darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

'Ekonomide korkulan senaryo gerçekleşmek üzere'

Merdan Yanardağ: Erdoğan, kararname ile bir gecede herkesin mülküne el koyabilir!

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Alman basını: Erdoğan'ın fikrini değiştirmesi için fazla zamanı kalmadı

Veliler okulda dini zorlamaya karşı eylemde!

Hatay’ın Defne İlçesi’nde Harbiye Şükrü Kanadlı İlköğretim Okulu yönetiminin çocuklara zorla ilahi ezberletip gizlice “Kutlu Doğum Haftası' etkinliği organize etme girişiminden son anda haberdar olup, bir günlük boykota giderek etkinliği iptal ettiren velilerin hak mücadelesi sürüyor.

Bugün (9 Mayıs) okul önünde bir araya gelen veliler, çocuklara dini dayatmada bulunan okul yönetimi ve öğretmenin, yaşananları velilerden gizli tutmak için çocukları korkuttuğunu, hatta sınıf öğretmeninin 9 yaşındaki çocuklara şiddet uyguladığını belirterek mevcut müdür ve müdür yardımcısı ile sınıf öğretmenini bu okulda artık istemediklerini açıkladı.

Laiklik kaldırılamaz, din dersi kaldırılsın

Hatay Eğitim Hakkı Meclisi çatısı altında bir araya gelen veli ve öğretmenler, çocukları dini baskı ile korkutan gerici zihniyetin nelere yol açtığının Ensar Vakfı’nda da tecrübe edildiğine dikkat çekerek, çocuklarını bu zihniyete de onun taşıyıcısı yönetici ve öğretmenlere de teslim etmeyeceklerini belirtti.

Yaşananların AKP iktidarının eğitim politikalarından ve Ankara’da yürütülen “laiklik' tartışmasından bağımsız olmadığını söyleyen veliler “Laiklik kaldırılamaz, din dersi kaldırılsın', “Yobazlık kalkacak laiklik kazanacak' yazılı dövizler taşıdılar. Veliler ayrıca okul müdür, müdür yardımcısı ve sınıf öğretmenini okulda istemediklerini anlatan Türkçe ve Arapça dövizler de taşıdılar.

'Çocuklarımızı Ensar zihniyetine teslim etmeyeceğiz’

Veliler adına basın açıklamasını yapan Dilber Zidanoglu şunları söyledi:

Defne ilçesinde yer alan Harbiye Şükrü Kanadlı İlköğretim Okulu’nda, 29 Nisan gününde
okul yönetimi ve bazı öğretmenler 'Kutlu Doğum Haftası’ kutlama kararı almıştı.

4. sınıf öğretmenlerinden Nail Yurtbekler’in öğrencilere zorla ilahiler okutarak, biz velilerden gizleyerek hazırlamaya çalıştığı etkinlikten tesadüfen haberimiz oldu.

Bunun üzerine, okul velileri olarak etkinlik günü çocuklarımızı okula göndermeme kararı aldık.

'Okulda olan her şeyi ailelerinize söylerseniz fesatçı olursunuz’

Çocuklarımıza sorduk: “Neden size ilahi okutulduğunu söylemediniz?' Verdikleri cevap “Fesat olmak istemedim' oldu. Çünkü Nail Yurtbekler isimli öğretmen durumu gizlemek için “Okulda olan her şeyi ailelerinize söylerseniz fesatçı olursunuz' diye telkinde bulunmuş, çocuklarımızı korkutmuş.

Bu öğretmen okulda neler yapıyor da çocuklarımıza korku salarak konuşmama telkininde
bulunuyor. Biz çocuklarımıza konuşmamayı değil, özgürce kendilerini ifade etmeyi salık veriyoruz.

Özgür ve özgüven sahibi başarılı bir nesil hedeflenmesi gerekirken, nasıl olur da bir öğretmen okulda olanları gizlemeyi öğütler.

Çocukları susmaya zorlayan Ensar zihniyeti

Ensar Vakfı’nda yaşananlar daha dün açığa çıktı. Baskıyla, şiddetle, korkutarak küçücük çocuklara nasıl zarar verdiklerine, susturulduklarına tanıklık ettik.

