: Grev olmuyor artık

Güncel

Belediye 'Amerikan firmalarına ruhsat yok' dedi, Burger King'den 'Biz Amerikalı değiliz' açıklaması geldi

Güncel

AKP Kongresine katılan Bülent Arınç sitem etti: Bir karede bile yer almadık

Güncel

Nehirde kaybolan Batuhan'ın cansız bedeni bulundu

Güncel

AKP Kongresine ABD'den katılım!