Çok Okunanlar

CHP, üç büyükşehir için kararını verdi

Üniversite hocalarına Osman Kavala operasyonu: Çok sayıda gözaltı var

BBC muhabiri, Türk medyasındaki yalan ve komplo haberleri yazdı

Meteoroloji açıkladı: Kış mevsimi nasıl geçecek?

Gözaltına alınan akademisyenler kimdir?

Yalçın Akdoğan: Başkanlık vazgeçebileceğimiz bir öneri değil

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Akdoğan, başkanlık sisteminin vazgeçebilecekleri bir öneri olmadığını söyledi.

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, 24'te açıklamalarda bulundu. 

Avrupa Birliği'nin 3 milyar Avro taahhütte bulunduğunu, daha sonra bunu 6 milyar Avro'ya çıkardığını söyleyen Akdoğan, Türkiye'nin şu ana kadar bu konuda 10 milyar dolar masraf yaptığını da iddia etmeden geçmedi.

"Avrupalılara, 'PKK'nın derneği var, yardım topluyor' dediğimizde 'Burası hukuk devleti biz karışamayız' diyorlar" ifadelerini kullanan Yalçın Akdoğan, "Peki Türkiye'de birtakım gazeteciler yargılandığında ortalığı ayağa kaldırıyorsunuz. Burası da bir hukuk devletidir. Bu bir samimiyetsizliktir, ikiyüzlülüktür, çifte standartlılıktır" diye konuştu. 

HDP'yi ve CHP'yi eleştiren Akdoğan, "Gelinen noktada terörün manivelası haline getirilmek isteniyorsa, Siyasi parti terör örgütünün yedeğine giriyorsa, doğrudan Kandil seni yönetmeye başlıyorsa. Sen artık siyasi bir faaliyet yapmak yerine terör örgütünün taktiklerinin gerçekleştirme birimi gibi çalışıyorsan o zaman demokrasi ve hukuk içinde kabul edilebilir bir şey olmaktan çıkmış demektir. Dokunulmazlık meclisin saygınlığını korumak için olan bir şeydir. Ama sen meclisin saygınlığına gölge düşürüyorsan, terör örgütünün amaçlarını gerçekleştirmeye çalışıyor, Kandil'den talimat alıyorsan orada bir sorun var demektir. Dokunulmazlılarda hodri meydan dedik, CHP ipe un seriyor" dedi.

YENİ ANAYASA
Yeni anayasa konusunda çalışmaların devam ettiğini hatırlatan Akdoğan, "Anayasa konusunda gerçekten çok hummalı bir çalışma var. Türkiye'nin geleceğini anayasal düzenlemelerle götüremeyiz, mutlaka anayasa yazılması gerekiyor. Bu yüzden anayasanın değişmesi ihtiyaç. O zaman burada adım atmamız lazım. En son CHP masayı devirdi. Biz de kendi çalışmamızı yaptık. Daha önce de çalışmamız vardı, bir müktesebatımız var. Sayın Başkanımız da Nisan ayı içerisinde muhtemelen yazımı tamamlıyoruz, daha sonra da meclise sevkedilebileceğini açıkladı. Madem partiler yanaşmıyor, uzlaşmak istemiyor, biz kendi taslağımızı Meclise göndeririz" diye konuştu.

BAŞKANLIK SİSTEMİ VAZGEÇMEYECEĞİZ ÖNERİLERİZDEN
Başkanlık sistemi tartışmalarına değinen Akdoğan, "Türkiye'nin geleceği için yeni anayasa ne kadar önemliyse idari sistem de çok önemli. Onun için Başkanlık sistemini bunun bir parçası olarak görüyoruz. Onun için bizim vazgeçmediğimiz önerilerimizden birisidir" dedi.

Akdoğan, "Burada toplumsal baskının oluşması önemli. Toplumun diğer siyasilere baskı yapması lazım. Bu işin millete götürülmesi konusunda milletin diğer partilere baskı yapması önemli bir husustur. Buraya yoğunlaşmamız lazım" diye konuştu.

İlgili Haberler

Politika

Atatürk'ün annesine hakaret etmişti... Nişanyan, Atatürk heykeline saldıranlarla yarışıyor

Politika

AKP anketinde Topbaş sürprizi

Politika

CHP ile HDP'nin ortak adayı olacağı iddia edilen Celal Doğan'dan açıklama

Politika

Bahçeli'den 'AKP'de durum iyi görünmüyor' açıklaması: Cemal Enginyurt'un açıklamaları MHP'yi bağlamıyor

Politika

Kılıçdaroğlu, 44 dönümlük Maltepe Cumhuriyet Parkı'nı ziyaret etti

Politika

AKP'li Sağlık Komisyonu Başkanı'ndan sağlıkçılara: Bunlar sopalık

Politika

'Eurovision'a neden katılmıyoruz?' sorusuna hükümetten yanıt

Politika

'Tersine beyin göçü projemiz, daha ilk günden 'beyinsizlik göçü' projesine dönüştü'

Politika

Akşener: CHP ile dokuz büyükşehiri konuşuyoruz

Politika

Muharrem İnce: Kılıçdaroğlu'nun o teklifine 'Evet' demeyeceğim

Politika

MEB'den laiklik karşıtı karar... Okullarda hatim okutulacak

Politika

'Pıhtı ilacı verip, cesedi parçaladılar'