darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Tıp uzmanı, bahçesinde yaşadığı hastanenin bankında ölü bulundu

Gerici kustu: TL'den Mustafa Kemal'in resmini kaldırıp yerine Şeyh Said'i koyalım

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

'VİS Sanat' galerisini 'Çoğulcu Arayışlar' sergisi ile açıyor

Küratörlüğünü Mahmut Nüvit’in yaptığı "Çoğulcu Arayışlar" geleneksel sanatlardan modern sanata geçişte,  sanatçının bireyselleşme çabalarını ele alıyor. Sergi 25 Şubat 2016 tarihinden 25 Mart 2016 tarihine kadar, ViS SANAT Galerisinde izlenebilecek.

Modernitenin sorunu kişiselleşmedir. Kişi orijinal, otantik ve biriciktir. Veya modern insan buna inandırılmıştır. Oysa devraldığımız geleneksel sanatta insan, anonim tarzda bir istif düzeni içinde görülen ve sadece istif düzeninde bir yeri ve değeri olan insandır. Cemaatle anılır ve çoğunluğun içinde değerlidir. Aslında 'Hiç’tir ve hiçleşme kültürü içinde değer kazanır. 

baris-cihanoglu,-zihin,-150x150,-tuval-uzerine-yagli-boya,-2016.jpg
Barış Cihanoğlu, 'Zihin', 150X150, Tuval Üzerine Yağlı Boya - 2016

 

Türk Resmindeki modernleşme arzuları, biçimdeki yenilenme isteği ile beraber konularını da şehre taşımıştır. Şehrin mekansal olarak temsil ettiği hayat tarzı, tüketim toplumunun nimetleri ve açmazları, şehirleşen insanın cemaatten uzaklaşarak birey olarak kendini gerçekleştirme isteğini de beraberinde getirmiştir kaçınılmaz olarak gruplarla ve başka kişilerle tanımlamak yerine, kendini daha değerli kılabilecek ve birey olarak tanımlayabilecek yeni arayışlar içine girmesinin yolunu açmıştır.  

cayan-yilma,-baglilik,-150x50x10,-mermer,-metal,-2016.jpg
Çayan Yılma, 'Bağlılık', 150X50X10, Mermer, Metal, 2016

Şehirleşmenin getirdiği ara dönem konuları kimlik sorunları olarak, Türk Sanatı'nın  sıkça işlenen zengin bir çelişki kaynağı olmuştur. Bu gün ise, her zaman olduğu gibi, tüm yenilikler, bir doğa kanunu gibi en önce gençlere ulaşmakta,  kuşaklar arası çatışma ve çelişkileriyle zengin bir sanatsal kaynak yaratmaktadır. 

erdinc-babat,-anlik-uyanislar,-150x130,-tuval-uzerine-akrilik,-2016.jpg
Erdinç Babat, 'Anlık Uyanışlar', 150X130, Tuval Üzerine Akrilik, 2016
 
Sanatçılar Barış Cihanoğlu, Çayan Yılmaz, Erdinç Babat ve Meliha Sözeri'nin birbirinden farklı sanat formları ve yaklaşımlarıyla gerçekleştirdikleri son dönem işleri bu temel sorular ve zemin üzerinde izleyiciyle buluşuyor. Bu sergide bireyselleşme çabalarıyla, sanatta biçimsel arayışları örtüşen ve her biri özgün ve biricik yollarında ilerleyerek büyük bir gelecek vadeden sanatçıların en son işleri, Mahmut Nüvit'in küratörlüğünde bir araya geliyor. "Çoğulcu Arayışlar" sergisi 25 Şubat 2016- 25 Mart 2016 tarihleri arasında Levent’te yeni açılan Vis Sanat Galerisinde izlenebilir.

meliha-sozeri,-sistem,-65x32x7,5,-bronz,-mermer,-polyester,-2014.jpg
Meliha Sözeri, 'Sistem', 65X32X7,5, Bronz, Mermer, Polyester, 2014

VİS SANAT: LEVENT’TE YENİ BİR SANAT ALANI  
Vis Sanat, sanatın organik gelişimini izleyen ve anlamaya çalışan bir anlayışla  koordinatları sabitlemeden  tüm işlere, sanatçı, koleksiyoner ve izleyiciye açık bir sanat mekanı olarak düşünüldü.

Yıl boyu düzenlenecek sergiler ile beraber görsel sanatların ekseninde geliştirilen proje, eğitim, destek programları ve dokümantasyon, yayın çalışmalarıyla da şehir takvimi ve nihayetinde Sanat Tarihine notlar düşmeyi hedefliyor.

Vis Sanat'ın 80 m2 mekanı da şehrin yeni kalabalık yaşam merkezlerinden Levent’te, alışılmışın dışında büyük plazaların ilk örneklerinden sayılabilecek eski tip küçük bir iş merkezi olan POL AVM'nin  içinde yer alıyor. Şehir merkezinde kolay ulaşılabilir ve görünür olmasıyla demokratik dilini vurgulayan mekan bir yandan tam da kalbinde yer aldığı formları tartışılır tüketim kültürü ve sanat üretim süreçlerine atıfta bulunuyor.

İlgili Haberler

Kültür Sanat

Nuri Bilge Ceylan TIFF Onur Listesi'nde

Kültür Sanat

Çeburaşka'nın yaratıcısı Eduard Uspenskiy hayatını kaybetti

Kültür Sanat

Sovyetlerin en ünlü çizgi film karakterlerinin yaratıcısı hayatını kaybetti

Kültür Sanat

Liam Gallagher Türkiye'de ilk konserini verdi

Kültür Sanat

2. Edremit Kitap Fuarı başladı

Kültür Sanat

İşte 70 milyon izlenen video: Paraşütle atlarken gitar çaldı

Kültür Sanat

Ezgi Mola, İstiklal Caddesi'nde yaşadığı tacizi anlattı

Kültür Sanat

Ünlü yönetmen hayatını kaybetti

Kültür Sanat

Marilyn Monroe'nun, 'The Misfits' adlı filmdeki çıplak sahneler bulundu

Kültür Sanat

2. Edremit Kitap Fuarı bugün başlıyor

Kültür Sanat

Usta şair Can Yücel, ölümünün 19. yıl dönümünde mezarı başında anıldı

Kültür Sanat

6 yıldır kapalı olan İznik Müzesi açılmayı bekliyor