darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Başkanlık Sistemi sona erdi'

Dolar ve Euro niye düştü? Piyasalar o ihtimali satın aldı iddiası...

3 kuruş para için hayvanlara eziyet: Kendi dışkılarında yaşamaya zorluyorlar

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

New York Times'tan kritik iddia: ABD THY'ye yaptırım uygulayacak

YPG'li cenazesine katılan AKP'li vekil: Taziyeye gitmek suç değil

Galip Ensarioğlu, konunun Ankara'da patlamadan sonra bir milletvekilinin saldırıyı gerçekleştiren kişinin taziyesine katılması ile başlayan bir tartışma olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Taziyelere katılmak suç falan değil. Taziyelere katılmak taziye sahibinin acısını paylaşmaktır. Kimse çocuğunun terörist olmasını ve kötü olmasını ve ölmesini de istemez. Bu ayrı olan bir şey ve geleneklerimizde olan bir şeydir. Ama vahşi bir terör eyleminde bütün kamuoyunu infiale sürükleyen eylemde milletin vekili olarak gittiğiniz zaman ve orada konuşma yaptığınız zaman o olayı sahiplenme anlamında toplumda bir sıkıntı yaratıyor. Şimdi bunun üzerine oluşan bir algıydı taziye meselesi. Daha sonra CHP ve paralel yapının benim sosyal medyamda katıldığım bir YPG’linin taziyesini görüntülerini vermişler ve 'Sizin milletvekilinizde katıldı' ve HDP'ye şunu söylerken sonrada sayın Kılıçdaroğlu ana muhalefetin lideri olarak bizzat çıkıp bunu dile getirmesini hayretle izledim açıkçası."

"BUNDAN GOCUNMAM, BİRKAÇ KEZ KATILDIM"

DHA'da yer alan habere göre AKP'li Galip Ensarioğlu, CHP Genel Başkanı'nın söylediğinin aksine bir değil, birkaç kez taziyeye katıldığını anlatırken şöyle devam etti:

"Katıldığım bütün taziyeler Şengal'de ve Kobani'de IŞİD ile savaşırken yaşamını yitiren o günkü YPG'lilerin taziyeleriydi ve ailesini babasını tanıdığım insanlardı. Ailesine taziyeye gittim Bundan hiç gocunmam, çekinmem ve bunu da saklamam. Bununla ilgili dokunulmazlık kalkacaksa ilk oyu da ben veririm, hiç sorun değil. Ama ana muhalefet ve muhalefetin Ak parti hizmetleri karşısında politika üretemeyip komplekse girmeleri onların bu tür ufak şeylere sarılmalarına sebep oluyor ki, bundan bir şey çıkmaz. Bu memleketin hayrına siyaset üretsinler, bizim muhalefete ihtiyacımız vardır."

SUR'DA ONARIM

Bakanlar Kurulu kararı ile merkez Sur ilçesinde büyük bir alanın acil kamulaştırması ile ilgili tartışmaları da değerlendiren Ensarioğlu, "Sur'un 6 mahallesinde öz yönetim ilan edip bu bombaları yerleştirince, 22 bin insana sahip çıkan bu devlet ve hükümettir. 22 bin insanı evlerinden ettiler. Tarihi yok ettiler. Büyük bir yıkıma sebep oldular. Biz her şeyle mücadele edebiliriz, yalan ve iftira ile baş edemeyiz. Bu konuda gayet mahirdirler. Bu Sur'u dünyanın önemli turizm merkezi haline nasıl getirebiliriz? En süratli bir şekilde bu yıkımı nasıl yeni baştan tarihi değerleri ayağa kaldırabiliriz? Sağlıksız yapıları veya yıkılan evlerin istimlakı, bedellerin ödenmesi, insanların zararlarının telafisini nasıl yapabiliriz? Bunun peşindeyiz. Bu kamulaştırma kararı bütün evlerin yıkılması, insanların buradan çıkarılması anlamında değil. Kimse yalan söylemesin, bu milleti de kandırmasınlar. Yıkılan evlerin bedellerinin hızlı ödenmesi, mağduriyetlerinin giderilmesi ve yıkılan evlerin yerine de tarihi yapıya uygun, 2012 tarihindeki koruma amaçlı imar planına belediyenin onayladığı Yıldız Teknik Üniversitesi'nin yaptığı, bu tarihi yeniden ihya etmek için alınmış bir karardır. Koruma imar planında zaten zemin artı 2'nin üzerindeki bütün yapılan tıraşlanacak. Bunu yaparken sağlıksız yapıların bedelleri ödenerek, tarihi yapıya uygun taş yapılar yapılacak. 450 tarihi ev onarılacak. 27 tarihi cami, 7 kilise, 1 havramız var, 140 buluntu var, bu han, hamam, kervansaray değirmenlerden oluşan buluntulardır. Bütün bunlar aslına uygun bir şekilde çok hızlı bir şekilde restore edilecek. Ve daha sonra bunları tehdit eden sağlıksız yapılar yıkılacak, bunların yerine taş bina yapılacak."

Ensarioğlu, yıkım olacaksa Diyarbakır halkına bir söz verdiklerini belirterek, öncelikle kamu binalarının tıraşlanmasına başlanacağını, bunlar arasında Ziraat Bankası, Sur Belediye, PTT, Kaymakamlık binasının bulunduğunu bildirirken şöyle dedi: "Bunların tamamı tıraşlanacak, bedelleri ödenerek yapılacak. Önce operasyonun ve yıkımın olduğu 6 mahallede başlanacak ve orda örnek bir mahalle yapılacak. O örnek mahalleyi Diyarbakır halkı görecek. Burada devlet ve hükümet ne yapmak istiyor? Atılan yalan ve iftiralar doğru mu? Sur içi'ni dünyanın önemli turizm ve kültür merkezi haline getireceğiz. Tapusu olanlar ve olmayanlar herkesin bedelleri ödenecek. Ve bunlar isterse Sur dışında kendilerine ev alacaklar. İsterlerse TOKİ'nin Sur dışında yaptığı konutlarda uygun şartlarda yüzde 30 eksiğine verilecek, hiç bir şekilde mağduriyet olmayacak."

İlgili Haberler

Politika

Muharrem İnce'den 'kurultay' tepkisi!

Politika

Çavuşoğlu'ndan Trump'a yanıt: ABD, gerçek dostun kim olduğunu bilmiyor!

Politika

Mustafa Sarıgül'ün seçim çalışmalarına başladı

Politika

Gazetecilerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu: Erdoğan'a yakın isimler dolar vurgunu yaptı

Politika

Washington Post: Trump Türkiye'ye baskı uygulamakta haklı, sadece bunu yapış şekli yanlış

Politika

Sezai Temelli'den 'Özeleştiri vermeyeceğiz' sözlerine ilişkin açıklama

Politika

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Politika

Berat Albayrak, Alman mevkidaşıyla görüştü

Politika

'ABD, Türkiye'yi kaybetmeyi göze alamaz'

Politika

WSJ: Erdoğan-Trump çatışmasının kazananı Putin olacak

Politika

İyi Parti'de Başkanlık Divanı belli oldu

Politika

Rusya'dan Suriye için üçlü zirve açıklaması