darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Tıp uzmanı, bahçesinde yaşadığı hastanenin bankında ölü bulundu

Gerici kustu: TL'den Mustafa Kemal'in resmini kaldırıp yerine Şeyh Said'i koyalım

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

Yalçın Küçük: Çekinme yahu, diktatörüm de!

Osmanlı ile Türkiye Cumhuriyeti'nin kıyaslanmasıyla ilgili konuşan Küçük, "Osmanlı iyi, Türkiye kötü diye bir şey yok. Kim söylemişse uydurmuş. 5 yıllık planlar var, aydınlanma var, İsmet Paşa dönemi var. Büyük bir mimari iştir Cumhuriyet. Bunları kabul etmek mümkün değil. Onlar çok garip şeyler söylüyorlar. Mustafa Kemal'in inisiyatifi yoktu falan, bu tür laflar söylüyorlar. Birazcık da Tayyip Bey'i öne çıkartmak için yapıyorlar. Biz bunları ciddiye alamayız" dedi.

"Cumhuriyet'in yaptıklarını yazmakla bitiremiyoruz" diyen Yalçın Küçük, yeni bir kitap çalışmasına başlayacağı müjdesini verdi, "Ben 'Türkiye Üzerine Tezler' ve 'Aydın Üzerine Tezler'den sonra şu anda 'Cumhuriyet Üzerine Tezler' yazmayı düşünüyorum, başlıyorum da" ifadelerini kullandı.

'TÜRKİYE ORTADOĞU'NUN BEKÇİSİ OLMAKTAN ÇIKTI'

Donald Trump'ın ABD başkanlık seçimlerini kazanmasıyla Ortadoğu ve özellikle Suriye'de nelerin değişeceğine dair değerlendirmelerde bulunan Yalçın Küçük, "Ortadoğu'da yeni dengeler, yeni sistemler çoktan kuruldu. Bir defa 1978'den beri Rusya, sıcak denizlere ve Suriye'ye inmek istiyordu. 1916'daki Sykes Picot ilişkisiyle bunlar kesildi. Şu anda yepyeni bir durum var. Bizim çocukluğumuzda söylendiği gibi 'Ayı sıcak sulara indi'. Artık orada üssü, gemisi var. Tarih değiştirecek bir şey bu, yeni bir Ortadoğu oluşuyor. İkincisi, Musul'u Amerika'yla birlikte almayı düşünüyorlar. 1916'da bir Ortadoğu yaratıldı, Suudi Arabistan'la, öbürüyle beraber. Bunun için de 1921'de görüş değişti, Türkiye tampon oldu. Bu Ortadoğu'nun tamponuydu. Şu anda hem tampon gidiyor, hem de bütün sistem. Görüyorsunuz, şu anda Ortadoğu'da bir savaş var ve Türkiye de 'Ben de bu savaşta bir yer alayım' diyor ama sokulmuyor. Türkiye artık Ortadoğu'nun bekçisi, tamponu olmaktan çıktı" ifadelerini kullandı.

Mevcut duruma bakılırsa Trump'ın NATO'yla arasına biraz mesafe koyacağını söyleyen Yalçın Küçük, "Ortada büyük bir telaş var. NATO bitiyor mu? Çünkü Rusya ile ABD dost olursa NATO çöplüğe atılır. Kimse NATO için masraf yapmaz" diye konuştu.  

'ÇEKİNME YAHU, DİKTATÖRÜM DE'

Başkanlık sistemi tartışmalarına da dahil olan Yalçın Küçük, "Başkanlık sistemi olmaz. Sırf Erdoğan istiyor diye olmaz" diye konuştu.

Küçük şunları kaydetti:

Bütün dünyada başkanlık sistemleri varsa çift meclis vardır. Çift meclis yoksa başkanlık sistemi yoktur. Çok kuvvetli bir Anayasa Mahkemesi yoksa başkanlık sistemi yoktur. Ona başkanlık sistemi denmez, diktatorya denir. Diğer kurumları güçlendirmeden başkanlık dersen diktatör olursun. Kimse kimseyi kandırmasın. Tayyip Bey biraz çekiniyor. Çekinme yahu, diktatörüm de.

İlgili Haberler

Güncel

Selahattin Demirtaş'tan yeni fotoğraf

Güncel

'Cesur'lar ülkesi: Bomba imha uzmanından skandal müdahale

Güncel

Dolarını bozdurana 2 aylık ücretsiz gazete aboneliği

Güncel

20 gün önce Erzurum'a atanan savcı 'Bylock'tan tutuklandı

Güncel

TSK'ya ait savaş uçakları Şengal'i bombaladı

Güncel

Yılmaz Polat | Bilal Erdoğan, Ensar-Türken, Tansu Çiller ABD'deki mal varlığını elden çıkarmalı

Güncel

Yine sağlıkta şiddet! Hastasına öncelik tanınmayınca yumruk attı

Güncel

Erciyes Üniversitesi'nden 'köpek katliamı' iddialarına ilişkin açıklama

Güncel

Sakarya'daki darbe girişimi davasında karar açıklandı

Güncel

Komünist başkandan 'acil müdahale' çağrısı

Güncel

HDP: Krizin faturası yoksullara ve kadınlara kesiliyor

Güncel

İbrahim Kalın açıkladı: İşte Katar'ın Türkiye'ye yapacağı net yardım