darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

'Piyasalara saldırının en büyüğü geliyor'

Tıp uzmanı, bahçesinde yaşadığı hastanenin bankında ölü bulundu

Gerici kustu: TL'den Mustafa Kemal'in resmini kaldırıp yerine Şeyh Said'i koyalım

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

Yarkadaş: Öğrencilerin mağduriyeti bitmniyor

Yükseköğretim Kurulu kapatılan vakıf üniversitesi öğrencilerinin 26-28 Eylül'de kayıt yaptıracağını bildirdi. Ancak, 667 Sayılı KHK İle Kapatılan Vakıf  Yükseköğretim Kurumlarının Lisans ve Y.Lisans öğrencilerinin mağduriyetleri  devam ediyor. KHK kapsamında kapatılan üniversitelerin öğrencileri, koordinatör üniversitelerde yaşadığı sorunlar nedeniyle kayıt yaptıramama tehlikesiyle karşı karşıya kaldılar. 

Konuyu TBMM gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş şu ifadelerde bulundu: 

'BİLİMSEL VE AKADEMİK ANLAYIŞA GÖRE HAREKET EDİLMELİ’
“Kapatılan üniversite öğrencileri koordinatör üniversitelerde sıkıntı yaşadıklarını iletiyorlar. Örneğin, KHK kapsamında kapatılan Turgut Üniversitesi öğrencilerinin,  koordinatör üniversite olan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi kampüsüne alınmadığı  ifade ediliyor. Transkript ve öğrenci belgesi almak isteyen öğrencilere zorluk çıkarıldığı ve güvenlik görevlilerince öğrencilerin tehdit edildiği ifade ediliyor. 

Üniversitelerin öğrencilere kayıt esnasında zorluk çıkararak psikolojik baskı yapması kabul edilir bir uygulama değildir. Bu öğrencilerin diğer öğrencilerden farklı muamelelere tabi tutulması aynı zamanda Anayasa ihlalidir. YÖK’ün burada devreye girerek fırsatçılık yapan üniversiteleri tekrardan uyarması gerekmektedir. Bu üniversitelerde, YÖK’ün kararlarına uymalıdır. 

Darbe fırsatçılığına özel üniversitelerin soyunduğunu duyuyoruz. YÖK’ün kayıtlarda para alınmayacağını açıklamasına rağmen, bazı özel üniversitelerin ödeme olmadan kayıt işlemlerini gerçekleştirmediğini ve senet imzalattırmaya çalıştıklarını duyuyoruz. Bu uygulamalardan bir an önce vazgeçilmesi ve öğrencilerin mağduriyetlerinin giderilmesini istiyoruz. Tüm üniversitelerimiz bilimsel ve akademik eğitim anlayışına göre hareket etmek zorundadır. Bu kavramlar dışına çıkılması kabul edilemez.'

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na önerge sunan CHP’li Yarkadaş, şu soruları yöneltti:

“KHK kapsamında kapatılan Turgut Özal Üniversitesi öğrencilerinin,  koordinatör üniversite olan Yıldırım Beyazıt Üniversitesi kampüsüne alınmadığı  doğru mudur?

KHK kapsamında kapatılan Turgut Özal Üniversitesi öğrencilerinin işlemleri için Yıldırım Beyazıt üniversitesi tarafından kaç kişi görevlendirilmiştir?' 

İlgili Haberler

Politika

Albayrak'tan 'Katar' açıklaması: Dünya bir kez daha gördü!

Politika

Çavuşoğlu: İş adamı ve resmi pasaportluya vize kaldırıldı

Politika

Meteoroloji duyurdu: Tüm ülkede artıyor

Politika

TMSF'den 'Şevval Sam' kararı: Yerine başka isim getirildi

Politika

HDP'li Atay'dan 'ekonomik kriz' tepkisi

Politika

Komünistlerden ekonomik krize ilişkin dikkat çeken değerlendirme

Politika

İyi Parti'de bir istifa daha!

Politika

Diyanet'ten 'döviz' fetvası: Cihad niteliğindedir

Politika

Yunan Dışişleri: Moskova Büyükelçisi geri çağırılmıyor, değiştirilecek

Politika

Erdoğan, Merkel ile görüştü

Politika

Karamollaoğlu'ndan AKP'ye çağrı: Siyasi parti genel başkanları bir araya getirilmeli

Politika

Sezai Temelli'den Demirtaş'a yanıt: Yöntemi yanlış