darbeicindedarbegif.gif

Çok Okunanlar

'Ekonomide korkulan senaryo gerçekleşmek üzere'

Katar'dan gelecek 15 milyar doların gideceği adres belli oldu

Yanardağ: Erdoğan, bir kararname ile herkesin mülküne el koyabilir!

Ünlü muhabirden Brunson krizine ilişkin önemli iddia

Alman basını: Erdoğan'ın fikrini değiştirmesi için fazla zamanı kalmadı

YPG'li kadın komutandan Rakka'da IŞİD'e ağır darbe

Rakka'da başlayan operasyon kapsamında Ayn İsa kasabasının güneyindeki 2 köy ve 2 mezranın IŞİD'den temizlendiği bildirildi.

Suriye’de IŞİD’in ’Başkent’ ilan edip merkez olarak kullandığı Rakka kentini, geri almak için uzun süredir hazırlığı yapılan ve dün başlatılan büyük Rakka operasyonu sürüyor.

DHA'nın haberine göre Aralarında PYD’nin silahlı kanadı YPG’nin de bulunduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG) öncülüğünde yapılan operasyon kapsamında Ayn İsa kasabasının güneyinde bulunan 2 köy ve 2 mezra IŞİD’ten temizlendiği öne sürüldü.

galeri-099.jpg

IŞİD’in Suriye’de merkez olarak kullandığı Raka’nın IŞİD’ten alınması için dün öğleden sonra başlatılan operasyon devam ederken, operasyon kapsamında Ayn İsa kasabasının güneyinde bulunan ve IŞİD denetiminde olan Kırtaca ve Nemrudiye köyleri ile 2 mezranın yaşanan çatışmalar ve IŞİD’lilerin kaçması sonucu geri alındığı belirtildi. PYD ve Irak’taki Kürt kaynaklarına göre, aralarında YPG’nin de bulunduğu Demokratik Suriye Güçleri (DSG) öncülüğünde yürütülen operasyona havadankoalisyon uçaklarının destek verdiği ve bugün çatışmaların Eyn İsa kasabasının 5 kilometre güneydoğusunda bulunan Metmerşice köyüne devam ettiği belirtildi. DGSyetkilileri şimdiye kadar çıkan çatışmalarda 23 IŞİD’linin öldürüldüğünü belirtirken, Rakka operasyonunun başlaması ile 2014 yılından bu yana IŞİD’in elinde olan ve başkent ilan ettikleri Rakka’dan insanların Deyra zor kentine kaçmaya çalıştığını öne sürdü.

IŞİD, 29 Haziran 2014’te Suriye’nin Rakka kentinde "Hilafet" ilan ederken, Koalisyon güçleri de, 23 Eylül 2014’ten beri aralıklarla Rakka’ya hava saldırısı gerçekleştiriyordu.

RUSYA'DAN İLK AÇIKLAMA GELDİ

Sputnik Türkiye'nin haberine göre Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov, Rakka operasyonunun daha hızlı sonuçlanması için hava saldırılarını ABD'yle koordine etmek istediklerini söyledi.

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin desteğini alan Demokratik Suriye Güçleri'nin Rakka'yı IŞİD'den geri almak için başlattığı operasyon hakkında açıklamalar yapan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Rakka'nın geri alınması aynı Irak'ın Musul kentinin geri alınması gibi uluslararası terör karşıtı koalisyonun hedeflerinden biri" dedi.

Rus ve ABD'nin hava güçlerinin eylemlerini koordine etmesi halinde bu kentlerin daha etkili ve çabuk bir biçimde geri alınacağına inandıklarının altını çizen Lavrov, "Böyle bir koordinasyonun gerçekleşmesi için şans var" vurgusunu yaparak şunları söyledi: "Rus hava güçleri ve ABD öncülüğündeki koalisyonun hava kuvvetlerinin senkronize ve koordine olmuş bir biçimde çalışıp sahada terörist gruplarla gerçekten mücadele edenlere yardım etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bunlar da öncelikle Suriye ordusu ve PYD'nin silahlı kanadının (YPG) da aralarında olduğu farklı Kürt gruplar."

OPERASYONU KADIN KOMUTAN YÖNETİYOR

Suriye'de IŞİD'in merkez olarak kullandığı Rakka kentine Suriye Demokratik Güçleri operasyon başlattı. YPG'li kadın komutanın yönettiği operasyona ABD havadan destek veriyor.

YPG'nin ana omurgasını oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG), dün IŞİD'in başkenti saydığı Rakka'ya yönelik üç koldan operasyon başlattı. Arap güçlerinin de olduğu 12 bin savaşçının katıldığı operasyona, koalisyon uçakları da hava desteği sağlıyor.

3 KOLDAN SALDIRI BAŞLATILDI

Suriye'de PKK ile bağlantısından ötürü Türkiye'nin terör örgütü kabul ettiği PYD'nin silahlı kanadı YPG ile Arap müttefiklerinin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG), IŞİD'in iki yıl önce "hilafetin başkenti" ilan ettiği Rakka kentinin kuzeyine operasyon başlattı.

SDG'den yapılan açıklamaya göre, 'Rakka'nın Kuzeyini Özgürleştirme Hamlesi' adlı operasyon, dün 14.00 sıralarında Tel Abyad'a bağlı YPG'nin kontrolündeki Ayn İsa kasabasından 3 koldan başlatıldı. Operasyona, SDG bünyesindeki, Rakkalılardan oluşan Ahrar Rakka ve Liva Tahrir Tugayları öncülüğünde 12 bin savaşçının katıldığı belirtiliyor.

