darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Kılıçdaroğlu hastalığı' yeniden nüksetti'

Erdoğan: Ak Parti, Atatürk'ün başlattığı mücadelenin temsilcisidir

Candaş Tolga Işık'ın iddiasını Emniyet yalanladı: Haber yalan mı?

Yemen'de 40 çocuğu öldüren bombanın hangi ülkeden geldiği ortaya çıktı

Genel müdürden Garanti Bankası çalışanlarına 'ekonomi' maili: Sır saklama yükümlülüklerimiz...

'Yarın büyük bir kelle alacağız!'

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreterliği'nde Koordinasyon Şube Müdürü darbeci Albay Ali Durmuş'un, darbe girişimi gecesi Diyarbakır'da havalanan 6 uçaktan birini kullanmak için 14 Temmuz'da kente gittiği ortaya çıktı.

Habertürk'ün haberine göre tutuklanan Diyarbakır 8. Ana Jet Üs Komutanı darbeci Tuğgeneral Deniz Kartepe, darbeci Albay Durmuş'un gece 22.00 sularında evine geldiğini "Komutanım geri hizmet uçuşu için geldim. Birde yarın da yine bir iç güvenlik görevi olabilir, yarın büyük bir kelleyi alacağız. Büyük bir terör liderlerinden birine operasyon yapabiliriz" dediğini iddia etti.

Kalkışmanın olduğu saatlerde İstanbul Moda'daki düğünde olduğunu kaydeden Deniz Kartepe, "Hava Kuvvetleri Komutanı beni kenara çekerek 'Ankara da bir şeyler oluyor. Uçaklar alçaktan uçuş yapıyor, hepsini Divanı Harbe vereceğim nasıl böyle birşey yapar bu hainler' diye bağırarak konuşmalarda bulununca orada bulunan bütün komutanlar birliklerini aramaya başladılar. Bana senin uçukların 6 tanesi ruledeymiş onları durdur, dedi. Bende bunun üzerine, vekilim olan Edip Özkan Akgülay Albayı arayarak pisteki uçakların durdurmasını ve kalkışa izin vermemesini emrettim, Akgülay Albay'dan sonra hemen kuleyi aradım, uçakların kalktığını söyleyince inmeleri talimatını verdim" dedi.

'ALBAY DURMUŞ: BÜYÜK BİR KELLE ALACAĞIZ'

Hava Kuvvetleri Komutanlığı Genel Sekreterliği'nde Koordinasyon Şube Müdürü Albay Ali Durmuş'un kalkışmadan bir gün önce Diyarbakır'daki evine geldiğini doğrulayan Kartepe şunları anlattı:

Bizim teammüllerimize göre altımızda olan astlarımız mesai saati içinde geldiği zaman odamıza mesai saatleri dışında neredeysek oraya gelerek hem bize burada olduğunu bildirirler hem de ne için geldiklerini anlatırlar. Kendisi akşam saat 22:00 gibi benim evime geldi, ben de 'Hayırdır perşembe günü ne işin var Diyarbakır'da' dedim. O da 'Komutanım geri hizmet uçuşu için geldim, birde yarın da yine bir iş güvenlik görevi olabilir, yarın büyük bir kelleyi alacağız. Büyük bir terör liderlerinden birine operasyon yapabiliriz' dedi.

HAKAN EVRİM UÇUŞLARI ERTELETTİ

Kartepe, 6 uçağın iç güvenlik uçuşu yapmak için hazırlık yaptığını belirterek, "Albay Edip Özkan Akgülay 15 Temmuz'da 181 ve 182 filo komutanları Ahmet Özdemir ve İbrahim Yozgat binbaşılar ile yanıma geldiler. 6 Uçakla iç güvenlik uçuşu yapacaklarını söylediler. Uçuşun Ankara veya İncirlik meydanında olabileceğini söyediler. Bizde zaten pazartesi ve cuma günleri 20-25 uçak eğitim uçuşu yapar, ayrıca da günlük ortalama 2 ile 10 uçak iç güvenlik ve sınır devriye uçuşları yapılmaktadır. Dolayısıyla bu kişilerin bana 6 uçağın iç güvenlik uçuşu için görev yapacak olacaklarını beyan etmeleri gayet normaldir.

Akşamki düğün nedeniyle saat 15:00 de izne ayrılacağım için eşyalarımı toplamak üzere evime geçtim. Bu esnada 6 uçağa pilotların uçak başı yaptığını biliyordum. Bu 6 uçağın gideceği meydan olan Ankara Akıncılar Üs Komutanı Tuğgeneral Hakan Evrim saat 14.00 gibi beni arayarak, 'uçaklar şimdi gelmesin biz sizi ikaz edeceğiz' dedi. Uçaklardan birinde Ali Durmuş'un olduğunu bildiğim için ben de Ali Durmuş'u telefonla arayarak gidişlerinin ertelendiğini bildirdim. Daha sonra ben saat 15.00'de askeri uçakla Diyarbakır'dan Sabiha Gökçen'e hareket ettim" ifadelerini kullandı. 

İlgili Haberler

Güncel

Vali yangın tartışmasına dursun: Tunceli yine yanıyor

Güncel

Polisin yaraladığı köpekle ilgili yeni gelişme

Güncel

TZOB'dan fındık fiyatı açıklaması

Güncel

'Kadınlar, mülteci kampında fuhuşa zorlanıyor'

Güncel

CHP'li Aygun: Gümrük vergisiz ithalat çiftçimizin ayağına bomba bırakmaktır!

Güncel

SPD: Erdoğan'la yaşanan siyasi anlaşmazlıklardan bağımsız olarak Türkiye'ye yardım edilebilir

Güncel

CHP'li Kani Beko: Krizin faturasını yaratanlar ödemelidir!

Güncel

Hırsızlara afişle iş teklifinde bulundu

Güncel

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: ABD, seçim malzemesi yapıyor

Güncel

1 Mayıs'ında yaralanan Dilan Alp'in açtığı dava 5 yıl sonra reddedildi

Güncel

HDP heyeti: Tunceli'deki yangına müdahale edilmiyor, vali manipüle ediyor

Güncel

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba: Orman yangınları araştırılsın