Çocuklarımıza cennet-cehennem anlatıyormuş. Yalan söylerlerse cehennemde kurtlar
organlarını yermiş. Bunun pedagojik açıdan ne kadar tehlikeli bir durum olduğunu anlatmak için hiç bilimsel makaleye dahi gerek yoktur.

Gerici zorlamanın yanında dayak da var

Veli Dilber Zidanoğlu, çocuklarının yaşananları parça parça anlattığını, şimdi de sınıf öğretmeninin çocuklara dayak attığını öğrendiklerini belirtti:

Çocuklarımız uyku ortasında uyanmaya başladı, uyku problemi yaşıyorlar. Şimdi de öğreniyoruz ki çocuklarımıza bizim o en değerlilerimize dayak atıyormuş.

Biz bu çocuklara barışı, kardeşliği, güzellikleri, sevgiyi nasıl anlatabiliriz, böyle bir öğretmenin elinde yetiştikten sonra.

Ayrıca ve en önemlisi, yoğunluklu olarak Alevilerin yaşadığı bu mahalede bizim gelenek
göreneklerimizde olmayan belli bir mezhebe ait bir inanç sistemini bize nasıl dayatırsınız. Bunu benim çocuğumu bilim öğrensin diye yolladığım, benim okulumda nasıl yaparsınız.

Sizi bu okulda istemiyoruz

Hatay Eğitim Hakkı Meclisi olarak tüm bu yaşananların Ankara’da yapılmaya çalışılan laiklik
tartışmalarından AKP’nin eğitim politiklarından bağımsız olmadığını biliyoruz.

Fesatçı olduk olan biteni tüm kamuoyu ile de paylaşıyoruz. Okulumuzda çocuklarımıza kendi inançlarını dayatan, çocuklarımıza psikolojik ve fiziksel şiddet uygulayan Nail Yurtbekler’i, bu konuda herhangi bir düzeltme girişiminde bulunmayan ve kutlu doğum haftası etkinliğini bize bilerek kasıtlı olarak dayatan Okul Müdürü Ahmet Bülent Sert’i ve Müdür Yardımcısı Mehmet Çapar’ı istemiyoruz.

Burası bizim okulumuz, bu çocuklar bizim çocuklarımız. Okulumuza da çocuklarımıza da sahip çıkıyoruz. Sizi bu okulda is-te-mi-yo-ruz!

İstismar ve şiddet dinci eğitimin özü

Zidanoğlu’nun ardından söz alan Hatay Eğitim Hakkı Meclisi adına söz alan Eylem Mansuroğlu, Ensar Vakfı’ndaki çocuk istismarından Hatay’daki “Kutlu Doğum Dayatması'na kadar uzanan tüm bu uygulamaların laik eğitimin yerine yerleştirilmeye çalışılan dine dayalı eğitimin özü olduğunu, gerici eğitimde öğretmenin “çocukların sahibi olduğunu' düşündüğünü, cinsel istismarın da şiddetin de bu zihniyet açısından istisnai vakalar olmadığını vurguladı.

Eğitim Hakkı Meclisi bileşeni veli ve öğretmenler, dini eğitim dayatmasına ve bu dayatmada özel misyon edinen kadrolara karşı mücadelede kararlı olduklarını belirterek eylemlerini sonlandırdı.

Kaynak: Sendika.org

İlgili Haberler

Güncel

Elektrik akımına kapılan işçi ağır yaralandı

Güncel

CHP'den 'deprem' konusunda araştırma istemi

Güncel

Eyüpsultan'da doğal gaz borusu alev aldı

Güncel

Veli Göçer inşaat işine geri döndü

Güncel

Şoygu, Akar ve Fidan arasında Suriye görüşmesi

Güncel

17 Ağustos'un yıl dönümünde bir kez daha korkutan uyarı: Sürpriz olmayacak!

Güncel

ABC Kritik | Prof. Dr. Coşkun Özdemir | Memleketimde neler oluyor ?

Güncel

CHP'li Tanal: Danıştay OHAL KHK'sının iptali davasında topu AYM'ye atamaz

Güncel

Büyük Marmara Depremi'nin üzerinden 19 yıl geçti!

Güncel

Çankaya asfaltta rekordan rekora koşuyor

Güncel

THY uçağında 'hastalık' paniği

Güncel

4 askerin şehit olduğu beldenin belediye başkanı gözaltında