darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

'Ekonomide korkulan senaryo gerçekleşmek üzere'

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Alman basını: Erdoğan'ın fikrini değiştirmesi için fazla zamanı kalmadı

Merdan Yanardağ: Erdoğan, kararname ile bir gecede herkesin mülküne el koyabilir!

Venezüella'da adım adım karşı devrim!

Venezuela’da ABD destekli muhalefetin, Ulusal Seçim Konseyi'ne (CNE) sunduğu, Devlet Başkanı Nicolas Maduro’nun görevden alınması için referandum yapılmasının ilk etabında gerekli imzalar kabul edildi. Sunulan imzaların önemli bir kısmının sahte ve 200 bininde de ölmüş Venezüelalılardan isimlerinin kullanıldı ortaya çıkmıştı. 

Latin Amerika'da bir süredir ABD'nin askersiz sivil karşı devrimleri mevzi kazanıyor. Brezilya Başkanı Roussef' "yolsuzluk iddiaları" sonucu azledilmiş, ancak daha sonra bu iddiaların darbe ile yönetime gelen lider tarafından organize edildiği telefon kayıtlarıyla ortaya çıkmış ve bir Bakan bu sebeple istifa etmek zorunda kalmıştı. Ancak Roussef henüz azledildiği görevini geri devralabailmiş değil. 

CNE Başkanı Tibisay Lucena, yaptığı açıklamada muhalefetin 2 Mayıs'ta sunduğu 1,9 milyondan fazla imzanın 1,35 milyonunun kabul edildiğini belirtti.

Lucena, kabul edilen imzaların geçerli sayılabilmesi için imza sahiplerinin 20-24 Haziran arasında imzaların kendilerine ait olduğunu teyit etmelerini gerektiğini söyledi.

Eğer yeterli sayıda imza geçerli sayılırsa muhalefetin ikinci etapta referandum için 20 milyon Venezuela seçmeninin 5'te birinin imzasını toplaması gerekiyor. Bu sayıda imzaya ulaşılırsa Venezuelalılar yapılacak referandumda Maduro'nun görevden alınmasını oylayacak.

Diğer yandan bu tüm sürecin 7 aydan uzun sürmemesi gerekiyor. Referandumun ocak ayının ikinci yarısına kalması durumunda Maduro'nun yerine yardımcısı geçecek.

Venezuela anayasasına göre, referandumun yapılabilmesi için Maduro'nun görev süresinin yarısını tamamlaması gerekiyordu. Bu sürenin sona ermesiyle muhalefet Nisan ayının sonunda CNE'den referandum için imza toplama yetkisi almıştı. Muhalefet, yasaya göre gerekli 196 bin imzanın çok üzerinde imzaya 1 haftada ulaşmış ancak CNE muhalefetin sunduğu belgelerde birçok hata ve eksiklik bulunduğunu gerekçesiyle süreci ertelemiş, imzaların bir kısmını da geçersiz saymıştı.

Ülkede geçen yılın aralık ayında yapılan seçimlerde, parlamentoda 17 yıl aradan sonra çoğunluğu elde eden MUD koalisyonu göreve başlamıştı.

Anayasa Mahkemesi, 6 Aralık'ta yapılan seçimlerde parlamentoya girme hakkı kazanan üç kişinin milletvekilliğini düşürerek, MUD koalisyonunun parlamentoda üçte ikilik "nitelikli çoğunluğu" elde etmesine engel olmuştu.

Maduro, yardımcılığını yaptığı sosyalist lider Hugo Chavez'in hayatını kaybetmesinin ardından 15 Nisan 2013'te yapılan seçimde iktidara gelmişti. Politikaları, yüksek enflasyon ve artan şiddet olayları nedeniyle eleştirilen Maduro yönetimine karşı 12 Şubat 2014'te patlak veren gösterilerde 43 kişi yaşamını yitirmişti.

İlgili Haberler

Dünya

Kabil'deki saldırıları IŞİD üstlendi

Dünya

Fransa'da ilginç yasak: Sokakta oturmak yasak

Dünya

Alman gazetesi ABD'nin yaptırımlarının etkili olmamasının nedenlerini açıkladı

Dünya

Körfez basını, Katar'ın 15 milyar dolarlık yatırım vaadini nasıl gördü?

Dünya

Hindistan eski Başbakanı Vajpayee yaşamını yitirdi

Dünya

Xiamen Havayolları'na ait Boeing 737 uçağı, yere çarparak iniş yaptı

Dünya

F-35 Ortak Program Ofisi'nden kritik açıklama

Dünya

ABD'li Senatör, Washington Büyükelçisi Kılıç ile görüştü

Dünya

İtalya'da ırkçı partinin binası önünde bomba patladı

Dünya

Endonezya'daki depremde ölü sayısı 460'a yükseldi

Dünya

ABD'den Türkiye'ye yeni yaptırım sinyali

Dünya

'Çin 30 CIA muhbirini infaz etti'