Çok Okunanlar

'Fethullah Gülen ve Mehmet Şevket Eygi Özel Harp Dairesi elemanıydı'

Yandaş yazar CHP'nin Ankara ve İstanbul adayını açıkladı

Aydın Doğan'dan flaş Londra hamlesi

AKP'li patrondan 'Sarı Yelekliler' üzerinden ölüm tehdidi!

AKP adayı: AKP'lilere oy veren babam olsa evime almam sokağa atarım

Yarkadaş: CIA uyardıysa MİT ne yaptı?

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, Reina'da gerçekleşen katliamın adeta adım adım geldiğini söyledi. Yeni yıl kutlamasına yapılan saldırının başta yaşam biçimlerini hedef aldığını söyleyen Yarkadaş, katliamın zemininin ise nefret söylemi içeren açıklamalarla hazırlandığını söyledi.

HÜKÜMET İZLEDİ
Son on beş gündür birçok kurum, dernek vakıf ve sosyal medya üzerinde örgütlenen grupların yılbaşı kutlamalarını açıkça hedef gösterdiğini belirten Yarkadaş, "Hükümet bunları engellemek yerine adeta teşvik etti. Diyanet fetvasında yeni yıl kutlamalarını haram olarak gösterdi" dedi.

GENELGELERİ HATIRLATTI
Milli Eğitim Müdürlerinin ise okullara yazı göndererek yeni yıl kutlamalarına izin verdirtmediğini söyleyen Yarkadaş, "Biri silahla, terörle engelliyor kutlamayı; diğeri emirle, fetvayla talimatla" ifadesini kullandı.

NOEL BABA'YI TÖRENLE DÖVDÜLER
Yeni yılın simgelerinden Noel Baba'yı canlandıran mankenlerin düzenlenen basın toplantılarında başına silah dayandığını, Noel Baba'ya şiddet uygulanması gerektiğini anlatan pankartların rahatça her yere asıldığını belirten Yarkadaş şöyle konuştu:
" Katili yaratan zihniyeti çok uzakta aramaya gerek yok! Katilin eline silah veren, ona toplumsal zemin yaratan ve lojistik destek verenler bellidir. Katillere anlayış gösteren, onları ( Öfkeli Çocuklar) diye meşrulaştıranlar 39 kişinin katilinin suç ortağıdır."

 

YANLIŞTA ISRAR...
Türkiye'nin terörün adeta merkezi haline geldiğini belirten Yarkadaş, "Bu katliamın lojistik desteği için gereken alt yapı da yukarıda işaret ettiğimiz süreçlerin sonunda sağlandı" dedi.
Işid'in son yıllarda elini kolunu sallayarak terör eylemi gerçekleştirebildiğini söyleyen Yarkadaş, "Bu zemin, iktidarın yanlış politikaları yüzünden sağlamlaştı. Suriye'yi dağıtma ve iktidarı değiştirme hayali kuran iktidar, terör örgütlerinin bir gün bir bumeranga dönüşüp hepimizi vuracağını göremedi" ifadesini kullandı.

IŞİD, BUMERANGA DÖNÜŞTÜ
"IŞİD, AKP'nin bumerangıdır" diyen Yarkadaş, sözlerini "Yanlış politikaların acısını ülke olarak çekiyoruz" şeklinde sürdürdü. Türkiye'nin yanlış politikalar yüzünden Ortadoğu'daki ateş çemberinin içine sokulduğunu belirten Yarkadaş, "Şimdi o yanlışın bedelini ağır bir biçimde ödüyoruz. Çember genişledi ve AKP yüzünden ülkemiz de çemberin içine dahil oldu" dedi. 

CIA UYARDIYSA, MİT NE YAPTI?
Reina'nın sahibi Mehmet Koçarslan'ın "CIA, bu saldırıya ilişkin on gün önce uyardı, çevrede önlem alındı" sözlerinin çok önemli olduğunu belirten Yarkadaş, "O halde bu bilindiğine göre, istihbarat ağı neden kurulmadı? Ya da ağ kurulduysa nasıl delindi?" Sorusunu yöneltti.

