darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

Katar'dan gelen yardımın karşılığı ortaya çıktı

Emeklilere maaş şoku!

Hem cinsiyetçi hem saçmalama uzmanı: Yandaş yazardan skandal yazı

'Setlerde bakire arayan erkek oyuncu var'

‘IMF'ye gidin, Berat Albayrak'ın işine son verin'

Yol haritasında pusula

Mustafa İlker Gürkan

“Bilgi Kirlenmesi' =  “Eksik bilgi' + “Yanlış bilgi' + “Fazla bilgi' + “Saptırılmış bilgi' + “Yönlendirilmiş Bilgi' + “Benzetilmiş bilgi' v.b bir çok “gerçek dışı bilgi' yöntemiyle gerçekleştirilir. Bilgi Kirlenmesi ya da “Kirletilmiş Bilgi' kısaca “Yalan’dır'. Yanılma değil Yalan… Çünkü olaya; “kirletici' bir unsur karışmıştır.

Kirletilmiş bilgi “ilan edilmemiş' ama gerçek ve 'ciddi’ bir amaca hizmet eder… Ama doğru bir çözümlemesi de muhataplarına (Bilginin kirliliğini çözümleyenlere)  büyük avantajlar sağlar. Çıkış noktası şudur: Kirletilmiş bilgi; 'muhatap hasmın’ bir yada birçok konuda; pasif yada istenilen biçimde ve nitelikte aktif tutum alması için “RIZANIN İMALATINI' sağlar.

Bu kısa not’un ardından;

Ortalıkta ne kadar büyük bir bilgi bombardumanı var… Ekonomiden Hukuka, Kültürden Politikaya kadar her alanda sözcüğün tam anlamıyla “Kimin eli Kimin cebinde' belli değil..

Böyle zamanlarda ne yapmak lazım? Bir düşünsel anahtar… Babam Subayken, O’ndan öğrenmiştim.. “Ortalık ne kadar karışırsa karışsın 'Ana Prensiplerden’ sapılmaz'  İ. İnönünün bir “kurmaylık ilkesi'ymiş…

Şimdilerde egemen çevrelerde görülen bazı tutum ve davranışlar, “milliyetçi' söylemler  ile birleştirilip “Bağımsızlıkçılık' diye yorumlanıyor ve bu –üstelik- ilan ediliyor… 21. YY ın başındayız.. dünyanın en kritik bölgelerinden birinde eski adıyla “kalpgah=heartlanda'da yer alıyoruz.

İnsanlığın aldığı yol muazzam bir ilerlemeye tekabül ediyor. Emperyalist merkezlere karşı tavır almak tek başına artık yeterli değil.. Çünkü bu tür “siyasal çizgiler' günümüzde hızla “emperyalizme parelel’e' çekilebiliyor. Artık toplumun “gerçek demokrasi' içinde bu tavrı alması, sürekli sürdürülebilmesinin tamıtamına garantisi… İşte bir ideolojik bakış açısı yanlışı, giderek politik değerlendirme eksiğine-yanlışına  ve sonuçta “tutum-davranış yanlışına' yol açıyor.

Şu anda ana ilke nedir? Bir kez daha sloganı hatırlayalım… “ Yaşasın Tam Bağımsız ve Gerçekten Demokratik Türkiye'…  “Tam bağımsızlık' ve “Gerçek demokrasi'… Hukukta da Ekonomik, Toplumsal, Kültürel, Politik ve diğer hayatın bütün alanlarında… “Büyüme de', “İlerleme de' olsa ya da olumlu görünen ne olursa olsun… “Ağacı meyvesinden tanıyacaksınız'… Türkiyenin “Bağımsızlığına ve Demokratik' Gelişmesine  uygun mu?...

Sevgili Ülkemizin ve Ulusumuzun geleceği bu iki ayak üzerinde birlikte –ama mutlaka birlikte- yükselir…  Yazımızın başlığı “yol haritasında Pusula' idi…Ama sadece pusula.. Zamanında ve Doğru okumak gerekir.  Bu konuda yazılacak/söylenecek  çok şey var… Ama Milletimiz için öncesi ve sonrası “Kurucu BMM' deneyi ile “Bittecrübe sabit'

Saygılarım ve Sevgilerimle..

İlgili Haberler

ABC Forum

Leyla Civil | 'Karanlık ve Mavi'

ABC Forum

Berk Yüksel yazdı...

ABC Forum

Berk Yüksel yazdı...

ABC Forum

Ali Koç başkan, peki şampiyon kim?

ABC Forum

Ali Koç FETÖ iddialarına cevap verdi

ABC Forum

Engeli nasıl aştık?

ABC Forum

Cumhurbaşkanlığı seçimleri aday kriterleri

ABC Forum

'Hesap vereceksin tetikçi Küçük'

ABC Forum

Şuraya Bir 'Afrin' Çizelim - “Bordo Bereliler 2 Afrin'

ABC Forum

Zübükler…

ABC Forum

Kadınlar Günü...

ABC Forum

Bir Toplumsal Fenomen Olarak; Müslüm Gürses