unnamed-010.gif

darbeicindedarbegif.gif

Yıldırım Demirören'den pasajlar

Ali Kaya Soysal

Yıl 2012, aylardan Mayıs...  Yıldırım Demirören  BJK başkanlığının 8. yılında. Mali Genel Kurul için Antalya'dan, doğduğum, büyüdüğüm kent İstanbul'a gelmişim. Çok kızgınım, kulüp maddi açıdan batağa saplanmış, Mustafa Denizli döneminde Sivasspor'a karşı kazanılmış bir şampiyonluk var futbolda, basketbol, voleybol felaket, amatör branşlar yerlerde sürünüyor, kulüp çalışanlarının maaşları ödenemiyor. Yani özetle 109 yıllık Beşiktaş tarihinin en ağır dönemini geçiriyor ve mali açıdan oylanacak genel kurul üyeleri tarafından.
 
On dakikalık konuşma metnimi beynime yazıp Pazar sabahı erkenden Akatlar'a gittim. Dışarıda kulislerde herkes başkan aleyhinde konuşuyor. Demek ki herkes farkında diye düşünerek salona girdim ve en önde yerimi aldım. Solumdaki bir koltuk boş, belki bir tanıdığım gelebilir diye göz kulak oluyorum. 10:00'da başlaması gereken kongre her zaman olduğu gibi 11:00'e sarktı. Bir ara kulüp görevlisi bir kız gelip yanımdaki koltuğa sahip çıkmamı, çünkü oraya Erdoğan Demirören'in oturacağını söyledi. Haydaaaa, yani başkanın babası yanımda oturacak ve ben çıkıp oğlunu ağır bir şekilde eleştireceğim.
 
Uzatmayayım, Erdoğan bey gelmedi, 11:30'da başkan salona büyük bir şovla girdi, sabah  aleyhte konuşanların çoğu ayakta alkışladılar! Olabilir, sonuçta Beşiktaş başkanı "teşrif" ediyordu. Gecikmeyi dakikalardır bir konuşmayla idare etmeye çalışan yönetim kurulu üyesi Metin Keçeli -ki Seba döneminden kalan duayen bir idarecidir- kürsüyü Demirören'e devretti ve "show goes on" yani gösteri başladı.
 
Önce geç kaldığı için 2 bin küsur kişiden özür dilemeden konuşmaya başladı. Devamında kulübün içinde bulunduğu borçlarla ilgili en küçük bir açıklama yapmadan "ayrılıyorum, hakkınızı helal edin" dedi ve tarihe geçecek şu sözcükleri sarfetti: "Beşiktaş'tan 103 trilyon alacağım var, hibe ediyorum. Ancaaaak, bir şartım var; benden sonra gelecek başkan da kulübü ne kadar borca soktuysa tamamını hibe edecek"

Gözlerim bu cüretkar salvodan faltaşı gibi açılmış salona göz geçirdim; inanın 70 küsur yaşında, bir buçuk saat önce ağzına geleni söyleyen üyelerin bazıları ağlıyordu. İşte o anda yüzbininci kez anladım ki, Türkiye'de liderlik ve "biat" farklı bir olgu..
 
Sonra kongre "dernekler kanuna göre" devam etti ve benim konuşma sıram geldiğinde  başkan salonu çoktan terk etmişti. Babasının niye gelmediğinide böylece anlamış oldum. Konuşma metnimi ileride bir gün sizlerle paylaşma hakkımı saklı tutarak yazıma devam etmek istiyorum. İşte bu Yıldırım Demirören bir kaç ay sonra ülke futbolunun  başına geçti. Seçim gibi gözüken, ama sokaktaki simitçinin bile bildiği gibi Tayyip Erdoğan atamasıyla.
 
Neyse, bu uzun girişten sonra başlığa döneyim..Önceki gece NTV Spor'daki canlı yayını izledim, çok da sevdiğim Fuat Akdağ moderatörlüğünde. Konuklar Hürriyet, Habertürk, Sabah ve tabii Demirören'in patronu olduğu Milliyet spor müdürleri idi. 2 saatte yakın süren "toplantı"dan pasajlar aslında konum; değil mi sevgili ABC okuyucuları..
 