MECLİSE TAŞIYORLAR
Reina Katliamı'na ilişkin tüm soruları bugün Meclis'e taşıyacaklarını belirten TBMM Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Üyesi Yarkadaş, Mit Müsteşarı Hakan Fidan'ı bilgi vermesi için CHP olarak komisyona davet edeceklerini de söyledi.

YAŞAM BİÇİMİNE TEHDİT
REİNA katliamının "Sokağa çıkmayın, yaşamayın, gülmeyin, eğlenmeyin, evinize kapanın" mesajı verdiğini de belirten Yarkadaş, şöyle konuştu:
"Kendisinden başka hiçbir düşünce ve yaşam biçimine yaşam hakkı tanımayan zihniyet, bu katliamı yaptı. Terörü bin kez lanetliyorum. Teröristleri ülkemizde faaliyet gösterebilecek hale getiren ve onlara zemin hazırlayan anlayışı da lanetliyorum. Türkiye, Nasıl oldu  da IŞİD, EL NUSRA, ÖSO gibi terör örgütlerinin yatağı haline geldi? Bu zemini yaratan AKP iktidarıdır. Bunun hiç unutulmaması gerekir!"

ÇÖZÜM LAİKLİKTE
Terör saldırılarına yaratılan zeminin laikliğin uygulanmasıyla ortadan kaldırılabileceğine dikkat çeken Yarkadaş, "AKP yanlışta ısrar ettiği takdirde, yeni terör eylemleriyle karşı karşıya kalmamız kaçınılmazdır. Terör canlarımızı alıyor, toplumsal yaşamı, sevgiyi, birlikte yaşama arzusunu yok ediyor" dedi. 

DİKKAT ÇEKİCİ SESSİZLİK
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'ın sessizliğine de dikkat çeken Yarkadaş, "Eğer konuşurlarsa, ilk açıklamaları Suriye ve Ortadoğu politikalarında değişiklik yaptıklarına dair olmalıdır" dedi.

HALKIMIZ TESLİM OLMAYACAK
Türk halkının terör sarmalına sokularak teslim alınmak istendiğini de vurgulayan Yarkadaş, "Teröre teslim olmayacak, boyun eğmeyeceğiz" ifadesini kullandı.
Saldırıda yaşamını yitirenlere Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifa dileyen Yarkadaş, "Bu karanlıktan akılcı politikalarla çıkacağız. AKP'ye rağmen bir yol açarak çıkacağız" dedi.

POLİS TWİT AVINDA
CHP'li Yarkadaş, iktidarın baskısı yüzünden çok sayıda polisin enerjisinin büyük bölümünü "sosyal medyada muhalif takibi" ile geçirdiğini de hatırlattı. Yarkadaş, "Terör, Güvenlik, Organize ve Bilişim Şube polisleri sosyal medyada muhalif takip etmekten, terörist takibine fırsat bulamıyor" dedi.?
 

İlgili Haberler

Politika

CHP MYK sonrası İyi Parti ittifakı ve Mansur Yavaş açıklaması

Politika

Gazeteciler Cemiyeti: Gazeteciler baskılarla, mahkeme celpleriyle, hapisle bezdirilemez

Politika

Mansur Yavaş ile ilgili çok konuşulacak iddia!

Politika

10 Kasım'da 'Fesli Kadir'i' ziyaret eden Diyanet İzmir'de hutbe okutacak

Politika

'Adil Öksüz'ü yanlış yerde arıyorlar'

Politika

AKP'li Bolu Belediyesi, Gölcük Tabiat Parkı'nda otel inşaatına başladı

Politika

Diyarbakır ve Batman'ın ardından Van'da da HDP'ye operasyon

Politika

AYM'den başörtüsü kararı: Öğrencinin eğitim hakkı ihlal edildi, tazminat ödenecek

Politika

Rapor: Gazetecilerin yaptıkları gazetecilik faaliyetleri yargılanıyor

Politika

Fatih Altaylı'dan Emin Çölaşan ve Necati Doğru'ya açılan FETÖ davası yorumu

Politika

İlber Ortaylı: İstanbul Büyükşehir Belediyesi binasının derhal yok edilmesi lazım

Politika

Akşener, 'Çarşamba son' demişti: Ankara'da son durum...