darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

AKP'den yerel seçim hamlesi

Trump'tan flaş Türkiye açıklaması!

Hisarcıklıoğlu: İflas listeleri dolaştırılıyor

SDF-Şam görüşmelerine ilişkin Kürt yetkiliden ilginç açıklama!

Yol çalışmasını Alevi köyüne 2 kilometre kala durdurdular

Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı Kaymak köyüne senelerdir yol yapılmıyor. Alevilerin yaşadığı Kaymak köyü sakinleri kendilerine ayrımcılık yapıldığını ifade ederken, Şarkışla İlçe Özel İdaresi yetkilisi yolların bütçenin sınırlı olması nedeniyle yapılamadığını öne sürdü.

Evrensel'den Cansu Pişkin'in haberine göre Şarkışla ilçesine bağlı Kaymak köyünde yaşayan Alevi yurttaşlar, köylerine giden yolların yapılması için yaklaşık 2 yıl önce change.org’da imza kampanyası başlatmış, başlatılan imza kampanyası amacına ulaşmış ve köye giden yollar yapım aşamasına geçmişti. Ancak 2 yıl önce başlayan yol çalışmalarının Sünni köylerine ulaştıktan sonra Alevi köylerine 2 kilometre kala durduruldu. Köylülerin iddiasına göre itirazlarına Şarkışla İl Özel İdaresinden, “1 kilometresine 150 bin lira veriyoruz. O kadar kolay mı sandınız? Orası 3 trilyon tutar. Gelecek zamanlarda yatırım yaparsak gelir yaparız' cevabı verildi.

'AYRIMCILIĞA KARŞI DESTEK BEKLİYORUZ’

Seslerini duyurmak isteyen köylüler adına Erdem Cirik, kendilerine ayrımcılık yapıldığını ifade etti. Uzun yıllardır herkesin bu ayrımcılığın farkında olduğunu söyleyen Cirik, yol için verdikleri mücadele sürecini şöyle anlattı: “Senelerdir Sivas’ın Şarkışla ilçesine bağlı olan Alevi köylerinin yolları stabilize yoldur. Herkes ayrımcılığın farkındaydı ancak kimse sesini çıkartmıyordu. Bireysel olarak başvurular yapılsa da hiç bir olumlu sonuç alınamıyordu. En son bir arabanın tekerinin parçalanmasıyla konu alevlendi. Bunun üzerine imza toplarsak yararı olur diye düşündük ve imza kampanyası başlattık. Yaklaşık 1 hafta sonra 200 imzamız oldu ve change.org yönetimi doğrulanmış başarı rozeti verdi. Bunun sebebi de bir kurumun yolu yapacağını doğrulamasıydı. Yol yapılmaya başlandı ancak Ortaköy, Karakuz, Kaymak yol ayrımından Sünni köyü olan Karakuz’a kadar yapıldı ve çalışmalar durduruldu. Bu ayrımcılığa karşı destek bekliyoruz'

'AYRIMCILIK YOK, BÜTÇE SINIRLI’

Evrensel'in konuyla ilgili bilgi almak üzere görüştüğü Şarkışla İlçe Özel İdaresi Müdürü Yavuz Şükrü Yılmaz, yol yapılmamasının sebebinin ayrımcılık değil, bütçe olduğunu söyledi.

Şarkışla’ya bağlı 95 köy ve 800 kilometre yol olduğunu söyleyen Yılmaz, “Ayrımcılık söz konusu değil. Mesela Hocabey köyünde yaşayan vatandaşlar da Alevi. Oraya yol yaptık ama ondan sonraki iki Sünni köyüne yol yapamadık. Çünkü bütçe sınırlı, program gücünün yettiği kadar ilerleyebiliyoruz' diyerek ayrımcılık iddialarına karşı çıktı.

İlgili Haberler

Güncel

Eski ABD'nin Ankara Büyükelçisine kritik görev

Güncel

Emek meslek örgütleri: Krizi emekçiler değil patronlar ödesin!

Güncel

Edremit Körfezi'nde 3 kilometrelik bayram trafiği

Güncel

BİM, İPhone'ları rafa kaldırdı ama o markayı unuttu

Güncel

Dünyanın ilk Atatürk heykeli artık özgür!

Güncel

4 yaşındaki torununa ateş ettiren dede hakkında yeni gelişme

Güncel

Bakan Çavuşoğlu: 2 başkonsolosluğu yeniden açacağız

Güncel

İstanbul Boğazı'nda faciadan son anda dönüldü

Güncel

İstanbul Tuzla Piyade Okulu'nda 'FETÖ' operasyonu: Gözaltılar var

Güncel

'İmar Barışı' mağdur etti: Evleri yıkılan yurttaşlar çadırlarda yaşıyor

Güncel

FT: Trump, Brunson krizini seçimler için kullanıyor

Güncel

Bursa'da zincirleme kaza: Ölü ve yaralılar var