Öyleyse başlayalım;

1-  Bence "ifrata" kaçan hakem sorularını hiçbir şekilde somut yanıtlamadı. "Her insan hata yapar, İngiltere'de de oluyor" gibi yuvarlak kelimelerle geçiştirdi. Aslında haklıydı, benim hayret ettiğim koskoca sayfa müdürlerinin Türk popülizmini sorduklarıyla sürdürmeleleriydi..

2- Hakemlerle ilgili, "baskı" savunmasnı hiç doğru bulmadım. Ülkemizdeki prof'ların, bilim adamlarının 8-15 bin lira bandında maaş aldığı bir "skalada" ayda toplam 8 saatlik mesainin karşılığı 40 bin lira olan bir baskıdan nasıl söz edilebilir?

3- Beşiktaş'tan alacağı 103 trilyonla ilgili önce çok etik bir laf etti, "federasyon başkanı olduğum sürece" diye, sonra da "o zaman 60 milyon dolardı, şimdi 30" diye aslında hesap yaptığını itirraf etmiş oldu.

4- Avrupa Şampiyonasından sonra çıkan skandallarla ilgili; hiçbirşey demediği gibi, Kosova maçından önce "zaten problemi hallediyorduk, Emre kardeşimiz birkaç saat önceye çekti" diyerek Federasyon başkanlığının boşa düştüğünü göstermiş oldu.

5- Terim'e çok teşekkür ederek "maaşını döviz kurundan sabitledik" demek neyin açıklaması oluyor, padişahtan talimat mı aldın? Ayrıca hangi kurdan sabitlendi, 4.05'den mi? Bilmeye hakımız var..

6- "Kurullarımızı kurarken 15 Temmuz'dan sonra çok dikkat ettik, Yusuf Namoğlu'nu özellilkle FETÖ'cü olmadığı için göreve getirdik" söylemininin cevabını Namoğlu na bırakıyorum.

7- "Ben Beşiktaş'a başkan olacağımı, kulüpler başkanlığına getireleceğimi, hele federasyon başkanı olacağımı son ana kadar bilmiyordum..."
 
8...9... Ondokuz... Bu maddeler devam eder, ama bu kadar çelişkiler içinde olan -dilim varmıyor- Beşiktaşlı olduğu, Milliyet'in, Vatan'ın patronu olduğu için, ama söylemek zorundayım: Sevgili Yıldırım, bırak bu işleri, artık ayıp oluyor. Belki Cemal yapar ileride, senden "feyz" alrsa eğer. 
 Çok Okunanlar

10 bin bekçi neden alındı? Cevabına inanamayacaksınız

Fitch, 7 şirketin notunu düşürdü

Yeni Türkiye: Atatürk'e Anıtkabir'de büyük hakaret!

'O eskort kız aklımdan çıkmıyor'

CHP'de imza sayısında son durum

İlgili Haberler

Spor

Quaresma için flaş iddia!

Spor

Fabri transferi resmen açıkladı

Spor

Basketbol Süper Ligi'nde olacak takımlar açıklandı

Spor

Mitrovic'in yeni takımı belli oldu

Spor

MHK'dan 3 takıma VAR eğitimi

Spor

Beşiktaş Fabri için anlaşmaya vardı

Spor

Beşiktaş'ın Avrupa'daki rakibi belli oldu

Spor

Fenerbahçe yeni sloganını açıkladı

Spor

FIFA'dan Mersin İdmanyurdu'na ceza

Spor

Beşiktaş, Fabri için Fulham'la anlaştı!

Spor

Şenol Güneş'ten 'Vida' açıklaması

Spor

Klopp'tan UEFA Uluslar Ligi'ne tepki: Futbolcuların kemiklerini toplamak zorunda kalacağız