darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

Yargıtay’da FET֒cüler için pazarlık yapan şimdi soruşturmada tanık oldu

15 Temmuz darbe girişiminin ardından tutuklanan ve itirafçı olan eski HSYK üyelerinin cemaatin yargıdaki örgütlenmesini anlatırken eski Adalet Bakanlığı Personel Genel Müdürü ve Müsteşarı Birol Erdem’in rolüne dikkat çekmesine karşın Erdem’in tanık olarak ayrılması soru işaretlerine neden oldu.

Cumhuriyet'ten Alican Uludağ imzalı habere göre, idari yargı hâkimi olan ve 2000’li yıllarda Personel Daire’de görev alan Erdem, Personel Daire Başkanlığı’na kadar yükseldi. 2010’daki anayasa değişikliğinin ardından yapılan seçimler sonucunda cemaatçilerle birlikte HSYK üyeliğine atanan Birol Erdem, Ahmet Kahraman’ın emekliye ayrılmasının ardından 21 Kasım 2011 tarihinde Adalet Bakanlığı Müsteşarlığı görevine getirildi. Erdem, 17 Aralık sonrası 1 Ocak 2014 tarihinde görevden alındı ve Bakanlık Yüksek Müşaviri olarak atandı.

Şu anda Başbakan Yıldırım’ın başdanışmanlığını yapan Erdem, 15 Temmuz darbe girişiminin ardından binlerce hâkim ve savcı FETÖ kapsamında ihraç edilip, tutuklandığı süreçte savcılık tarafından “tanık' olarak dinlenildi. Erdem’in Adalet Bakanlığı’nda ve HSYK’de beraber çalıştığı İbrahim Okur, Ahmet Hamsici, Mustafa Kemal Özçelik ise şüpheli olarak sorgulanıp tutuklandı. Okur, Hamsici ve Özçelik, ifadelerinde Erdem’in cemaatin yargıda etkinleşmesindeki rolünü açıkça ortaya koymuştu.

Örneğin Ahmet Hamsici, Adalet Bakanı Sadullah Ergin ve müsteşar Ahmet Kahraman’ın Yargıtay ve Danıştay’a yapılacak atamalar için hazırlık yapılması talimatının verdikten sonra yaptıkları toplantıları anlatırken, FETÖ üyeliğinden ihraç edilen HSYK Genel Sekreteri Mehmet Kaya’nın evinde yapılan toplantıya İbrahim Okur, Teoman Gökçe, Nesibe Özer, Ömer Köroğlu, Hüseyin Serter, Ahmet Kaya, Ahmet Berberoğlu, Resul Yıldırım, Bülent Çiçekli’nin yanı sıra Birol Erdem’in de katıldığını anlattı. Hamsici’ye göre Erdem ve Okur ile cemaat mensupları arasında Yargıtay ve Danıştay üyeliği için liste pazarlığı yaptı. Tutuklu HSYK üyesi Ahmet Berberoğlu, toplantıda “Hoca efendiye danışılmış, arkadaşların 140’tan aşağı razı olmaması gerektiğini' ifade etti. Anlaşma sağlanamayınca Hamsici, İbrahim Okur ve Birol Erdem, Müsteşar Ahmet Kahraman’ın yanına gitti ve en az 140 kişi Yargıtay üyesi istediklerini anlattı. Kahraman, gelenlere “anlaşın, ortaklığı baştan bozamayız, önümüzde 4 yıl var, anlaşın' dedi. Hamsici, sonrasını şöyle anlattı: “Gülen cemaati mensubu kurul üyeleriyle tekrar bir araya geldik. 108 üyeye razı oldular. Bizim ve diğer üyelerin belirlediği bazı isimler de listeye girince sayı 180’e kadar çıktı. Ancak resmi seçim sonucu Gülen cemaatinin daha önce belirlediği 108 adaydan 107’si Yargıtay üyesi seçildi. Danıştay’da ise cemaatin belirlediği tüm adaylar seçilmiş oldu.'

Hamsici, Mustafa Kemal Özçelik ve Engin Durnagöl’ün 2001 yılında personel genel müdürlüğüne tetkik hâkimi olarak gelmelerinden sonra 2008 yılına kadar bu kişilerin düzenlediği Gülen cemaati sohbet toplantılarına İbrahim Okur, Birol Erdem ve Hüseyin Yıldırım ile katıldıklarını ifade etti.

İlgili Haberler

Güncel

İnce, 'Yahudi Cesaret Ödülü' eleştirisi için özür diledi

Güncel

Ege Denizi'nde deprem meydana geldi

Güncel

AKP'li belediye başkanı, 6 bin 500 lira maaşla 27 gayrimenkul aldı

Güncel

'Türkiye IMF'den borç almaya ikna edilmek istendi'

Güncel

AKP'den yerel seçim çıkışı

Güncel

Kongre dönüşü kaza: Ölü ve yaralılar var

Güncel

İstanbullular dikkat: Bu yollar trafiğe kapatıldı!

Güncel

SPK'den Demirören'e 264 milyonluk kur muafiyeti

Güncel

Milli Savunma Bakanı Akar'dan Menbiç açıklaması

Güncel

Askeri bölgede yangın paniği

Güncel

Şenyaşar ailesinden AKP'li Yıldız'ın MKYK'ya seçilmesine tepki

Güncel

Antalya'da iş cinayeti: Akıma kapılan işçi öldü