darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

AKP'den yerel seçim hamlesi

Trump'tan flaş Türkiye açıklaması!

Hisarcıklıoğlu: İflas listeleri dolaştırılıyor

SDF-Şam görüşmelerine ilişkin Kürt yetkiliden ilginç açıklama!

'Yakında dolar kıtlığı başlayacak!'

Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), ABD başkanlık seçimini Donald Trump’ın kazanmasının, küresel ekonomide yarattığı dalgalanmalara dikkat çekilirken yakın dönemde, dünya ekonomisi genelinde, en çok konuşulacak kavramların başında “dolar kıtlığı'nın olacağı uyarısında bulundu.

TİSK Kasım ayı Ekonomi Bülteni’nde küresel ekonominin, ABD seçim sonuçlarına karşı tepkisinin bu kadar sert olmasının nedeninin, ABD Merkez Bankası’nın (FED), parasal genişleme politikasını sona erdirme olasılığının artması olduğu vurgulandı.

Bültende yer alan değerlendirmelere göre, Fed’in faiz oranını artıracak olması ya da küresel dolar arzında kısıtlamaya işaret edebilecek bir başka politika değişikliği, sermaye akımlarını yavaşlatabilir veya akımların yönünü değiştirebilir. Bu da başta dış denge sorunu yaşayan gelişmekte olan ülkeler olmak üzere bazı ekonomilerde yeni sorunlar doğurabilir.

BELİRSİZLİKLER ARTTI

TİSK Kasım Ayı Ekonomi Bülteni’nde, tüm ekonomilerde olduğu gibi, Türkiye’de de ekonomik belirsizliklerin arttığı; bu durumun da yatırım iklimini olumsuz yönde etkilediği belirtildi. Bültende 2017 yılı büyüme hedefine ulaşılmasının zor göründüğü ifade edildi.

TİSK, özellikle eylül döneminde yüzde 11.3’e yükselen işsizlik oranının, hem 2017 yılı işsizlik hedefine, hem de istihdam-büyüme ilişkisi göz önüne alındığında hedef büyüme oranına ulaşmanın zor olacağına işaret ettiğini kaydetti.

Bültende; ocak-eylül döneminde doğrudan yabancı yatırım net girişinin geçen yılın aynı dönemine göre  yüzde 49.3 azalarak 4 milyar 906 milyon dolara gerilediği belirtildi.

EN FAZLA TL DEĞER KAYBETTİ

Bültende, ABD MerkezBANKASI  FED’in faiz oranını artırma ihtimalinin güçlenmesinin, yükselen ekonomilerin ulusal paralarının değerinde aşınma yarattığı hatırlatılarak, 17 Ekim ile 17 Kasım tarihleri arasındaki bir ayda ulusal parası en hızlı değer yitiren ülkenin yüzde 7.44 ile Türkiye olduğuna dikkat çekildi. Türkiye aynı zamanda bu ülkeler içinde en yüksek cari açık oranına sahip ülke konumunda olduğu belirtildi.

Maliye politikasının son iki aydır genişleme yönlü olduğunun belirtildiği bültende bütçe açığının eylül ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 19.9, ekim ayında ise 2015 yılı Ekim ayına göre yüzde 101.4 oranında arttığı ifade edildi. Diğer yandan ekim ayında faiz dışı bütçe fazlası yüzde 71.6 oranında düşerek, 2 milyar 801 milyon liraya geriledi. Bu veriler, eylül-ekim aylarında mali istikrarda zayıflama olduğuna işaret ediyor.
(İSTANBUL-DHA)

İlgili Haberler

Ekonomi

İş Bankası hisse geri alım programı açıkladı

Ekonomi

Standard&Poor's Türkiye'nin kredi notunu açıkladı

Ekonomi

Savunma Sanayii Başkanlığı'ndan Türk Lirası kararı

Ekonomi

BDDK'dan kura karşı sınırlama açıklaması

Ekonomi

Fitch'ten Türkiye açıklaması

Ekonomi

Borsa günü yükselişle tamamladı

Ekonomi

TCMB, bankalara yazı iletti

Ekonomi

KOBİ'lere destek paketi geliyor

Ekonomi

Samsung, Türkiye'deki akıllı telefonlarına zam yaptı

Ekonomi

Sky News yazdı: Türk ekonomisindeki çöküşün İngiltere'de korkunç sonuçları olacak

Ekonomi

Prof. Acemoğlu'ndan Türkiye ekonomisine ilişkin önemli değerlendirme

Ekonomi

TÜSİAD, ekonomik yaklaşıma ilişkin 3 görüşünü bakanlığa iletti