unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

"Yarış güvenliği için reform yapacağız"

Gent-Wevelgem yarışı sırasında görevli bir motosikletin kendisine çarpması sonucu hayatını kaybeden Antoine Demoitié, yol bisikletinde yarış güvenliği konusunu yeniden gündeme getirdi.

Son dönemde bu tip kazaların giderek artması sonrası gözlerin çevrildiği Uluslararası Bisiklet Birliği'nde (UCI) başkan Brian Cookson'dan reform sinyali geldi.

Wanty-Groupe Gobert bisikletçisi Demoitié'nin ölümü sonrası bisiklet camiasından gelen tepkilerin farkında olduğunu belirten Cookson, karar vericiler olarak sürecin analizinde ihtiyatlı davranmaları gerektiğini söyledi.

Olayı tüm ayrıntılarıyla incelediklerini vurgulayan Cookson, "Yarış komiserleriyle birlikte gerekli değerlendirmeyi yapıp, yarışta görevli araçlar hakında nasıl bir düzenleme yapabileceğimizi tartışacağız" açıklamasında bulundu.

Yaşanan kazaların sebebini sadece motosikletlerin varlığına bağlamamak gerektiğini söyleyen UCI Başkanı, "Meselenin bir de sürücü boyutu var. Sürücülerin tecrübesizliği de bu durumu tetikliyor. Tüm bu etkenleri göz önünde bulundurmamız gerek" dedi.

Cookson, yaşanan kazaların önüne geçmek adına basit bir çözüm yöntemi olmadığını da söyledi. Televizyon yayını için gerekli koşulları mutlaka sağlamaları gerektiğini belirten 64 yaşındaki isim sözlerine şöyle devam etti.:

"Yazılı basın ve fotoğrafçıların da ihtiyaçlarını karşılamalıyız. Ayrıca komiserler yarışın kurallara uygun sürdüğünü takip etmek zorunda, dolayısıyla onların da parkurda yer almaları lazım. Yarışan takımlar ve sponsorların araçlarını da parkurdan çıkartamayız, çünkü yatırımlarının karşılığında buna ihtiyaç duyuyorlar. Sonuç olarak, hem UCI hem de şahsımın yerine getirmesi gereken birçok sorumluluğu var. Mevcut problemler karşısındaki çözüm önerilerimizde rasyonel olmamız gerek. Yıl ortasına kadar (Fransa Bisiklet Turu'na kadar) bazı düzenlemelerimiz olacak. Bu gibi durumlarda insanlar bizden anlık reaksiyon vermemizi bekliyorlar, ancak bu mümkün değil. Sorunları iyi tahlil edip ona göre tavır almamız gerek"Çok Okunanlar

'Adnan Oktar'ın isteyip de elde edemediği tek kadın benim'

Sayın Başkan...

Merdan Yanardağ'dan kritik 15 Temmuz yorumu

Mehmet Akif'in torunundan İsmail Kahraman'a tepki!

Koç Üniversitesi'nden duyuru: Üç kişinin ilişiği kesildi!

İlgili Haberler

Spor

Tour de France'ın 9. etabını Degenkolb kazandı

Spor

Dünya Kupası Fransa'nın!

Spor

Fenerbahçe'de sıcak gelişme!

Spor

Kırkpınar Yağlı Güreşleri'nde şampiyon belli oldu!

Spor

Tartışma bitmiyor: Türkler milli takımda olmak zorunda mı?

Spor

Dünya Kupası'nda final günü: Fransa-Hırvatistan maçının ilk 11'leri

Spor

Aatif Chahechouhe: 'Fenerbahçe'den ayrılmayı düşünmek bile istemiyorum'

Spor

Burak Yılmaz kamptan ayrıldı

Spor

Resmen açıkladı! 'Beşiktaş'tan teklif aldım'

Spor

Dünya Kupası'nda final günü

Spor

David Badia Fenerbahçe'de

Spor

Başpehlivan Kara, Kırkpınar güreşlerini bıraktığını açıkladı