OPERASYONU YÖNETEN KADIN KOMUTAN: ZAFERE ULAŞACAĞIZ

Rakka merkezine yaklaşık 50 km öteden başlatılan operasyon aşamalı olacak. Operasyonun, 4 km uzunluğunda, 15 km genişliğindeki bir alanı kapsadığı belirtildi. SDG'nin kadın komutanlarından Rojda Felat, gazetecilere yaptığı açıklamada Rakka ve çevresinde yaşayan halkların isteği üzerine hamleyi başlattıklarını söylerken "Koalisyonun hava desteği ve önemli oranda bir gücümüzle zafere ulaşacağız." dedi.

ABD TEMKİNLİ

Öte yandan ABD'nin IŞİD'e karşı yürüttüğü Öz Kararlılık Operasyonu'nun sözcüsü Steve Warren "SDG, Rakka'nın kuzeyinde kırsal bölgeyi kurtarmak için operasyonlara başladığını duyurdu. IŞİD'i Rakka'dan çıkartma bizim her zaman odaklandığımız bir konu ve kenti daha fazla izole edecek kara operasyonları düzenledikleri sürece SDG'ye destek olmaya devam edeceğiz" dedi.

Bir Pentagon kaynağı ise, operasyonun ana unsurunun YPG olması nedeniyle Türkiye'nin nasıl reaksiyon göstereceğiyle ilgili soruya, "Bu konuda bir sorun olacağını zannetmiyorum. Türklerin kaygıları Fırat Nehri'nin batısını içeriyor ve bu bölge Fırat'ın doğusunda kalıyor" cevabını verdi.

ABD: KÜRTLERLE İŞBİRLİĞİ VAR FEDERASYONU TANIMA YOK

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, PKK ile bağlantısından ötürüTürkiye'nin terör örgütü saydığı PYD ile IŞİD'e karşı mücadele için görüşmeler yaptıklarını ancak bunun Suriyeli Kürtlerin öncülüğünde ülkenin kuzeyinde tek taraflı ilan edilen federasyonu tanıdıkları anlamına gelmediğini açıkladı. Öte yandan operasyonla ilgili net bilgileri olmadığını söyleyen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, "Ancak Rusya olarakABD koalisyonu ve Kürtlerle şehrin kurtarılması için birlikte çalışmaya hazırız" dedi.

YPG İLE İŞBİRLİĞİNE TEPKİ

Suriye'nin kuzeyine giderek SDG yetkilileriyle görüşen ve daha sonra Ankara'ya gelen ABD'li General Joseph Votel'in önceki gün Ankara'da görüştüğü Genelkurmay İkinci Başkanı Orgeneral Yaşar Güler tarafından YPG ile işbirliği konusunda uyarıldığı öğrenildi. Görüşme Genelkurmay Karargâhı'nda yaklaşık iki saat sürdü. Edinilen bilgiye göre, Orgeneral Güler ABD'nin YPG ile işbirliği yapma eğiliminden ciddi şekilde rahatsızlık duyulduğunu iletirken, "IŞİD'le mücadelede yarın zora düştüğünüzde YPG sizi yolda bırakırsa şaşırmayın" dedi. Güler, uluslararası bir karar olmadan Türk askerinin Suriye'ye girme gibi bir düşüncesinin olmadığını son derece net ifadelerle aktardı.

RUSYA'DAN DESTEK GELDİ

ABD öncülüğündeki koalisyon güçlerinin desteğini alan Demokratik Suriye Güçleri'nin Rakka'yı IŞİD'den geri almak için başlattığı operasyon hakkında bir açıklamada RusyaDışişleri Bakanı Sergey Lavrov'dan geldi. Lavrov, "Rakka'nın geri alınması aynı Irak'ın Musul kentinin geri alınması gibi uluslararası terör karşıtı koalisyonun hedeflerinden biri" dedi.

"HAVA EYLEMLERİNİ KOORDİNE EDEBİLİRİZ"

Rus ve ABD'nin hava güçlerinin eylemlerini koordine etmesi halinde bu kentlerin daha etkili ve çabuk bir biçimde geri alınacağına inandıklarının altını çizen Lavrov, "Böyle bir koordinasyonun gerçekleşmesi için şans var" vurgusunu yaparak şunları söyledi: "Rus hava güçleri ve ABD öncülüğündeki koalisyonun hava kuvvetlerinin senkronize ve koordine olmuş bir biçimde çalışıp sahada terörist gruplarla gerçekten mücadele edenlere yardım etmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bunlar da öncelikle Suriye ordusu vePYD'nin silahlı kanadının (YPG) da aralarında olduğu farklı Kürt gruplar."

 

İlgili Haberler

Dünya

Trump'tan şirket bilançoları ile ilgili açıklama

Dünya

Almanya, Türkiye'de tatil yapacak vatandaşlarına çağrı yaptı

Dünya

Nijer'den ağaçları koruma çağrısı: Kurban eti pişirirken odun yakmayın

Dünya

Eski Rusya Maliye Bakanı: Rusya ile Türkiye'yi ciddi ekonomik ilişkilerle birbirine bağlı

Dünya

Trump'tan Türkiye'ye yeni tehditler

Dünya

Almanya göçmenleri geri göndermek için Yunanistan'la anlaştı

Dünya

Herkül figürleriyle süslenmiş bir mezar bulundu

Dünya

Kritik iddia: Trump, Arap NATO'su kuracak

Dünya

Trump, Washington'da planlanan askeri geçit törenini iptal etti: Belki gelecek yıl yaparız

Dünya

CNN manşetten duyurdu: Çin ABD'ye saldırmaya hazırlanıyor!

Dünya

Elon Musk kendi haline ağladı: Izdırap dolu bir yıldı

Dünya

Rusya'dan ABD'ye nota